Всі публікації щодо:
Тютюнник Григір
Розробки уроків - Українська література 7 клас - 2015 рік
ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ ТВОРУ (МОВА ПЕРСОНАЖІВ, ХУДОЖНЯ ДЕТАЛЬ) Гр. Тютюнника «Климко»
Мета:
✵ навчальна: продовжувати роботу над ідейним змістом повісті Гр. Тютюнника «Климко». зосередити увагу на художніх особливостях твору: мові персонажів, художніх деталях;
✵ розвивальна: розвивати вміння визначати художні та композиційні особливості твору, уміння доводити свою думку, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, формувати світогляд;
✵ виховна: виховувати загальнолюдські цінності: чуйність, доброту, турботу про іншого, любов до рідної країни.
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, фото Другої світової війни.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ
Літературний диктант
1. Яка епоха відтворена в повісті? (Друга світова війна) 2. Харч, який герої твору вважали найціннішим. (Сіль) 3. Місто, до якого подорожує Климко. (Слов’янськ) 4. Що продавала Наталя Миколаївна на базарі? (Трояндову сукню) 5. Місце, де герої твору набирали вугілля. (Терикон) 6. По що необхідно було сходити Зульфату до Файзуліних? (По молоко) 7. Хто завдав шкоди мешканцям поселення? (Італійці) 8. Якого місяця згоріла станція, де мешкав Климко з дядьком Кирилом? (У серпні) 9. За допомогою Зульфата Климко позбавився у своєму помешканні… (пацюків). 10. Дідусь Гареєв працював у… (хлібопекарні). 11. На яке місто, за словами дідуся Гареєва, «пішов німець». (Ростов) 12. Пізнайте героя за його зовнішністю «. у ватяних штанах, вовняних шкарпетках і гостроносих шахтарських чунях.».
Ланцюжковий переказ за назвами розділів
Технологія «знайди правильне твердження».
У тексті є шість правильних тверджень. Знайдіть їх. Неправильне твердження виправте.
Климко вирушає в дорогу, сповнену небезпек, по сіль на Полтавщину. (Неправильне) Усе добро на базарі, куди звернув Климко, продавалось за гроші. (Неправильне) Облаву поліцаї здійснювали на старих і молодих людей. (Неправильне) Швець-земляк подарував Климкові тапочки, а не виміняв. (Правильне). Врятована від Німеччини дівчина прохала хлопця стати її братом і податись на Донбас до її мами. (Правильне) Їхав хлопець до станції Дебальцеве на відкритій вантажній машині. (Неправильне). Климко повертався додому з дорогоцінною сіллю та харчами. (Правильне) Хворого хлопця виходжувала тітка Марина і хотіла навіть всиновити його. (Правильне) Німець не зміг ударити Климка, бо той стрибнув у калюжу. (Неправильне). Головний герой відчував відповідальність за життя Наталі Михайлівни та маленької Олі. (Правильне) Мішок солі заважає Климкові показати дорогу військовополоненому. (Неправильне) Хлопчину підстерегла невблаганна смерть. (Правильне)
Лекція вчителя
Художня деталь — особлива риса, ознака, подробиця в портреті, поведінці персонажа, його навколишньому оточенні, що часто повторюється письменником під час змалювання героїв і служить для розкриття якихось глибинних його характеристик.
Ноги Климка — важлива деталь у змалюванні характеру та життя хлопчика. Босі ноги Климка в осінню холодну пору в далекій дорогі як символ гіркого сирітського дитинства, обпаленого війною. Босоніж хлопчик уперто іде до своєї мети — принести солі додому.
Художня деталь може вживатися автором у творі один раз, але нести при цьому важливу смислову та ідейну роль. Так, наприклад, чорнобривці вруках дівчини, яка хоче продати свою хустку, не тільки як останні квіти осені, а й символ України, її стійкості в боротьбі з ворогом, бо, за легендою, чорнобривці вперше виросли там, де загинули козаки, захищаючи рідну землю від ворогів.
Мова персонажів (монологи, діалоги) — виразна індивідуальна особливість героя твору, яка розкриває його характер і допомагає зрозуміти ставлення автора до певної дійової особи в художньому творі.
Для прикладу проаналізуймо особливості мовлення тітки Марини, яка, на нашу думку, виявила найбільшу турботу про Климка.
Доброта, щедрість, любов до ближнього, турбота виявляються через уживання тіткою пестливих слів: «борошенце». «багатенько». «мішечки». «клуночок». «лобик». «сонечко». «молочко». «синочку». та ін. Просторічні слова в її мовленні свідчать про те, що тітка звичайна проста селянка: «носовичок». «жалко». «осталося». «мо’». «осьо». «паняй». «одбазарувалися». «підчинишся». «бідовенький». «босяцюра». та ін.
Автор, змальовуючи побут і подвір’я тітки Марини, теж використовує пестливі слова: «погрібничок». «брусочок». «вузенька стежка». та ін., тим самим передаючи глибоку повагу до всіх жінок на окупованій території, які виявили турботу про інших у той жахливий час. Скільки авторської любові, поваги, замилування, захоплення героїнею передано у цих рядках: «Незабаром повернулася тітка Марина, весела, рум’янощока, очі сміються. В руках вона тримала маленьке жовте глеченя з квітками по боках, над вінцями в нього біліла шапочка молочної піни».
Робота з текстом
1. Зачитати кінцівку повісті від слів: «Від переїзду вдарила довга автоматна черга». 2. Яка деталь і з якою метою використана письменником у цьому уривку? (Тоненька біла цівочка солі. Сповненими небезпек дорогами, перемагаючи в собі страх, повертався назад Климко з дорогоцінною сіллю, щоб зарадити вчительчиній біді, і тут підстерегла хлопчину невблаганна смерть. Письменник хотів підкреслити ціну солі, на перший погляд, звичайної, але у ці страшні воєнні часи дуже важливої для виживання.) 3. Яку роль у повісті відіграє ще одна художня деталь — «трояндова, мов сто троянд, сукня». вчительки? (Хлопці побачили в руках Наталі Миколаївни не просто звичайну сукню, це була жива нитка пам’яті, що зв’язувала ці хвилини із ще зовсім недавнім минулим, з їхнім незабутнім шкільним життям.) 4. З чим у вас асоціюється хустка дівчини, велика, у веселих червоних та зелених квітах, що цвіла на весь базар? (З дівочою вродою. На окупованій території слід було остерігатися поліцаїв, які виловлювали молодь для відправки в Німеччину.)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Охарактеризувати мову різних персонажів. Оформити як таблицю.