Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

В. Симоненко. «Ти знаєш, що ти - людина?»
Ми - українці

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художнє значення твору в розкритті загальнолюдських проблем; розвивати навички виразного читання віршів напам’ять, їх аналізування, визначення художніх засобів та з’ясування їхньої ролі у розкритті головної думки; розвивати пам’ять, артистичні, ораторські здібності; виховувати любов до матері, Батьківщини, почуття власної гідності.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: виразне читання, ліричний вірш, образи, художні засоби.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Заповнення кросворда «Асоціативний ряд до слова «Батьківщина»».

2. Слово вчителя.

Ось такі поняття асоціюються зі словом «Батьківщина», і напевне кожен із вас може додати до них ще багато своїх. Тож очевидно, що й читати вірш, який ви вивчили напам’ять, треба дуже проникливо.

3. Виразне читання напам’ять вірша В. Симоненка «Лебеді материнства».

4. Пояснення учнями символічного змісту образу лебедів.

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.

В. Симоненко жив у таку добу, коли зовсім не цінувалася людина, людська індивідуальність. Усе робилося нібито «для держави», «для світлого майбутнього», і було не важливо, якою ціною. Але ж «держава» — це не якесь міфічне поняття, держава складається з тисяч, мільйонів людей, особистостей, і саме для них вона має працювати, про них дбати і їх цінувати. Під впливом ідеологічної пропаганди й самі люди перестали себе поважати, розуміти свою неповторність та швидкоплинність людського життя.

В. Симоненко сміливо ламав стереотипи, оспівуючи не полководців, керівників, героїв, а простих людей, які творять щоденний подвиг, як, наприклад, баба Онися, що віддала фронтові всіх своїх синів, мудрий дід, жінки, які збавляли собі віку біля курної печі, цілоденно дбаючи про свою родину.

Особливо емоційно наснаженим, з глибоким філософським підтекстом та широким узагальненням є вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина?».

2. Виразне читання поезії «Ти знає, що ти — людина?».

3. Обмін враженнями про твір.

4. Евристична бесіда.

— Як ви розумієте зміст першої строфи? (Немає на світі двох абсолютно однакових людей, навіть серед близнят.)

— Про що говорять останні рядки другої строфи? (Поет не ідеалізує світ, людину, реально ставиться до життя.)

— Розкрийте підтекст рядків:

Сьогодні усе для тебе —

Озера, гаї, степи.

(Щастя не лише в матеріальних благах, достатку; людина має розуміти красу природи, прагнути жити в гармонії з навколишнім світом та із самою собою.)

— Що значить «гляди ж не проспи!»? (Є люди, які думають, що у них ще все попереду, не поспішають робити добро іншим, любити.)

— Які найвиразніші художні засоби ви помітили? (Анафора — єдинопочаток, повтори, епіфора — однакові закінчення рядків, пряме звертання до читача.)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Марійка Допитлива зашифрувала ім’я та прізвище композитора, який поклав поезію В. Симоненка «Лебеді материнства» на музику. Ця пісня стала популярною, народною під назвою «Виростеш ти, сину...». Прочитайте ім’я та прізвище цього композитора.

Відповідь: Анатолій Пашкевич (виділити з ряду літер).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина?», вміти його аналізувати; підготувати повідомлення.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.