Всі публікації щодо:
Пісні
Лепкий Богдан

Розробки уроків з української літератури 7 клас

Богдан Лепкий. «Видиш, брате мій …». Історія написання твору. Відображення святого почуття любові до рідного краю, болючі спогади й туга за втраченою Батьківщиною. Мелодія Левка Лепкого до пісні

Мета. Ознайомити учнів з історією написання поезії; розкрити феномен пісні, що стала народною; розвивати творчу уяву школярів; виховувати любов до рідної землі, до української пісні.

Обладнання: малюнок журавлів, аудіозапис пісні «Чуєш, брате мій …». портрет Л. Лепкого.

Хід уроку

I. Повідомлення мети і завдань уроку.

II. Робота над новим матеріалом.

1. Вступне слово вчителя.

Хоч ти багатий і свобідний нині,

За океаном віднайшов свій край,

Про тих, що там, у рідній Україні,

Не забувай! Не забувай! Не забувай!

— Багато років тому Богдан Лепкий цими словами звернувся до людей, які з різних причин покинули рідну домівку й опинилися на чужині. Ці слова поета актуальні й сьогодні. Сотні тисяч людей, залишаючи рідних і близьких, у пошуках кращої долі ідуть за кордон. Одних туди жене матеріальна скрута, інших — бажання не розтратити своє покликання, а ще інших — прагнення дати дітям те, чого самі не змогли мати. Одні за кілька років повертаються додому, інших вже ніколи не відпустить від себе чужина.

Така доля судилася і Богдану Лепкому — навіки залишився в чужій стороні.

2. Бесіда з учнями.

— З яких причин Б. Лепкий з сім'єю емігрував за кордон?

— Як склався там його життєвий шлях?

— Чи можна сказати, що письменник ніколи не забував про Україну?

— Чому Б. Лепкий ще на початку своєї літературної діяльності звернувся до теми еміграції? (Б. Лепкому була до болю близька доля галицьких та буковинських селян, які їхали, гнані голодом та холодом, у чужі краї. Цій темі він присвятив вірш «В світ за очі». (1895 р.).)

3. Історія написання поезії «Видиш, брате мій …» Перебуваючи далеко від рідного Поділля, у Кракові, Б. Лепкий часто ходив на вокзал, дивився на шукачів кращої долі й постійно мучився тим, що Краків став для емігрантів перевалочним пунктом. І тоді Богдан Сильвестрович написав поетичну мініатюру, що, за висловом Ф. Погребенника, є «моцартівським реквіємом українським трударям-емігрантам». Це був вірш «Журавлі». Первісний текст є у ваших підручниках.

4. Виразне читання поезії вчителем.

5. Бесіда за змістом. (Використовуємо малюнок з журавлями на дошці.)

— До кого звертається автор у своєму вірші? Зачитайте рядки з тексту.

— Який народний символ використовує Б. Лепкий у вірші? Що він означає?

— Яким настроєм сповнена поезія?

— Яку роль відіграють повтори у вірші?

— Розкрийте основну думку твору.

— Чим близька ця поезія сучасним читачам?

6. Доповнення вчителя.

— «Вірш склався, — згадував потім поет, — немовби сам із себе, без мого відома і праці». Було це пізнього осіннього вечора 1910 року. Письменник повертався з театру, а в імлі нічного неба, відлітаючи, кричали журавлі. Це мимоволі нагадало поету довгі ряди емігрантів, що також «відлітали». в сіру безвість за моря.

7. Виступи учнів з повідомленням. (Звертаємося до портрета Л. Лепкого.)

— Час мовити кілька слів і про автора музики Левка Лепкого. Був він середнього зросту, міцної будови тіла, веселий, привітний чоловік.

Обдарований, як і його старший брат Богдан, сам написав непогані вірші, любив грати на гітарі, співав, умів малювати. Це ж за його ескізами було пошито шапки-«мазепинки». мундири і виготовлено відзнаки українських січових стрільців, прийняті згодом і в УГА.

— Пісню від Левка Лепкого почув художній керівник галицького театру Степан Чарнецький. Мандруючи з театром, часто її виконував, і вона швидко поширилася по всій Галичині. Та не емігранти прийняли її першими за свою.

Спалахнула пожежа Першої світової війни, розлилося море сліз і крові. Не один думав: перелечу чи не перелечу я це пекельне море? Пісня набирала нового, не менш трагічного змісту, тому й була такою популярною серед українських січових стрільців, тому й перелітала окопи і ширилась по всій українській землі.

— Після боїв у Карпатах понесли цю пісню з собою полонені кубанські козаки, і вона деякий час поширювалася під назвою «кубанської пісні». Так залетіла вона аж на Зелений Клин.

Трохи інших барв пісня набула, коли в 30-х роках хтось заніс її на Соловецькі острови. «Журавлі». як згадують очевидці, стали вірними супутниками соловецьких в'язнів, яким так і не вдалося перелетіти Біле море (сталінські кати по-злодійському топили в'язнів у крижаній воді).

(Звучить у запису пісня «Чуєш, брате мій …».

III. Закріплення вивченого.

Творча робота (навіяна мелодією або за поданим початком).

— Відлітали у вирій журавлі …

Відлітали, аби більше не повернутись. Безмірна туга і печаль розносилися по світу від того журавлиного плачу. І здавалося, цьому безконечному, вічному пташиному лету не буде кінця. А зранене серце щемить, тужить. Скочується пекуча сльоза скорботи у роз'ятрене тіло матері — України.

Хто ж ті журавлі, що не дочекалися весни на Батьківщині та залишилися у вирії так довго? Це — наша українська гордість, наша духовність, цвіт — інтелігенція. Не можна перелічити тих куточків світу, де знаходили вони свій захист, притулок, але не рідне гніздо.

IV. Підсумок уроку.

— Ця сумовита, скорботно-задумлива пісня лунає скрізь, де тільки живуть у світі українці. Вона перекладена польською, німецькою, англійською, французькою, єврейською і навіть японською мовами.

Її співають хором і сольно, мелодію виконують духові оркестри у найтяжчі хвилини смутку й печалі, коли прощаються навіки з людиною. Тепер, через роки і відстані, Богдан Лепкий повернувся в краї своєї молодості у бронзі та граніті, став на постаменті посеред майдану. Його рідні «Журавлі». кличуть «кру-кру». через всю Україну, через його долю.

За словами Ф. Погребенника, «ні Б. Лепкий, ні його брат — поет і композитор Лев Лепкий навіть такою геніальною піснею не розчулили серця ідеологічних можновладців, які наклали на їхні імена і творчість вето».

V. Домашнє завдання.

Виконайте (за бажанням) ілюстрації до поезії.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.