Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012
Борис Харчук. «Планетник». Казкове й реалістичне в повісті-притчі, час теперішній і минулий у ній
Всі публікації щодо:
Харчук Борис
МЕТА. Навчити розглядати і коментувати сюжет повісті, знаходити казкове і реальне. Розкрити символічне значення образу квітки. Виховувати вміння бачити красу навколо себе і примножувати її.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
1. Бесіда.
Англійський письменник Шекспір писав: «Коли людина не відчуває краси квітів, коли не любить природу і коли її не радують пісні, вона хвора. І цю людину треба обов’язково лікувати».
- Чи згодні ви з таким твердженням?
- Що ми називаємо красою? Назвіть по ланцюжку, що для вас найкрасивіше у світі?
2. Оголошення теми уроку.
II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Коротко про письменника
Борис Харчук (1931 - 1988)
Борис Харчук народився 1931 р. в с. Лози на Тернопільщині. Закінчив Полтавський педагогічний інститут(1954) та Вищі літературні курси в Москві. Працював журнaлiстом. І писав. Писав, як велiло серце, як зобов'язувала cовicть перед тою землею, що його пустила у широкий cвіт. Тому вiн нiколи не соромився своїх найперших книжок, не переписував їx. А за три десятилiття многотрудної прaцi на полицю стала бiблiотека томiв з його іменем: pомaнiв «Boлинь» (у чотирьох томах, 1959 - 1965), «Майдан» (1970), «Xлiб насущний» (1976), «Кревняки» (1984), повicтей i оповiдань «Йосип з гроша здачi» (1957), «З роздорiжжя» (1958), «Станцiя «Настуся» (1965), «Закам'янiлий вогонь» (1966), «Зазимки i весни» (1967), «Неслава» (1968), «Горохове чудо» (1969), «Помста» (1970), «Материнська любов» (1972), «Школа» (1979), «Невловиме лiто» (1981), «Облава» (1981), «Подорож до зубра» (1986). А ще твори, кoтpi не могли з'явитися за життя автора i лише тепер приходять до нас: роман «Межi i безмежжя» (написаний 1966 р.), повicтi «Укpaїнcькi ночi» (1985) та «Мертвий час» (1987), начерки роману «Плач ненародженої душi» (80-тi роки), оповiдання й новели.
Для Б. Харчука лiтература нiколи не була цiннiстю самодостатньою - видiляв лише ту, яка допомагає людинi залишатися людиною, а народу - народом. Не визнавав нi детективної белетристики, нi поезії зaдля поезіїll - справжньою вважав лише літературу, яка виправдовує своє існування в контексті iсторичної долi народу, а що народ наш заслуговує долi кращої, то й лiтература бачилася йому передовсiм як сила icторiєтворна i нaцiєтворна. Лiтература, на його думку, творить народ.
Б. Харчук належить до писъменникiв, що довiряють читачевi, покладаютъся на його здатнiстъ домaлювати й домислити, а тому й уникав нудного розжовування та надокучливих авторських комeнтapiв. При цъому, одначе, не вдавався до езопiвської мови - з її натяками, багатозначними образами та cвiдoмо «затемненими», тобто закодованими й зашифрованими думками.
Biн писав переважно протих, кому не до книжок: день у день при землi, у виснажливiй робoтi. Мав свого читача - вcix тих, кому болiло те, що болiло i йому, вiрячи в силу слова, своєчасно мовленого й своєчасно почутого.
С. Гречанюк. Борис Харчук // Історія української літератури ХХ століття: У 2 кн. Кн. 2: Друга половина ХХ чст. Підручник / За ред. В. Г. Дончика. — К. : Либідь, 1998. — С. 311-314.
2. Теорія літератури.
- Пригадайте, що називається повістю? Що таке легенда? Які ознаки цих жанрів?
Повість — прозовий жанр описово-оповідного типу, в якому життя подається у вигляді ряду епізодів з життя героя.
Легенда (від лат. legend — те, що слід прочитати) — один із жанрів неказкової народної прози, народне оповідання про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якого — диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне. Водночас сюжет легенди базується на реальних або допустимих фактах.
Притча — невелике оповідання, яке містить повчання в іносказальній, алегоричній формі. Вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча є одним із засобів вираження морально-філософських міркувань автора і почасти використовується з метою прямої настанови читачу у питаннях людської і суспільної поведінки.
- Після прочитання твору вам треба буде проаналізувати, чому Борис Харчук визначив його як повість-легенду.
3. Коментоване читання повісті учнями (до епізоду, коли мати повела хлопчика до знахурки).
4. Словникова робота.
Мищина — маленька миска.
Камізелька — жилетка.
Шкарбуни — старе, стоптане взуття.
Безсрібрениця — не жадібна до грошей, некорислива людина.
Кобашка — горщик.
Посаг — майно, гроші, що їх дають батьки нареченій, коли вона виходить заміж.
Личаки — плетене селянське взуття, яке носили з онучами, прив’язуючи до ноги мотузками.
Брость — бруньки.
Горілиць — обличчям догори.
Каптур — частина верхнього одягу для захисту голови в негоду.
Зворохобитися — розхвилюватися.
Взяти до тямку — додуматися.
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Бесіда.
- Пригадайте, які ви знаєте позасюжетні елементи?
- Закінчіть речення:
Зображення зовнішності героя — це…
Опис, картина природи — це.
Обстановка дому чи садиби — це…
У повісті Борис Харчук використовує позасюжетний елемент обрамлення.
Обрамлення — це така частина композиції художнього твору, яка є ніби рамкою для розповіді про інші — основні події. Обрамлення містить повідомлення про джерело інформації, роздуми про сказане та оцінку зображеного.
- Про яких героїв ми довідалися із обрамлення повісті?
- Розкажіть про Олену Булигу. Чому автор назвав її безсрібреницею?
- Як жилося агроному в хаті Олени Булиги?
- Як ви думаєте, чому жінка вирішила розказати агрономові легенду про Планетника?
- У які часи відбуваються події у легенді?
- Які риси виявляв Планетник у дитинстві? Що його захоплювало? Чи схожий він був на звичайних дітей?
- Яке значення для хлопчика мав нарцис? Перекажіть, як виглядала квітка.
- Розкажіть, як реальний світ співіснує з фантастичним світом Планетника.
- Перекажіть двобій хлопчика з хмарою. Що спонукало малого до нього?
- Чому хлопчик захворів?
- Чому, на думку знахарки, «краса безборонна і беззахисна у світі»?
- Поясніть слова знахарки: «Малий? Хай він і без штанів, але більше знає іншого старого, більше за мене!»
- Чому знахарка не захотіла брати «приноси» від матері хлопчика?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Дочитати повість.
Уявіть себе Планетником, прислухайтесь до природи. Напишіть твір «Про що думає квітка».