Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір

Розробки уроків з української літератури 7 клас

Розвиток зв'язного мовлення (усно). Образ Климка

Мета. Вчити характеризувати образ головного героя епічного твору, використовуючи ілюстрації до повісті, розвивати образне мислення. Виховувати здатність співпереживати, гуманізм.

Обладнання: Тютюнник Г. Климко. — К. : Веселка, 1989 р, (ілюстрації художника В. Савадова).

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують виписані вдома портрети (опис, порівняння, враження).

Климко.

- Портрет-опис. «Климко йшов босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра, та ще й в дядьковій Кириловій діжурці». «Климко усміхнений, мовчазний і синьоокий».

- Портрет-порівняння. Климко як справжній хазяїн.

- Портрет-враження. Небалакучий у товаристві, хазяйновитий, любив слухати, вдячний, меткий, добрий, турбувався про ближніх, вмів співпереживати.

Зульфат (Климків товариш):

- Портрет-опис. «Прибіг захеканий, з гарячими рум'янцями на смуглих вилицях…». Зульфат був дужий хлопчик, хоча й нижчий від Климка, вважай, на голову». «Вузькі й такі чорні, що аж різучі, Зульфатові очі на мить заплющилися… і враз гаряче зблиснули».

- Портрет-порівняння. «Кармелючок мій малий».

- Портрет-враження. Спритний, винахідливий, добрий, співчутливий, хороший товариш.

II. Опрацювання нового матеріалу.

Технологія «Естафета доброти». (Учні дають відповідь на питання до ілюстрацій повісті, визначаючи головні риси характеру Климка, придумують назву до кожної ілюстрації, записують їх у зошит.)

- І етап (с. 9)

— Які стосунки склалися між дядьком Кирилом і Климком? (Дядьків «помошничок». Климко варив йому їсти; дядько приносив Климку гостинці, цікавився наукою хлопця; хлопець проводжав дядька до паровоза).

— Як сприйняв Климко удар долі — смерть дядька? (Як дорослий, не озлобився).

Зразок запису у зошитах:

I етап: хазяйновитий, старанний, працьовитий, сміливий, не по літах дорослий («Тяжкий удар долі»..

- II етап (с. 17)

— Що ви можете сказати про чеха, який зустрівся Климкові на шляху? (Боїться партизан, не застрелив хлопця, дав хлопцеві пакунок, осуджує війну).

— Чи таким уявлявся нам окупант?

— Як повівся головний герой у цій ситуації? (Налякався, шукав вихід зі скрутного становища, намагався порозумітися з ворогом).

Запис у зошитах:

II етап: страх перед ворогом; вміння знаходити вихід в екстремальних умовах; розважливий («Віч-на-віч з ворогом»..

- III етап (малюнок учня)

— Якими людьми були аптекар і його дружина? Як вони ставилися до Климка? (Бочонок допомагав людям, підбадьорював їх, співчував Климкові, давав харчі, гроші; Бочониха шкодувала борщу для Климка, брала «подаяння». за ліки, дала хлопцеві 6 сухариків на дорогу).

Запис у зошитах:

III етап: скромний, ощадливий («Різні люди на шляху головного героя»..

- IV етап (с. 36)

— Як поводився бородань На базарі? (Погейкував на людей, як на худобу; нагрівав руки на людському горі; зневажав людей).

— За кого Климко і Зульфат відімстили запопадливому торгашеві? (За всіх солдаток, за улюблену вчительку Наталю Миколаївну).

Запис у зошитах:

IV етап: зневага і непримиренність у ставленні до кривдників, готовність виступити проти будь-якої кривди, співчуття до принижених, почуття справедливості, чуйність («Люди і людці»..

- V етап (с. 43)

— Як піклуються хлопці про свою вчительку і її дитинча? (Перенесли харчі Наталі Миколаївни до себе, знайшли колиску для маленької Олі. Климко підтримував вогонь у ваговій).

— Чому зважується головний герой на ризиковану подорож? (Щоб роздобути солі, без якої не можна жити; полегшити існування тій, яка його виховала, хоче наміняти харчі).

— Про що свідчать записка і таємничий відхід хлопця? (Боявся, що вчителька самого не відпустить; хвилювався, щоб вона не турбувалася про нього).

Запис у зошитах:

V етап: рішучий у здійсненні наміру, благородний, турботливий, милосердний («Захисники і помічники»..

- VI етап (с. 53, 63)

— Чим запам'яталися вам вчинки шевця? (Тим, що він захистив дівчину від поліцаїв, подарував взуття Климкові, а також молодиці в обмін на сіль для хлопця).

— Як хотіла віддячити Климкові врятована дівчина? (Пропонувала йому стати її братом і жити разом з нею і її матір'ю).

— Розкажіть про перебування Климка у тітки Марини. (Жінка доглядала Климка, хотіла всиновити, обдарувала, допомогла сісти у поїзд).

Запис у зошитах:

VI етап: милосердя, співчуття до ближнього, самовідданість, відповідальність, вдячність («Справжні люди залишаються людьми»..

- VII етап (с. 81)

— Що вас вразило в останньому епізоді твору? (Те, що Климко дбає не про себе, а про полоненого солдата).

Запис у зошитах:

VII етап: милосердний, безкорисливий, відчайдушний («Невблаганна смерть»..

III. Закріплення вивченого.

1. Усна характеристика героя за схемою: «Я вважаю…». «Тому, що…». «… бо, наприклад…». «Отже, …».

2. Проблемне завдання «Яку людину можна назвати доброю ?».

IV. Підсумок уроку.

Найдорожчою темою, а отже, й ідеалом для Гр. Тютюнника завжди були доброта, самовідданість і милосердя людської душі в найрізноманітніших проявах. Михайло Слабошпицький у передмові до повісті писав: «В які обставини не потрапляли б малолітні герої письменника, вони ніколи не перестають бути людьми, не гублять на дорогах випробувань доброти, несуть її невичахне тепло в своїх душах і прагнуть зігріти ним інших. Тільки смерть завадила Климкові сповнити до кінця свій благородний людський обов'язок, він загинув, несучи невмирущу естафету доброти. Війна вбила цього голодного й холодного сироту, але не скалічила його — такої маленької і водночас такої великої, зігрітої теплом людяності і благородства — душі, завжди кришталево чистої, відкритої для людей».

V. Домашнє завдання.

Записати в зошитах характеристику головного героя за схемою.
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.