Всі публікації щодо:
Лепкий Богдан

Розробки уроків - Українська література 7 клас ІІ семестр - 2012 рік

Б. ЛЕПКИЙ. КОРОТКО ПРО ПИСЬМЕННИКА. «МИШКА (КАЗКА ДЛЯ ДІТЕЙ: ДЛЯ МАЛИХ І ВЕЛИКИХ)». ТРАГІЧНА І КОМІЧНА СИТУАЦІЇ, ЇХНЯ РОЛЬ У РОЗКРИТТІ ГОЛОВНОЇ ДУМКИ, МОРАЛІ

Мета: ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом Б. Лепкого; на прикладі твору «Мишка» розкрити трагічну і комічну ситуації, їхню роль у втіленні головної думки, притчової моралі і з’ясувати ідейно-тематичне спрямування казки, історію її написання; розвивати активний словник школярів, уміння грамотно і вмотивовано довести власну думку, робити висновки, проводити аналогії з сучасним життям; виховувати почуття поваги до людини праці, чуйності, відповідальності, чемності, зневажливе ставлення до підступності, жадності, егоїзму.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Б. Лепкого; текст твору; малюнки до нього; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки), музикальні мелодії.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями

✵ Дайте визначення казці як художньому твору. Чим вона відрізняється від інших літературних жанрів?

✵ Які бувають казки? Наведіть приклади.

✵ Для чого, на ваш погляд, казки розповідають маленьким дітям, а не дорослим?

✵ Чому навчають казки?

✵ Дослідіть і зробіть висновок стосовно того, як у казках точиться одвічна боротьба добра і зла.

✵ Які казки народів світу ви знаєте?

✵ В яких ситуаціях проявляється мудрість, кмітливість героїв казок?

III. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності школярів

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Який сенс у тому, що людина придбає цілий світ, якщо вона при цьому втратить саму себе?

Біблія

О, люди — це дуже цікаві створіння!

Б. Лепкий

1. Життєвий і творчий шлях Б. Лепкого. Матеріал для вчителя й учнів

БОГДАН СИЛЬВЕСТРОВИЧ ЛЕПКИЙ

(1872-1941)

Письменник, літературознавець, видавець, людина універсальних знань і широкого кругозору. У 20-30-х роках ХХ століття досить популярний на західноукраїнських землях. У радянські часи його творчість замовчувалася.

Народився на хуторі Кривенькім (нині Гусятинський район на Тернопільщині) в родині сільського священика, якому сан духовної особи не завадив бути ще й літератором: він писав вірші, оповідання, друкуючи їх під псевдонімом Марко Мурава.

Малий Богдан, зростаючи в культурній інтелігентній родині, замолоду пройнявся любов’ю до селянського оточення, увібрав у свою чуйну душу народні звичаї, обряди, болі й радощі простого люду.

Закінчив Бережанську гімназію, вчився в Академії мистецтв у Відні, у Віденському та Львівському університетах. Спочатку вчителював у Бережанській гімназії, а пізніше викладав у Краківському університеті українську літературу. Праця в гімназії й університеті давала йому змогу утримувати родину, залишаючи небагато вільного часу на літературну творчість.

Близько зійшовся з І. Франком, О. Маковеєм, М. Вороним, які підтримали його перші збірки оповідань. Викладаючи в Ягеллонському університеті (м. Краків), поринув у вир тодішнього мистецького життя, став членом гуртка західноукраїнських літераторів «Молода муза». Його нові книжки перекладалися чеською, польською, німецькою та іншими мовами. Під час Першої світової війни співпрацював із СВУ (Союз визволення України), допомагав Українським січовим стрільцям: уклав збірники «Ще не вмерла Україна», «Червона калина». Він — автор відомої пісні «Чуєш, брате мій» («Журавлі» ), музику до якої написав його брат Левко Лепкий. У 20-і роки повернувся до Кракова, до 1939 р. професор Ягеллонського університету.

