Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

В. Симоненко. «Лебеді материнства»
Ми - українці

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю поета, допомогти усвідомити ідейно-художнє значення його твору; розвивати навички виразного читання ліричних творів, уміння аналізувати їх, зіставляти їхні ідеї з реальним сучасним життям, своїми поглядами; виховувати почуття патріотизму, любові та вдячності матері.

Обладнання: портрет письменника, виставка його книжок, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: ліричний твір; провідні мотиви, ідеї, символи; пафос.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Аналіз контрольних робіт

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя (з елементами бесіди).

Уявіть собі учня, який читає більше за вчителів, який щодня йде до школи за 9 кілометрів (такий же і зворотний шлях), при цьому навчається на «відмінно» і закінчує десятирічку із золотою медаллю. Це — про майбутнього видатного українського поета Василя Андрійовича Симоненка.

Народився він на Полтавщині. Із самого дитинства доля не була прихильною до нього — батько залишив сім’ю, жили бідно, на мізерну материну зарплатню. Але хлопець ніколи не був обділений материнською любов’ю та ласкою, мудрими порадами й цікавими розповідями діда Федора.

Мати Василя згадує: «Повоєнні зими були люті й сніжні. А пальто у Васі — пошарпане, чоботи — діряві. Тільки ніколи, ні разу він не запізнився на урок. Було, питаю його: «Важко тобі, Васю?..» А він весело відказує: «Та чого там важко? Доки дійду до школи, то всі уроки повторю, а як назад вертаюся, то всі пісні переспіваю» ».

Далі юнак вступив на факультет журналістики Київського університету імені Т. Шевченка, закінчив його й почав працювати кореспондентом у газетах Черкащини. Його замітки, нариси, репортажі, статті відзначалися глибоким змістом та гостротою, безкомпромісністю, а це не завжди подобалося начальству.

Перша збірка поезій В. Симоненка «Тиша і грім» дійсно була громом серед застійного болота брехні, підлабузництва, кар’єризму та чинопочитания. Інших своїх збірок поет так і не дочекався, слава та визнання прийшли набагато пізніше, серед них і Державна премія ім. Т. Шевченка.

Незважаючи на таке офіційне ставлення до нього, В. Симоненко усім серцем любив рідний край, виступав на захист української державності, мови, культури, людської гідності та честі. Тож не випадковим є у нього вірш «Лебеді материнства». Провідна думка цього твору — найдорожчим для кожної людини є Батьківщина, котру не обирають, як і рідну матір, а люблять такою, як є.

— А що ще ви знаєте про В. Симоненка, з якими його творами знайомі з п’ятого класу? (Казки «Цар Плаксій і Лоскотон», «Подорож у країну Навпаки».)

2. Виразне читання вірша В. Симоненка «Лебеді материнства», прослуховування аудіозапису.

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями.

5. Евристична бесіда.

— Які картини постають на початку вірша? (Чарівний світ казки.)

— У якій формі побудований вірш? (Монологу матері, звернення матері до сина, напутнього слова матері до сина.)

— Про який вибір ідеться в поезії? (Життєвого шляху; моральних засад, якими слід керуватися.)

— З’ясуйте, які образи, на вашу думку, є символами. (Лебеді, білява хата, верби, тополі, мати-Вітчизна.)

— Які художні засоби нагадують народну пісню? (Тихі зорі, лебеді, як мрії, сади зелені, білява хата, диво-наречені.)

— Які приклади художніх засобів є несподіваними, оригінальними? (Зорі сургучеві, казка з сивими очима; за тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата.)

— Які приголосні повторюються (алітерація), яке враження це створює:

Темряву тривожили криками півні,

Танцювали лебеді в хаті на стіні,

Лопотіли крилами і рожевим пір’ям,

Лоскотали марево золотим сузір’ям.

(Повторюються р, л, вони допомагають створити враження зачудування, таємничості.)

— Якими є провідні мотиви лірики В. Симоненка, її пафос? (Громадянські, патріотичні мотиви; романтичний пафос.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Прочитавши те, що зашифрувала Марійка Допитлива, ви дізнаєтеся, як називали В. Симоненка в українській літературі (треба скористатися при відгадуванні ходом шахового офіцера).

Відповідь: «Лицар на білому коні» (починати з за полем по діагоналі зліва направо знизу вгору).

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять вірш В. Симоненка «Лебеді материнства», вміти його аналізувати.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.