Всі публікації щодо:
Дімаров Анатолій
Розробки уроків з української літератури 7 клас
А. Дімаров. «Блакитна дитина». Розвиток зв'язного мовлення. Переказ найцікавіших уривків твору
Мета. Вчити виділяти і переказувати найцікавішу пригоду героя, аргументувати своє зацікавлення; розвивати творче мислення учнів; виховувати почуття поваги до людей.
Обладнання. Текст твору.
Хід уроку
I. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Наші предки стріляли з лука,
вміли точно влучати в ціль.
Тож і образ іде звідсіль:
влучне слово в оздобі звука.
Процвітай, українська мово,
заохочуй красою нас:
що багатший твій слів запас, —
Легше вибрати влучне слово.
(Д. Білоус)
Як не згадати тут слова Вольтера, який говорив, що чудова думка втрачає свою цінність, коли вона погано висловлена.
— Яких правил слід дотримуватися, висловлюючи власні думки, щоб їх можна було назвати чудовими? (Послідовність викладу, логічність, використання різноманітної лексики, різних речень за метою висловлювання, образних слів … і т. д.).
На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо досліджувати роль описів природи у творі, художні засоби в їх змалюванні, складатимемо власні описи, використовуючи художнє багатство мови.
II. Сприйняття та вивчення нового матеріалу.
1. Виразне читання (зі зміною інтонацій, темну) двох уривків — описів річки.
— Як почували б ви себе біля спокійної і бурхливої річки? Уявіть і опишіть свій стан.
— З яким подібним описом річки ви вже ознайомилися в шостому класі? (Опис Десни О. Довженка).
— Що в цих описах спільного, а що — відмінного?
— Знайдіть художні засоби, які використовує автор для створення образу ріки. Обгрунтуйте їх роль у тексті.
2. «Збагачуйте своє мовлення».
а) Підібрати текстуальні та власні епітети до слова «ріка». («річка»..
Ріка — чиста, весела, прозора, розлючена; безкінечна, повноводна, голуба, каламутна, неглибока, студена, холодна, бистра, бурхлива, велична, гомінка, грайлива, дзеркальна, зла, лагідна, могутня, неспокійна, підступна, привітна, розбурхана, тиха, гірська, джерельна, молочна, медова.
б) Продовжіть текст, доповнивши власним описом річки.
«Річка наша — чиста й весела, вислана білим, митим-перемитим піском. У ній така прозора вода, що коли стати на високому березі та подивитись униз, то видно всю рибу …». А як приємно опуститися в цю чисту небесну блакить, захопити долонями сонце, що відбивається у воді, і випустити його на волю. Грайливі хвильки лоскочуть твої ноги, сміються над твоїм безсиллям і втікають від тебе так само легко, як сонце.
3. Робота творчих груп.
Методичні поради: у процесі підготовки до уроку вчитель поділяє клас на творчі групи, кожна з яких отримує завдання:
1-е завдання — переказ найцікавішого епізоду з твору;
2-е завдання — змалювання того, чого немає в тексті;
3-е завдання — навчальна гра «Кінострічка».
Наприклад: «Печерування раків».
2-е завдання. «В мене, мабуть, був дуже переляканий вигляд, бо Сергійко кинув відро та — навтікача!». Хоч мчав він стрімголов, але при цьому ухитрився так високо підстрибувати, що був схожий на здоровенного зайця і малого кенгуру одночасно. При цьому Сергійко так вимахував руками, ніби на нього збирався сісти рій бджіл дядька Матвія. Весь словниковий запас брата вивітрився начисто з його голови до кінцевого маршруту (маминої спідниці). Тільки на фініші він почав згадувати алфавіт, та й то чогось з букви «у».
3-є завдання. Складається короткий текст (з коротких речень, бажано називних) учнями групи. Виграють ті, чий сюжет найдовший і найбільш оригінальний.
Наприклад: Брати на річці. Подовбані нори при дні. Колючий рак вчепився у пальці Толі. Жбурляння раків на берег. У Толі зуб на зуб не попадає. Сергійкове верещання. Страх має великі очі. Раки «порозбігалися». Яке там купання! Де відро? Ні відра, ані раків, один Сергіїще.
III. Підсумок уроку.
Кросворд «Ангелятко». /strong>
1. Назва тетралогії А. Дімарова.
2. Автор твору «Тореадори з Васюківки».
3. Справжнє прізвище А. Дімарова.
4. Твір, що складається з чотирьох частин.
5. Батьківщина А. Дмарова.
6. Удавання, приховане глузування.
7. Ім'я головного героя у повісті А. Дімарова «На коні і під конем».
8. Кличка собаки з твору «Блакитна дитина».
9. Прізвище однокласниці головного героя твору.
Відповіді: 1. «На коні і під конем». 2. Нестайко. 3. Гарасюта. 4. Тетралогія. 5. Полтавщина. 6. Іронія. 7. Толя. 8. Полкан. 9. Чровжова.
IV. Домашнє завдання.
Прочитати з підручника біографію В. Голобородька. Скласти хронологічну таблицю.