Розробки уроків - Українська література 7 клас ІІ семестр - 2012 рік

УРОК-ПІДСУМОК. БЕСІДА ПРО ТВОРИ, ЩО ВИВЧАЛИСЯ УПРОДОВЖ РОКУ Й ВИКЛИКАЛИ НАЙБІЛЬШУ ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ

Мета: систематизувати та узагальнити вивчений учнями протягом навчального року учбовий матеріал, який стосувався знань по життєвий і творчий шлях письменників, зміст їх творів, понять з теорії літератури; розвивати культуру зв'язного мовлення, читацькі навички, збагачувати словник школярів; формувати естетичні смаки, кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття любові до книг, рідної мови, культури українців, їх звичаїв обрядів, пошану до митців слова; відповідальність за доручену справу.

Тип уроку: урок-гра „КВК”.

Обладнання: виставка художніх творів та портретів тих письменників, творчість яких вивчалася протягом навчального року, учнівські малюнки, музичне оформлення.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

Клас поділяється на дві команди, кожна з яких обирає капітана і придумує назву.

Визначається порядок участі у змаганнях (проводиться жеребкування).

II. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Основний зміст уроку

1. Розминка (беруть участь усі гравці команд)

Завдання для першої команди

1. Автор твору „За сестрою”:

а) Г. Тютюнник; б) Т. Шевченко; в) А. Чайковський; г) Л. Кисельов.

2. Героїня якого твору намагається допомогти диким каченятам?

а) Тося (Є. Гуцало „Сім'я дикої качки”);

б) Бабуся (Б. Харчук Планетник”);

в) Михайлик (М. Стельмах „Гуси-лебеді летять”);

г) вчителька (Г. Тютюнник „Климко”).

3. Витязем молодої української поезії назвав В. Симоненка:

а) А. Малишко; б) Л. Костенко; в) О. Гончар; г) А. Дімаров.

4. Квіти, які посадив Фрідріх, герой твору Л. Пономаренко „Гер переможений”, скопавши маленьку грядочку?

а) Троянди; б) тюльпани; в) нарциси; г) нагідки.

5. „Земля — найпривітніша людська домівка, кращу чи й знайти”, — так висловив герой твору Б. Харчука „Планетник”:

а) агроном-квартирант; б) Планетник; в) дід Капуш; г) пан.

6. За жанровою спрямованістю „Чайка на крижині” — це:

а) роман у віршах; б) поема; в) поезія в позі; г) білий вірш.

7. З яким проханням звернулася жебрачка до господаря (Б. Лепкий „Мишка”)?

а) Дозволити переночувати; б) винести води, щоб паноти свою дитину; в) підвезти до ближнього міста; г) дати молока.

8. Герой твору, який вже й будучи дорослим, продовжував пошук квітки щастя?

а) Павлусь (О. Стороженко „Скарб”);

б) хлопчик („Б. Лепкий „Цвіт щастя”);

в) Климко (Г. Тютюнник „Климко”);

г) Михайлик (М. Стельмах „гуси-лебеді летять”).

9. Ім'я друга Климка (Г. Тютюнник Климко”):

а) Миколка; б) Зіновій; в) Зульфат; г) Іванко.

10. Шкарлупою лелечиного яйця, підкурюючи його, лікують (В. Голобородько „Лелека”):

а) зубний біль; б) болі у серці; в) ожиріння; г) лихоманку.

11. Композитор, який поклав твір В. Симоненка „Лебеді материнства” на музику:

а) А. Пашкевич; б) А. Штогаренко; в) Ю. Мейтус; г) П. Майборода.

12. Мирослава вважала себе сиротою через те, що Тугар Вовк (І. Франко „Захар Беркут”):

а) виїхав за кордон; б) зрадив свій край і пристав на службу до монголів; в) відмовився від своєї дочки; г) загинув під час бою.

Завдання для другої команди

1. Автор твору „Цвіт щастя”:

а) О. Стороженко; б) Б. Харчук; в) Б. Лепкий; г) М. Стельмах.

2. До якого виду пісень належить „Ой на горі та женці жнуть”?

а) рекрутських; б) жниварських; в) чумацьких; г) Козацьких.

3. Невеликий за розміром ліро-епічний твір фольклорного походження на легендарну чи історичну тему:

а) пісня; б) повість; в) балада; г) легенда.

4. Твір якого письменника єднає минуле, теперішнє і майбутнє?

а) І. Франко. „Захар Беркут”; б) Т. Шевченко. „Заповіт”;

в) Г. Тютюнник. „Климко”; г) А. Чайковського „За сестрою”.

