Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010
М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі
Про далекі часи
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню при вабливість твору, його виховне та естетичне значення; розвивати навички виразного читання, переказу, висловлювання власної думки з приводу прочитаного; виховувати доброту, почуття милосердя, справедливості, прагнення до пізнання, до освіти.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Теорія літератури: автобіографічна повість; характеристика героя.
ХІД УРОКУ
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
Зачитування аналізу художніх засобів уривка з повісті.
2. Евристична бесіда.
— Висловіть думки щодо того, чи має рацію письменник Д. Павличко, називаючи написану у прозі повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять» поемою. Свої міркування обґрунтуйте конкретними прикладами.
IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Виразне читання.
Учні виразно читають розділ другий повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
2. Словникова робота за питаннями учнів.
3. Обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.
— Яке визначення ви дали б тому, що люди називали в Михайликові «слабістю» та «дурістю»?
— Чи приносили вам у дитинстві щось «від зайчика»? Про що це свідчить? (Про стійкість народних традицій.)
— Розкажіть, як ви вперше взялися за якусь справу, що здавалася вам «дорослою».
— Про що говорить висловлювання батька, коли він розказував, як вони із сином разом уперше орали? («Хмари йдуть на нас, громи обвалюються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».)
(Про поетичність селянської душі, про одвічність та красу хліборобської праці, розумніше за яку ще ніхто не придумав.)
— Що ви думаєте про голод та жебрацтво, про допомогу голодуючим?
— Як мати й бабуся Михайлика ставилися до насіння, до рослин? Чи вірите ви, що завдяки примовлянням насіння сходить краще й добре росте?
— Чому мати не сварила Михайлика за взяте без дозволу гарбузове насіння?
— Як виявляється єдність світу природи і світу дитячої душі у вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях героя?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Завдання від Марійки Допитливої.
Марійка Допитлива пропонує знайти у розділі епізод, який би яскраво проілюстрував народні прислів’я та приказки:
Шила в мішку не втаїш (або: Правда завжди випливе).
(Коли з кишені Михайлика разом із щавлем випало дві насінини.)
Праця облагороджує душу людини (або: Роботящі руки гори вернуть).
(Як Михайлик орав разом із батьком.)
Грамотний — видющий і на все тямущий (або: Письменного голова годує).
(Прагнення Михайлика до читання, до знань.)
У нього не розживешся і серед зими льоду (або: Тіло в злоті, а душа в болоті).
(Коли жадібний і жорстокий односелець Михайлика не дав шматка хліба голодній жінці та її хлопчику.)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Навчитися виразно читати, переказувати другий розділ; скласти план (І—II рівні); записати, про які звичаї, традиції українського народу говориться у повісті (III рівень); розкрити зміст фрази з повісті: «А може, то не жінка, а моя глибокоока селянська доля тоді прихилилася до мене?!» (IV рівень).