Книга для вчителя. Конспекти уроків з української літератури для 7 класу - Хомич Я. Ю 2012

Андрій Малишко. «Вогник», «Стежина» («Чому, сказати, й сам не знаю»). Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них

Всі публікації щодо:
Малишко Андрій

МЕТА. Учити аналізувати ліричні твори; удосконалювати вміння виразно читати поетичні твори; виховувати патріотичні почуття.

ОБЛАДНАННЯ. Музичний запис пісні «Стежина» на слова Андрія Малишка.

ХІД УРОКУ

І. Перевірка домашньої роботи.

1. Усні виступи учнів з повідомленнями на тему: «Традиції української вишивки».

2. Виразне читання поезії «Пісня про рушник» напам’ять.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.

Кожна людина, вирушивши нелегкими дорогами життя, торує свій шлях. У кого він прямий, у кого у вибоїнах, дехто йде манівцями. Але як приємно знати, що є стежина, яка веде до рідної оселі, де тебе завжди зустрінуть з радістю, підтримають, розважать, підбадьорять. І, мабуть, кожного в найскладніші моменти життя підтримує думка, що батьки вболівають за тебе, бо ти для них — їхнє майбутнє.

Ось про таку стежину написав Андрій Малишко у поезії «Стежина» («Чому, сказати, й сам не знаю…»). Цей вірш був останнім твором поета.

ІІІ. Робота над текстом вірша «Стежина».

1. Прослуховування пісні «Стежина» у запису.

Бесіда:

- Які почуття ліричного героя передаються у пісні?

- Чи відповідає мелодія настрою поезії?

- Які думки навіяла вам пісня?

2. Виразне читання твору учнями.

3. Аналіз тексту.

1) Чому поезія називається «Стежина»? Що символізує стежина для ліричного героя?

2) Знайдіть слова і словосполучення, якими автор описує стежину. Які художні засоби і з якою метою використовуються для її опису?

3) Подумайте, куди веде стежина. Чому їй нема «кінця» і «повороту»?

4) Які рядки і з якою метою повторюються у вірші?

5) Що означає слово «ревний»? Поясніть останні рядки поезії.

6) Визначте тему та ідею твору.

7) Якою б ви хотіли бачити свою стежину? Що треба зробити, щоб ваші мрії здійснилися?

IV. Робота над текстом вірша «Вогник».

1. Виразне читаня твору учнями.

2. Аналіз поезії.

1) Чому відповідає назва вірша: темі чи ідеї твору?

2) Чи має поезія автобіографічні мотиви? Доведіть думку, посилаючись на знання біографії А. Малишка.

3) Що ми називаємо малою Батьківщиною?Знайдіть образи, що уособлюють для героя рідний дім?

4) Чому батьки не сплять? Як ви думаєте, про що вони думають?

5) Чому героя так вабить вогник батьківської хати? Що повинно панувати в оселі, щоб туди завжди хотілося повернутися?

6) Випишіть і проаналізуйте художні засоби поезії.

7) Порівняйте, чим схожі поезії «Вогник»і «Стежина». Запишіть спільні риси.

V. Узагальнення одержаних на уроці знань.

- Розкажіть про місце, де ви почуваєтеся найбільш затишно.

- Яка з двох поезій вам найбільше припала до душі і чому?

VI. Підсумки уроку, повідомлення домашнього завдання.

1) Вивчити одну з двох поезій напам’ять.

2) Написати міні-твір «Вогник рідної оселі».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.