Залишив досить велику різножанрову творчу спадщину, особливе місце в якій посідає проза (оповідання, новели, історичні повісті «Вадим», «Крутіж», «Сотниківна», «Орли», трилогія «Мазепа», мемуари «Бережани» ). Як видавець та літературознавець, він багато зробив для популяризації української літератури в Польщі та Німеччині. Переклав і зарубіжну класику українською (твори Гейне, Шеллі, Конопницької, Лермонтова, Короленка). Він опублікував десятки поетичних і прозових збірок своїх творів, науково- критичних праць (статті, дослідження, монографії), підготував до друку, спорядив своїми статтями багатотомні видання творів Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Олекси Стороженка, Леоніда Глібова та інших письменників. Б. Лепкий упорядкував кілька поетичних антологій (двотомна збірка творів українських поетів «Струни» ), співаників, читанок, переклав польською мовою «Слово о полку Ігоревім», багато творів Т. Шевченка, В. Стефаника, М. Коцюбинського. Був одним із найактивніших діячів на ниві української літератури і культури загалом, його творчу працю високо цінували І. Франко, В. Стефаник, М. Коцюбинський та інші письменники.

Помер у Кракові, де й похований. Творчість Б. Лепкого поступово повертається в Україну, починаючи з 90-х років.

2. Робота над твором Б. Лепкого «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)»

2.1. Історія написання твору.

Б. Лепкий ще з дитинства полюбив казки. Була в нього няня Яницька, яка казок знала силу-силенну, а її вихованець захопленно приймав їх у свою душу. Ставши письменником, він написав багато казок для дітей молодшого віку. Навіть свою біографію він назвав «Казка мойого життя».

Події у творі розгортаються під час Першої світової війни. Всюди холод, голод, непорозуміння. Ця війна застала родину Лепких у Яремчі під час відпочинку. Готель, де жила сім’я, злетів у повітря.

Письменник бачив спустошені села, голодних людей під час війни, тому й розповідає про це у своєму творі. Він хоче, щоб люди вирощували хліб, а не засівали землю снарядами і злобою.

2.2. Виразне читання твору, переказування цікавих епізодів.

2.3. Тема: відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни.

2.4. Ідея: возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя; засудження жадності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей.

2.5. Основна думка: «Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший за життя».

2.6. Жанр.

2.6.1. Соціально-побутова казка.

Б. Лепкий обрав форму казки тому, що такі твори мають повчальний характер. У них завжди зрозуміло, що добре, а що погане, торжествує правда і справедливість, а негідники зазнають справедливого покарання. Саме у казковому творі людина може побачити себе ніби збоку, чужими очима.

Письменник мав на увазі не малих і великих дітей, а дітей і дорослих. І ті, й інші повинні вчитися жити по-людськи, розділяти справжні і несправжні цінності).

2.6.2. Твір — пересторога людям: вчіться мирно вирішувати проблеми.

2.7. Проблематика:

✵ війна і мир;

✵ життєві потреби і захланність;

✵ гріх і покарання за нього;

✵ цінності істинні і фальшиві;

✵ родина і виховання дітей.

2.8. Композиція.

Експозиція: опис умов, у яких жила людина.

Зав’язка: мишка дізнається від своїх сестер про голодне життя у місті. Розвиток дії: збагачення господаря у воєнний час.

Кульмінація: шкода-помста, яку завдала мишка своєму господарю, потрощивши всі його гроші.

Розв’язка: злість господаря, мишка покидає його хату.

2.9. Сюжет.

Життя мишки у багатого господаря. Зустрівшись зі своїми сестрами з міста, мишка дізнається про голодне життя їх та людей.

Господар, зважаючи на голодний воєнний час, наживається, збагачується, а гроші складає у ящик під ліжко. Він байдуже ставиться до жінки-жебрачки, якій не хоче подати милостиню. Війна для господаря — щасливий час, коли він може збагатитися.

Мишка вирішує завдати шкоди господарю за його жорстокість, брехню, жагу до збагачення. Вона довго гризла ящик з грошима, а потрапивши до нього, перетрощила геть усе. Після чого залишає хату господаря.

Побачивши скоєне, господар в усьому звинувачує жінку, яка жаліла молока, щоб тримати кота.

2.10. Бесіда за питаннями.

✵ Якою ви уявляєте мишку? Як про це зазначено у творі?

✵ В яких умовах жила мишка?

