Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Образи повісті
Про далекі часи

Мета: допомогти учням глибше зрозуміти образи повісті, з’ясувати їхнє значення для розкриття задуму автора; розвивати навички характеристики героїв, розкриття взаємозв’язків та взаємовпливів; уміння висловлювати та відстоювати власну думку; виховувати любов до батьків, до своєї родини, до природи, почуття пошани до старших, оптимістичне світобачення.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: образи героїв, головні та другорядні герої.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Слово вчителя з елементами бесіди.

Звертаємося знову до статті Д. Павличка про М. Стельмаха: «Хто відчуває радість від мистецтва слова як від звабливого руху мислей і почуттів, а не як від темного блукання лабіринтами вигаданих сюжетів, той читатиме повість Михайла Стельмаха так, як читають поезію, повторюючи і запам’ятовуючи окремі місця».

— Зачитайте виразно ті місця твору, які здалися вам найбільш поетичними чи вражаючими, такими, що не залишають байдужими, запам’ятовуються.

— Автор устами свого героя стверджує, що «в книжці з леліяне слово має бути справжнім святом душі і мислі». Чи згодні ви з цим? Відповідь обґрунтуйте конкретними прикладами.

IV. ФОРМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Виразне читання останнього, дев’ятого, розділу повісті.

2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

3. Евристична бесіда.

— Які стосунки у сім’ї Михайлика з родичами, сусідами?

— Як Люба здогадалася, що Мар’яна виходить заміж, молода?

— Чому «і хороше, і дивно, і радісно мені, малому, в цім світі...»? Чи таким уже радісним було життя тодішніх дітей, школярів?

4. «Усне словесне малювання».

Завдання: змалювати картини, які автор позначив такими словами:

— «сонце золотою пучкою постукало в моє вікно»;

— «...на порозі, наче весняночка, стала... Мар’яна»;

— «зумів же ти, парубче, назоріти дівчину».

5. Складання опорного конспекту.

Завдання: скласти опорний конспект «Головні та другорядні герої повісті М. Стельмаха, їхні взаємостосунки» і зробити висновок.

Висновок. Як бачимо, у головного героя з усіма рідними, близькими і навіть незнайомими добрі взаємостосунки, побудовані на засадах любові, поваги, милосердя, товариськості. Єдина людина, яку Михайлик не поважає,— жадібний і жорстокий односелець, що не дав шматка хліба голодній жінці та її хлопчику, прогнав собаками. Автор навіть не називає його імені.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Розгадування кросворда.

Марійка Допитлива придумала кросворд, розгадавши який, ви прочитаєте імена головного та другорядних героїв повісті «Гуси-лебеді летять».

Відповіді: 1) Батько; 2) Вчителька; 3) Мар’яна; 4) Михайлик; 5) Люба; 6) Дідусь; 7) Мати.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати й переказувати розділ; придумати заголовки до розділів повісті; намалювати обкладинку для повісті; дати відповідь на питання підручника. Підготувати повідомлення.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.