5. Книга, яку Михайлик, герой твору М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять”, отримав від поповича і зміст якої не зміг зрозуміти:

а) „Космографія”; б) „Пригоди Тома Сойєра”; в) „Біблія”;

г) „Вавілон ХХ”.

6. Чому Климко (Г. Тютюнник „Климко”) вимушений був вирушити у подорож? Щоб:

а) придбати солі; б) помилуватися краєвидами; в) знайти роботу; г) відшукати своїх батьків.

7. У якому творі розповідається про особливості козацького життя?

а) Б. Харчука „Планетник”;

б) народній пісні „Гомін, гомін по діброві”;

в) І. Франка. „Захар Беркут”;

г) А. Чайковський. „За сестрою”.

8. Про героя якого твору зазначається: „...Його вигнало та розперло, такий став гладкий та опецькуватий. Пика широка та одутловата, як у тогосалогуба, а руки білі та ніжні, як у панночки”:

а) Михайлика (М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять”;

б) Павлуся (О. Стороженка „Скарб”);

в) Климка (Г. Тютюнника „Климко”);

г) хлопчика (Б. Лепкого „Цвіт щастя”);

9. У якій країні перебуває лірична героїня твору Л. Костенко „Чайка на крижані”?

а) Німеччині; б) Польщі; в) Росії; г) Болгарії.

10. Шкода, завдана мишкою господарю, в хаті якого вона жила (Б. Лепкий. „Мишка”):

а) з'їла копчене сало; б) щоразу смітила лушпинням від насіння; в) переточила гроші; г) зіпсувала килим.

11. Через що люди звернули увагу на перехожого з твору В. Симоненка „Перехожий”?

а) Голосно сміявся на вулиці; б) спіткнувся;

в) був одягнений строго по моді; г) ідучи, посвистував.

12. Квітка, яку доглядав Планетник? (Б. Харчук „Планетник”):

а) троянда; б) фіалка; в) пролісок; г) нарцис.

2. Конкурс „Відгадай твір”

2.1. Зовуть і скупого щасливим, бо у його багацько грошей; а він неборак, увесь свій вік стереже тих грошей, як Рябко на ланцюгу, ніякої користі з них немає — і голодний, і холодний, ще гірш од якого-небудь бідолахи”. (О. Стороженко „Скарб”)

2.2.

Дідові — дзвінкого песика,

Щоб не жив на самоті,

Ще й Івасика-Телесика

Кожній бабі-сироті.

(Л. Кисельов. „Стати б хоч на менти лічені”)

2.3.

Не хилися, явороньку,

Ще ти зелененький!

Не журися, козаченьку,

Що ти молоденький.

(„Стоїть явір над водою”)

2.4. „Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас”. (І. Франко „Захар Беркут”)

2.5.

І мене в сім'ї великій,

В сім'ї вольній, новій,

Не забудьте пом'янути

Незлим тихим словом.

(Т. Шевченко „Заповіт”)

2.6. „Найбільше чванився козак тим, коли на далі довів, що він не є такий, яким його при першій нагоді прозвали”. (А. Чайковський „За сестрою”)

2.7. „Еге ж: і весну, і життя. Тепер, внучку, геть-чисто все почне оживати: скресне крига на ріках та озерах, розмерзнеться сік у деревах,прокинеться грім у хмарах, а сонце своїми ключами відімкне землю”. (М. Стельмах „Гуси-лебеді летять”)

2.8. Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати, як люди. І як цим людям язик на таку брехню повертається? Погані люди. Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніше від життя?” (Б. Лепкий „Мишка”)

2.9.

Для мене ж той край найкращий,

де виросли крила мої.

...

Лиш маючи ґрунт під ногами,

Пускатися можна в політ.

(Л. Костенко „Чайка на крижані”)

2.10. Він ніколи не зривав листя, не ламав гілля, старався не толочити постолами трави — усе живе, усе для чогось призначене. (Б. Харчук „Планетник”)

2.11. „Фрідріх робив тільки прикраси зі шматочків цегли — сонце і квіти, він чіпляв їх понад вікнами другого поверху, та що самотні жінки подовгу стояли, роздивлялися і навіть сплакували”. (Л. Пономаренко „Гер переможений”)

2.12.

Там юність ходила у росах до хати

І жевріла цвітом вона.

Там батько не спить і задумалась мати,

Ота, що у світі одна.

