Усі уроки української літератури в 6 класі - Чупринін О. О. 2008

В. Близнець «Звук павутинки». Значення у творі образу вченого Адама
Пригоди і романтика

Всі публікації щодо:
Близнець Віктор

Мета: охарактеризувати образ вченого Адама, пов’язуючи його з іншими персонажами твору; з’ясувати значення образу вченого; розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки; доводити свої судження; збагачувати словник школярів; формувати їх естетичні смаки; виховувати почуття поваги до творчості В. Близнеця, любов до краси природи рідного краю, до ближнього; цінувати дружбу, порядність, взаєморозуміння; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: бібліотечка творів В. Близнеця, дидактичний матеріал (текстові завдання, картки).

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:

✵ Чи є у вас друг (подруга)? Що ви цінуєте в ньому (ній)?

✵ Як і чим перевіряється справжня дружба?

✵ Що вам подобається в Льоньці? Чи хотіли б ви мати такого друга як він? Відповідь вмотивуйте.

✵ Що єднає повість В. Близнеця «Звук павутинки» і оповідання Г. Тютюнника «Дивак»?

✵ Чому переважна більшість людей намагається організувати власний відпочинок саме на природі?

Завдання. За змістом твору В. Близнеця «Звук павутинки» дайте визначення слову «природа». (Прийом «Доміно»)

Наприклад: природа — річка Лопотуха, лелеки, килимок з трави гусятниці.

III. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

IV. Основний зміст уроку

Прагніть насолоджуватись тим, що маєте.

Сенека

Ціна людини — її справи.

М. Горький

1. Аналізування розділів твору «Лікар Бусько», «За павутинкою»

1.1. Виразне читання. Переказування окремих уривків розділів.

1.2. Опрацювання розділу «Лікар Бусько».

1.2.1. Тема: зображення ролі правдивих навчальних історій, які розповідали Льонька і Адам один одному.

1.2.2. Ідея: уславлення всеперемагаючої сили волі, добра; співчутливого ставлення до ближнього; вміння долати труднощі власної хвороби і вірити в перемогу над нею (Адам).

1.2.3. Основна думка: людина створена на землі для добра, природа не прощає жорстокості; боротися — значить жити.

1.2.4. Сюжет.

Спостереження Льоньки за ластівками, які полюбляли гратися з Бакуном.

Стара Сіроха покликала Льоньку до Адама. Друзі розповідають один одному правдиві історії: хлопець — про Бакуна; Адам — про Буська. Мрія і віра Адама подолати свою хворобу. «Йду на дно, а гребусь».

1.2.5. Композиція.

Експозиція: відвідування Льонькою хворого Адама.

Зав’язка: розповіді друзів один одному правдивих історій. Кульмінація: страждання Адама через хворобу.

Розв’язка: сподівання і віра вченого подолати свою хворобу.

1.2.6. Обговорення змісту розділу за питаннями:

✵ Що спостерігав Льонька, перебуваючи неподалік від сарая?

✵ Опишіть, як ластівка майструє своє гніздечко? («Носить із берега тугі клубочки грязюки, і не простої грязюки, а добре змішаної з трав’яними коріннями, з волокном, принесе в хлівець і спритно клеїть, дзьобом примазує ті віхті до сволока. Гляне збоку на свою роботу й защебече: радіє, що в неї ловко виходить. А й справді, ловко. Спершу наче підкову чи скибку місяця виліплює, потім — гаманець, а далі рядок за рядком вивершує гніздо, схоже на маленьку корзинку. Висохне гніздо, стане аж біле, роками висить під стелею — не розвалюється»).

✵ Охарактеризуйте цю пташку (ластівки — птахи сімейства вороб’їних; довжина 10—23 см, нараховується приблизно 79 видів; широко розповсюджені, серед них — воронок, касатка; гніздяться в населених пунктах; винищують мух та інших шкідливих комах)

✵ Яким чином ластівки грали з Бакуном? Розкажіть про це.

✵ Чому в Глипи обгоріла хата? Як це характеризує її господаря?

✵ Для чого на подвір’я до Льоньки завітала баба Сіроха?

✵ Як Адам зустрів Льоньку? Про що це свідчить?

✵ Чому вчений зацікавився пригодою, яка сталася з Бакуном? Через що Льонька не хотів розповідати про неї Адаму?

✵ Яку історію розповів хлопець Адаму про Бакуна? Чим пояснити те, що мати з Льонькою не змогли потрапити на прийом до лікаря?

✵ Як хлопець сприймав те, що Адам регулярно пив порошки?

✵ Яку бувальщину повідав учений Льоньці?

✵ За що лелеки полюбили бабу Груню?

✵ Чому Буська було названо лікарем?

✵ Чим пояснити те, що баба Груня з допомогою лелеки намагалася визначити погоду?

✵ Для чого Льонька теж хотів мати лелек?

✵ Чому хлопець відчував свою провину перед Адамом за його здоров’я?

✵ Що обіцяє Льоньці Адам і чого він навчає хлопця?

