Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

Розробки уроків з української літератури 7 клас

Андрій Чайковський «За сестрою». Геройство і лицарська відвага головного героя

Мета. Характеризувати образ головного героя, формувати усвідомлення поняття лицарства, вміти складати план до характеристики Павлуся; розвивати вміння висловлювати власні судження про геройство і лицарську відвагу головного героя; виховувати лицарські чесноти.

Обладнання: твір В. Скотга «Айвенго» (ілюстрований), схема «Асоціативна павутинка», підручник.

Міжпредметні зв'язки: зарубіжна література: В. Скотт «Айвенго».

Хід уроку

І. Актуалізація.

а) «Асоціативна павутинка». Які асоціації зі словом «лицар» у вас виникають?


СХЕМА


(Можна «доповнювати» павутинку протягом уроку та у кінці уроку, додаючи такі асоціації: волелюбність, відвага, священне почуття обов'язку перед народом, людиною, патріотизм і т. д.)

б) Міжпредметний зв'язок (романтика пригод, історичний колорит у романі «Айвенго» В. Скотта)


Випереджувальне завдання

(можливий варіант)

Дія історичного роману В. Скотта «Айвенго» розгортається приблизно в 1194 році. Дата пов'язана з поверненням до своєї країни після давніх років відсутності англійського короля Річарда І Левине Серце. Вальтер Скотт, майстерно змальовуючи високе кохання, рицарські поєдинки і подвиги, звертається до реальної особи минулого, що прожила життя, сповнене сміливого дерзання, боротьби за справедливість. Рицар Уїлфред Айвенго — герой твору — зачаровує надзвичайною силою, мужністю і витривалістю, гідністю і благородством.

(Можна додати асоціації до павутинки після цього виду роботи. Наприклад: витривалість, гідність, подвиг, боротьба за справедливість, благородство.)

II. Повідомлення теми і мети уроку та очікуваних результатів.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

Справді, образ лицаря, головного героя твору Павлуся, майже вашого ровесника, хвилює і викликає симпатії до себе. Ви захоплюєтесь його глибоким патріотизмом, щирою любов'ю до сестри, здатністю переборювати труднощі в досягненні поставленої мети. Проте в декого з вас може з'явитися сумнів у реальних можливостях здійснення його задуму. Адже Павлусь часто потрапляє в такі ситуації, з яких, беручи до уваги юний вік, йому не під силу вибратися. Це стається тому, що автор у певних місцях гіперболізує цей образ, і він набирає рис, властивих фольклорним героям — богатирям. Такий прийом не тільки не применшує краси образу, а навпаки, робить його привабливішим і викликає, мабуть, у вас, юних читачів, бажання наслідувати позитивні риси характеру Павлуся.

Знайдіть у тексті, зачитайте ці місця. Чи погоджуєтесь ви з автором щодо прийому гіперболізації?

2. Короткі відповіді із зачитуванням відповідних уривків.

1) Розшифруйте зміст речення: «Вчився лицарського ремесла» (їздив на коні, стріляв з рушниці та лука, кидав списом та арканом, орудував шаблею, захоплювався звичаями, походами та пригодами козаків).

2) Як вплинула на Павлуся вперше побачена ним битва козаків з татарами?

3) Оцініть поведінку хлопця в стосунках з Мустафою. (Спочатку смілива і горда відповідь синові Сулеймана, що ніколи не прийме бусурманської віри (за що був жорстоко побитий), потім — хитрощі.)

4) Як пояснити цю зміну в характері? (Мабуть, його рішенням будь-що вижити, щоб знайти сестричку Ганнусю, визволити її з неволі.)

5) Згадайте і розкажіть про помилку, допущену Павлусем під час розмови з харцизом Карим. (Павлусь виявив зайву довірливість, сказавши розбишаці, що в нього є гроші.)

6) Чи здійснилось прокляття головного героя, адресоване жорстокому грабіжникові?

7) Гарячою любов'ю до України, до її народу перейняті всі помисли й почуття головного героя твору. Докажіть правильність цієї думки, зачитавши внутрішні монологи. («Маму вбили, дідуся… нас замучили… Заждіть, чортові сини! Вернуся я ще сюди, може, і не раз, та не на посторонку, як невільник, а з козацтвом, як лицар!» )

8) До речі, які риси вдачі Павлуся можуть у наш час бути зразком для наслідування?

3. Колективне складання плану до характеристики образу.

Проблемне запитання:

— Чому юний герой один вирушив у небезпечні мандри?

Додаткові (навідні) запитання:

— Як поставилися батько і старший брат до просьби Павлуся піти разом шукати Ганнусю? Чи вірили вони у щасливе завершення його наміру? Куди більше тягло їхнє серце? Чому?

Орієнтовний план

1. Павлусь — головний герой твору, представник славного роду Судаків.

2. Козацька вдача хлопця:

а) відвага;

б) кмітливість і винахідливість;

в) наполегливість і рішучість;

г) глибокий патріотизм;

ґ) щира любов до сестри;

д) здатність переборювати труднощі в досягненні поставленої мети;

е) щирість, чутливість, ніжність.

3. Ставлення автора та інших героїв твору до Павлуся.

4. Моє ставлення до Павла Судака.

Герої романтизму — це виняткові особистості у виняткових обставинах. Романтичний герой розуміє власну винятковість, тому він гордий, стоїть понад натовпом. Це одинак, людина самотня. Лише у творах на тему національно-визвольної боротьби герой позбавлений цієї самотності, у них він постає як найкращий, найсміливіший, наймудріший серед товаришів по зброї.

4. Усна розповідь про головного героя за планом (2 — 3 учні).

5. Мить творчості! (Письмова відповідь на 4-й пункт плану.)

IV. Рефлексія.

— Які ще слова після характеристики образу можна дописати в асоціативну павутинку?

— Лицар XXI століття… Хто він? Реальний чи фантастичний цей образ для вас? Яким лицарським чеснотам віддають перевагу дівчата?

V. Домашнє завдання. Підготувати усну характеристику представників ворожого табору.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.