(А. Малишко „Вогник”)

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

3. Конкурс розумних

Один представник від команди працює біля дошки над розгадуванням кросворда.

3.1. Для першої команди.

По горизонталі: 1. Село, де відбуваються події, у повісті І. Франка „Захар Беркут” (Тухля) 2. Автор твору „За сестрою”. (Чайковський) 3. Яка річка згадується у вірші Т. Шевченка „Заповіт”? (Дніпро) 4. Героїня повісті І. Франка „Захар Беркут”. (Мирослава) 5. Ім'я подружки Михайлика з твору М. Стельмаха „Гуси-лебеді”. (Люба) 6. Жанр твору „Ой у степу криниченька”. (Пісня)

По вертикалі: 1. Балада Т. Шевченка. („Тополя”)

3.2. Для другої команди.

По горизонталі: 1. Поезія А. Малишка. („Вогник”) 2. Головний герой твору Г. Тютюнника. (Климко) 3. Вірш Т. Шевченка. („Заповіт”) 4. Прізвище 90-річного героя твору І. Франка. (Беркут) 5. Назва поеми В. Голобородька. („Лелека”) 6. Книга, зміст якої не зрозумів Михайлик, герой твору М. Стельмаха „Гуси-лебеді летять”. („Космографія”)

По вертикалі: 7. Жанр твору Л. Пономаренко „Гер переможений”. (Новела)

4. Конкурс капітанів

4.1. Декламування програмової поезії напам'ять.

4.2. Назвати авторів автобіографічних творів, які вивчалися протягом навчального року.

4.3. Міні-презентація улюбленого програмового твору.

IV. Підбиття підсумків. Визначення переможців

V. Домашнє завдання

Опрацювання списку літератури для читання влітку.

ЛІТЕРАТУРА

1. Астаф'єв О. Художні системи українського зарубіжжя. — К., 2000.

2. Бойцун І. Роль „посередника” в розкритті внутрішнього світу дітей у творах Євгена Гуцала // Дивослово. — 1998. — № 5.

3. Брюховецький В. Ліна Костенко. — К., 1990.

4. Дзюба І. У всякого своя доля: Літературно-критичний нарис. — К., 1989.

5. Доля: Книга про Тараса Шевченка в образах та фактах. — К., 1993.

6. Жулинський М. Слово і доля. — К., 2002.

7. Закувала зозуленька. Антологія української народної поетичної творчості / У поряд. Н. Шумада. — К., 1998.

8. Історія української літератури ХХ століття. — Кн. 1, 2. — К., 1993, 1998.

9. Кисельов Л. Тільки двічі живемо. Вірші. Проза, спогади про поета. — К., 1991.

10. Ковальчук О., Мозолюк Б. Українська література: уроки активного співробітництва.— Тернопіль: Підручники і посібники, 2001.

11. Лепкий Б. Вибране. — Львів, 1990.

12. Лепкий Б. Про життя і твори Тараса Шевченка. — К., 1994.

13. Лозко Г. Українське народознавство. — К., 1995.

14. Лозова В. І., Москаленко П. К., Троцко Г. В. Педагогіка: Навчально-методичний посібник для викладачів, аспірантів, студентів, учителів шкіл. — К.: УСДОЧ, 1993.

15. Мовчан Р. Українська проза ХХ ст. в іменах: Посібник. — К., 1998.

16. Нудьга Г. Слово і пісня. Дослідження. — К., 1985.

17. Русак І. Український фольклор у школі // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. — 1999. — № 2-3: 2000.— № 3.

18. Смілянський В., Чамата Н. Структура і смисл: спроба наукової інтерпретації поетичних текстів Тараса Шевченка. — К., 2000.

19. Степанишин Б. Викладання української літератури в школі: Методичний посібник для вчителя. — К.: РВЦ „Проза”, 1995. — 256 с.

20. Ткаченко А. Василь Симоненко. Літературний портрет. — К., 1990.

21. Тютюнник Гр. Твори. — Кн. 1, 2.— К., 1985.

22. Українська література. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. 5-12 класи. — К., 2005.

23. Українська література. Хрестоматія нововведених творів / Упоряд. Р. Мовчан. — К., 2002, 2004.

24. Українські радянські письменники — дітям. — К.: Веселка, 1981.

25. Чайковський А. Повісті. — Львів, 1989.

26. Черненко О. Не зміліє пам'яті криниця. Спогади про Григорія та Григора Тютюнників. — К., 2001.

27. Шевченко А. Феномен Євгена Гуцала // Дивослово. — 2003.— № 3.