1.3. Робота над розділом «За павутинкою».

1.3.1. Тлумачення слова «павутинка».

Павутинка — легка сітка з тонких волокон, утворених з клейкої рідини, яку виділяють павуки та деякі інші членистоногі тварини, а також окрема нитка такої сітки.

Завдання. Поясніть фразеологізм: обплести павутиною. (Те, що заважає кому-небудь вільно жити, діяти)

1.3.2. Тема: розкриття краси павутинки, міцної дружби Льоньки і Ніни.

1.3.3. Ідея: заклик до розуміння природи, оберігати і цінувати її.

1.3.4. Основна думка: тільки добра, чуйна, лагідна людина здатна осмислено сприймати природу-матінку.

1.3.5. Сюжет.

Зустріч Льоньки і Ніни. Хлопець дізнається від Ніни, що то вона допомогла Бакуну врятувати життя. Друзі відвідують печеру, грають у кремінці, спостерігають за рухом павутинки. Прощаючись з Ніною, Льонька просить, щоб вона приїжджала наступного разу.

Турбота матері про те, що її син постійно перебуває самотнім.

1.3.6. Композиція.

Експозиція: наступна зустріч Льоньки і Ніни.

Зав’язка: прогулянка друзів у печеру.

Кульмінація: насолода, яку отримали Льонька і Ніна від спостереження за павутинкою

Розв’язка: відчуття радості Льонькою від спілкування з Ніною, природним середовищем.

1.3.7. Опрацювання ідейного змісту розділу за питаннями:

✵ Як Льонька сприйняв приїзд Ніни?

✵ Що дізнався хлопець від Ніни про допомогу Бакуну?

✵ У чому була особливість гриба, який Ніна показала Льоньці?

✵ Яку красу побачили друзі під час відвідування печери?

✵ Чим, на думку хлопця, було небезпечним перебування у печері?

✵ Розкажіть, як Льонька і Ніна грали у кремінці.

✵ Що побачили друзі, перебуваючи на Хіврі?

✵ Яким чином Ніна витягла з нірки павучка-хрестовика?

✵ Які відчуття були у друзів під час спостереження ними за павутинкою?

✵ Чому мати хвилювалася за Льоньку?

✵ Як людина сприймає самотність?

✵ Чи буває людина самотньою в колективі? Чому?

2. Характеристика образу Адама

2.1. Орієнтовний план.

1) Адаменко — Адам — учений. («У мого друга товсте ім’я — Адам... Уявляєш собі величезний, немов козацька могила, дзвін і його стомлений вечірній голос: ддам!..; «Ви той дядько, що приїхав до баби Сіроми?»)

2) Портрет і зовнішність героя. («...цибатий,.. виставив на сонце кістляві, синювато-білі ноги»; «...в нього не наше обличчя, ну, не таке, як у Глипи, у баби Сірохи,...», «А в нього... Не те що біле, а блідо-прозоре лице, гострий ніс, гостре підборіддя, де-не-де синюваті щетинки. Здавалось, він ніколи не виходив на сонце», «...литки в нього були синьо-білі», «світло-сірі холодні очі»; «...скинув теніску, штани з гострими складками... Який же він білий, який незграбний! Худий, драбинчастий, під синьою шкірою видно увесь кістяк — можна ребра щитать. Такої білої людини з такими довгими руками не було ще у нас на березі», «...він стоїть над водою, як підйомний кран», «...кістлявими руками, наче кочергами...», «...прилизував чубчик—рідке волоссячко, таке, що геть просвічувалось...», «...він ступав, як білий шукач серед джунглів, — тихо й обережно...», «...світив білими зубами, і на білому обличчі...», «...голос у нього з льодком», «плечі в нього були опущені, висохлі руки, як неживі, висіли вздовж тулуба», «...світилось прозоре обличчя, світились хрящуваті вуха, світилось немічне тіло»)

3) Адам — майстер-чарівник.

4) Риси характеру вченого:

а) доброта і чемність;

б) комунікабельність;

в) розуміння і повага до інтересів дитини;

г) оптимістичність;

д) волелюбність;

е) допитливість; є) працьовитість.

5) Значення образу героя для виховання Льоньки.

2.2. Бесіда за питаннями:

✵ Коли і за яких обставин ви вперше познайомилися з Адамом?

✵ Чим Адам не був схожий на інших мешканців поселення?

✵ Що свідчить про розум Адама? Доведіть це, посилаючись на зміст твору.

✵ Чим учений зміг зацікавити собою Льоньку?

✵ На яку хворобу страждав Адам? Як він ставився до неї? Чому?

✵ У чому виявлявся оптимізм, сила волі вченого?

✵ Як ви ставитеся до Адама? Що вам у ньому подобається?

✵ Яке значення образу Адама в повісті?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розв’язування тестових завдань

«Лікар Бусько»

1. З Бакуном полюбляли гратися:

а) діти; б) собаки; в) ластівки.

2. Із розповідей Льонька знав: якщо лелекам поламати гніздо, то:

а) вони приносять у дзьобах жарину;

б) трапиться нещастя в родині; в) буде поганий урожай.

