Розробки уроків української літератури в 6 класі - Л. М. Фурман 2014
Леся Воронина. «Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Захоплюючий та фантастичний сюжет твору
Всі публікації щодо:
Воронина Леся
Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом сучасної письменниці, авторки багатьох книг для дітей Л. Ворониної; розвивати навики аналіз її фантастичної багатоепізодної повісті, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви; розвивати вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати естетичні смаки школярів;
виховувати почуття пошани до творчості Л. Ворониної, позитивних рис характеру.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Л. Ворониної, виставка творів, фотоматеріали.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
✵ Чи траплялися з вами цікаві пригоди? А чи можна про них написати художній твір?
✵ Твори якого жанру художньої літератури вам подобаються? Чим саме?
✵ Який твір, на ваш погляд, вважають фантастичним? Наведіть приклад.
✵ А які фантастичні твори світової літератури ви вже читали?
(Твори Д. Дефо, Ж. Верна, Марка Твена, Джоан Ровлінг)
✵ Української літератури?
(Всеволода Нестайко, Ярослава Стельмаха)
✵ На вашу думку, фантастичні твори повинні бути романтичними або гостросюжетними? Власні міркування обґрунтуйте.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку Мотивація навчальної діяльності
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Заразити чарівною хворобою книгоманії і не уявляти свого життя без хорошої книги.
Л. Воронина
1. Життєвий і творчий шлях Л. Ворониної.
Група 1. « Бібліографи»
(Перегляд презентації та розповідь учня)
Народилася 21 березня 1955 року в Києві.
1979 року закінчила філологічний факультет Київського університету. За роки навчання встигла попрацювати кур'єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові та на багатьох інших роботах. Мандрувала Україною автостопом та Польщею на байдарках (це були спливи по Мазурських озерах, польських річках і річечках). Дружина Євгена Гуцала.
З 1987 до 1991 року — редактор відділу літератури та мистецтва журналу «Україна».
З 1991 року працює у дитячому журналі «Соняшник». Від 1992 року — головний редактор часопису.
Член Спілки письменників України, член Асоціації українських письменників.
Пише для дітей. Автор дитячих іронічних детективів, об'єднаних у серію «Суперагент 000»: «У пащі крокодила», «Пастка у підземеллі», «Таємниця підводного міста», «У залізних нетрях», «Таємниця золотого кенгуру», пригодницьких повістей «Пригоди голубого папуги», «Хлюсь та інші», «Таємниця Чорного озера».
Під псевдонімом Гаврило Ґава написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з'являлися на сторінках журналу «Соняшник».
Літературні псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна.
Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, Славоміра Мрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та ін.)
Нині — ведуча програм на Радіо Культура. На початку 2011 року очолила щойно створене дитяче видавництво «Прудкий равлик».
Відзнаки:
Лауреат Всеукраїнської акції «Книжка року» (2004);
Лауреат Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв і п'єс «Коронація слова» (2005);
Лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Дитячий Портал» (2006);
Лауреат конкурсу «Книжка року Бі-бі-сі» (2008);
Перша премія УІ Московського міжнародного конкурсу «Мистецтво книги» у номінації «Книга для дітей та юнацтва» за книжку «Сни Ганса- Християна» (2009);
Перша премія Національного конкурсу «Краща книга України 2009», за книжку «Сни Ганса-Християна».
2. Теорія літератури. «Незакінчене речення»
Група 2. « Літературознавці»
- Повість…
- Романтика…
- Фантастичний твір…
3. Робота над твором Л. Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9»
Група 3. « Дослідники»
Виразне читання захоплюючих уривків
(А саме: Клим дізнається історію свого роду.)
Рід його походить із характерників!
- Дайте визначення:
Рід -
Родина -
А чи знаєте ви свій родовід?
Якщо знаєте, то посадіть своїх рідних у казковий потяг, який відвезе їх у країну Щастя.
2. Визначення теми( Людина, яка здолала свій страх, може перемогти наймогутніших ворогів. Навіть Синьоморд-хоча спочатку нашому героєві треба змінитися самому: пройти небезпечні випробування, навчитися миттєво приймати рішення, від яких залежить доля людства).
Ідея (не потрібно боятися складних ситуацій, рідні люди не залишать ніколи тебе у біді, потрібно знати своє коріння і й любити своїх рідних)
- основної думки( заклик поважати своїх батьків, бабусів і дідусів)
3. Композиція
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Група 4. « Художники»
На основі почутого створіть словесний портрет Л. Ворониної або розкажіть, якою вона у вашій уяві постала.
VІ. Рефлексія
Продовжіть речення: Я не знав, а тепер знаю…
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів
VІІІ. Домашнє завдання
Опрацювати статтю підручника;
Дослідницьке завдання - дізнатися у батьків про дитинство і ті пригоди, які з ними траплялися (розповідь - конкурс);
Знати зміст твору.