✵ Кого боялася мишка? Як вона поводила себе, пересуваючись по хаті?

✵ Чим пояснити скрутне життя сестер мишки з міста?

✵ Як Б. Лепкий характеризує жінку господаря? Про що це свідчить?

✵ Як жили люди у воєнний час у місті? Прокоментуйте висловлювання автора: «Люди людей мордують, не мають часу працювати на хліб».

✵ Про яке життя господаря розповіла мишка своїм сестрам із міста?

✵ Як господар ставиться до власного збагачення під час війни?

✵ Що дізналися миші з міста про життя господині?

✵ Опишіть прихід жебрачки до господаря, застосовуючи текст твору. Про що свідчить опис її зовнішності?

✵ З яким проханням звернулася бідна жінка до багатіїв?

✵ Як зреагувала господиня на прохання жебрачки?

✵ Якими відчуттями пройнялася мишка після почутої розмови багатіїв з бідною жінкою?

✵ Як мишка вирішила помститися своїм господарям за їх жорстокість?

✵ Від чого застерігала мишка своїх дітей, щоб вони не почули від людей?

✵ Як господар сам себе охарактеризував?

✵ Дослідіть, як автор ставиться до свого героя, описуючи його зовнішність.

✵ Чим був здивований господар, коли одного разу вирішив узяти гроші з ящика?

✵ Чому господар звинуватив свою жінку в тому, що мишка завдала шкоди його грошам?

✵ З чим пов’язано те, що мишка вирішила покинути добре житло у багатого господаря?

✵ Чому вчить нас ця казка?

✵ Для чого, на ваш погляд, Б. Лепкий використав жанр казки?

✵ У чому полягають особливості назви твору?

✵ Що вам відомо про мишку як істоту?

✵ Чи можна вважати мишку позитивним героєм твору? Відповідь вмотивуйте.

2.11. Характеристика образів казки.

2.11.1. Господар.

Коли люди живуть у великих злиднях, господар по-тваринному наживається. Він каже, що й «війна на щось придається». Свої чорні справи він робить уночі, як злодій, коли все село спить. Коли люди навколо голодні, вони з дружиною «добре їдять». Грошей у нього дуже багато: ящик, у якому колись були гранати, уже майже заповнений грішми, а з голодними він і не думає поділитися. Нащо йому стільки грошей? Виникає питання, чому здоровий чоловік не на війні? Мабуть, хитрістю вдалося викрутитися.

Цей чоловік страшніший ще й тому, що не поважає навіть своєї дружини. Ніколи лагідно не заговорить до неї. Він гроші їй не дає, а тиче під ніс. А коли втратив багатство, то звинуватив у цьому жінку й кинувся на неї з кулаками.

Тисячі жінок і дітей у місті слізьми вмиваються, з голоду пухнуть, а господар коптить сало й м’ясо і продає таким самим, як він. Він хоче наскладати стільки грошей, як в банку. «Бог знає, коли буде друга війна», — каже він жінці.

2.11.2. Мишка.

Мишка відмовилася жити в хаті своїх господарів, бо там панували скупість, ненажерливість, безсердечність. Здорові, сильні люди забули про честь, взаєморозуміння, милосердя. А мишка добре розуміє, що від зла ще ніколи й ніде добре не вродило. Вона піклувалася про своїх дітей і боялася, щоб «не навчилися брехати, як люди, тому й покинула хату, краще вже жити надворі».

Мишка всі події пропускала через своє серце, їй шкода голодних городянок, ненагодованого немовляти. Вона вміє розрізняти справжні і несправжні цінності.

✵ Які риси характеру притаманні мишці? (Справедлива, добра, чуйна, здатна до співпереживання, зневажливо ставиться до жадності, брехні, підступності)

2.12. Огляд учнівських малюнків до твору з відповідним міні-коментарем у музичному супроводі.

VI. Підсумок уроку

Скласти сенкан до образів: І варіант — господаря; ІІ варіант — мишки.

VII. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів

VIII. Домашнє завдання

Знати ідейно-художній зміст твору Б. Лепкого «Цвіт щастя», підготувати малюнок «Моє розуміння щастя».