3. Яке дерево майже закрило хату старої Сірохи?

а) Дуб; б) груша; в) яблуня.

4. Для чого Сірома запросила до себе Льоньку? Щоб:

а) той допоміг викопати картоплю; б) відвідав Адама;

в) поговорити з хлопцем.

5. Льоньку Адам називав:

а) другом; б) капітаном; в) мрійником.

6. Ніна приїхала відвідати Адама:

а) з Києва; б) Тули; в) Полтави.

7. У бригадира, з розповіді Льоньки, мотоцикл називався:

а) «Стрілою»; б) «Торпедою»; в) «Їжаком».

8. Куди до лікаря водила мати малого хворого Льоньку?

а) У Загатне; б) Шарудівку; в) Сахнівку.

9. Яким чином мати вилікувала Льоньку від застуди?

а) Попарила хлопця над гарячою картоплею; б) робила уколи; в) регулярно напувала сина чаєм з калини і м’яти.

10. Сіроху звали бабою:

а) Настею; б) Марією; в) Лізою.

11. Полісся, на думку Адама, це:

а) царство грибів і русалок; б) місце, де випікають смачний хліб; в) найкраще місце на Україні для відпочинку й лікування.

12. Бусько, про якого Адам розповів хлопцю, є:

а) вороною; б) лелекою; в) соколом.

«За павутинкою»

1. Про що розповів Льонька Ніні, яка підпливла на човні до берега?

а) Про красу ластів’ячих гнізд;

б) місце, де трапилася неприємність з Бакуном;

в) греблю і млинок, зроблені Адамом.

2. Хто все ж таки допоміг коню визволитися з небезпечного місця?

а) Льонька; б) Адам; в) Ніна.

3. Гриб, який показала Ніна Льоньці, вночі світився ... кольором:

а) синім; б) блакитним; в) жовтогарячим.

4. Куди запропонував Льонька піти Ніні, взявши гриб-ліхтар?

а) До печери; б) темного лісу; в) таємної схованки.

5. Який різновид кремінців Льонька не показав Ніні?

а) Плескатих; б) гострих; в) випуклих.

6. Чим запропонувала погратися Ніна хлопцю?

а) М’ячем; б) хусткою; в) кремінцями.

7. Хіврею називалася:

а) гра у лісі; б) гора; в) річка, що протікала неподалік від села.

8. У нірці, яку Льонька показав Ніні, жив:

а) павук-хрестовик; б) слимак; в) жук-короїд.

9. Хата, яка стояла на горі, друзям нагадувала:

а) грибок; б) білу смужку; в) човник.

10. Художній засіб, який використав В. Близнець у фразі «...зелені копиці верб несуться тобі назустріч», називається:

а) епітетом; б) порівнянням; в) метафорою.

11. Про що турбувалася мати, побачивши, що Льонька лежить на узбережжі річки?

а) Щоб хлопець не перегрівся на сонці;

б) бо син постійно перебував на самоті;

в) чи не захворіла її дитина.

12. Про що попросив хлопець Ніну, коли вона збирилася від’їжджати?

а) Щоб відвідала Адама; б) приїжджала наступного року; в) подарувала гриб-ліхтар.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 0,5 бала.

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Прокоментуйте наступну думку В. Близнеця: «Птахи не прощають злодюгам». Чому необхідно оберігати пташок і допомагати їм? Свої думки вмотивуйте.

2. Що, на ваш погляд, єднає Льоньку і Ніну? Чим ці герої відрізняються, наприклад, від братів Глип? Відповідаючи, наведіть переконливі приклади з твору.

3. Ластів’яче гніздечко було схожим на:

а) невеличку мисочку; б) пухлик; в) маленьку корзинку.

Картка № 2

1. Вмотивуйте, чому, на вашу думку. Адам назвав Полісся царством грибів і русалок? Що ви вже знаєте про цих фантастичних істот?

2. Про що, на ваш погляд, свідчить таке звернення баби Груні до лелек: «Дивіться, тримайтеся гурту. Там де хмара — летіть високо. А де блискавка з громом — летіть низько...». Власні міркування обґрунтуйте.

3. Коли ластів’яче гніздечко висихає, воно стає:

а) рудим; б) сірим; в) білим.

Картка № 3

1. У чому, на думку Адама, сенс життя? («Йду на дно, а гребусь. Щоб і на останній хвилі — жити, як ти, як нормальні люди») Особисту думку доведіть.

2. Дослідіть, у чому особливість сприйняття Льонькою і Ніною павутинки. Що ви уявляли, спостерігаючи за павутинкою у природному середовищі? Власну творчу думку узагальніть.

3. Коли Льонька прийшов до Адама, то вчений попросив його розповісти про:

а) греблю і млинок; б) неприємну пригоду з Бакуном; в) знайомство хлопця з Ніною.

VI. Підсумок уроку

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VIII. Домашнє завдання

Підготуватися до характеристики образу Льоньки (план, цитати), малюнок «Льонька очима учнів».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.