Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Борис Харчук. «Планетник». Роздуми про сенс людського життя, моральний вибір кожної людини

Всі публікації щодо:
Харчук Борис

МЕТА. Навчити характеризувати Планетника за планом, аналізувати його вчинки, розвивати вміння висловлювати власні роздуми про суть людського життя, моральний вибір Планетника і кожної людини. Виховувати відповідальність за свою справу і свої вчинки.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

1. Бесіда.

- Чому Борис Харчук визначив твір «Планетник» як повість-легенду?

- Які ознаки притчі має повість?

2. Перевірка домашньої роботи.

Читання окремими учнями своїх творів «Про що думає квітка».

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.

ІІІ. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ І ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ УЧНІВ.

1. Бесіда.

- Чому хлопчика називали Планетником?

- Чи справдилося пророкування знахарки?

- Які уроки дав Планетнику дідо Капуш?

- Чому до інших людей не приходив дідо Капуш?

- У чому Планетник бачив красу? Що допомагало йому розуміти природу?

- Чи легко було хлопчику жити серед людей? Розкажіть, як він допомагав селянам. Чому люди не любили хлопця?

- Чому Планетник хотів осідлати хмару? Пригадайте, в яких творах світової літератури герої прагнули літати? Що символізує прагнення людини злетіти?

- За що люди хотіли покарати Планетника? Як ви думаєте, чи пожалкував Планетник про свою допомогу людям? Чи розгнівався через людську невдячність?

- Перекажіть епізод порятунку Планетника. Чому саме нарцис з’явився з материних сліз і допоміг Планетнику?

- Чому у селі дзвеніли усі дзвони?

- Чи схожа оповідачка легенди Олена Булига на Планетника? Які спільні риси вони мають?

2. Складання плану-характеристики Планетника.

Орієнтовний план

1) Перші відкриття дитинства.

2) Нарцис і хлопчик.

3) Пророкування знахарки.

4) Уроки дідо Капуша.

5) Хлопчик стає Планетником.

6) Людська невдячність.

7) Чудовий порятунок.

8) Чи потрібен людям Планетник?

- Доберіть відповідні цитати до характеристики Планетника.

3. Усна характеристика учнями Планетника за планом.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Уявіть себе учнем Планетника. Запишіть, які поради він міг би вам дати.

На кожну літеру слова «краса» запишіть, які риси треба мати, щоб примножувати красу у світі.

Наприклад:

Кохання до землі

Радість від споглядання природи

Аристократизм духу

Співпереживання

Активність

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Зробіть у творчих групах «Книгу мудрості дідо Капуша». Запишіть у неї повчання дідо Капуша із повісті, оформіть ілюстраціями. Запишіть до неї 10 народних прикмет.

2. Прочитати казку А. Де Сент-Екзюпері «Маленький принц».