Українська література 7 клас. Плани-конспекти уроків - Паращич В. В. 2010

Шляхами літературних героїв
Література рідного краю

Мета: повторити, узагальнити й систематизувати з учнями вивчене за рік; викликати в них інтерес до читання художніх творів; розвивати навички образного та логічного мислення, узагальнення, аналізу й синтезу, пам’ять, уміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного, оцінювати дії, вчинки та поведінку героїв; виховувати загальнолюдські моральні якості на прикладі кращих літературних персонажів, розвивати естетичний смак.

Обладнання: книжкова виставка, портретна галерея, «картинна галерея» учнівських ілюстрацій до творів; елементи костюмів та декорацій, призи-сувеніри.

Теорія літератури: див. попередній урок.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Аналіз контрольної роботи, навчальної діяльності семикласників за рік.

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Костюмований бал літературних героїв.

— Захар Беркут, Максим, Мирослава, Тугар Вовк, Бурунда-бегадир;

— Хлопчик-пастушок; дівчина-тополя (за творами Т. Шевченка);

— Павлусь (як козак), сестра Ганя у турецькому одязі;

— малий Михайлик (або батько з Михайликом), Люба (за твором М. Стельмаха);

— Климко;

— Павлусь (за оповіданням «Скарб» О. Стороженка);

— Мишка (за твором Б. Лепкого);

— Планетник;

— Тося і Юрко (за твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»);

— Толик (за твором А. Дімарова «Блакитна дитина») та ін. (Кожен з учнів вигадує елементи костюма, коротку розповідь про свій персонаж, інші мають здогадатися, хто це, з якого твору, назвати автора.)

2. Вікторина від Марійки Допитливої.

— Відгадайте, з якого ліричного твору ці рядки, хто є його автором.

(Можна виконати письмово.)

1) «А попереду Дорошенко

Веде своє військо,

Веде Запорізьке Хорошенько!»

(Суспільно-побутова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть».)

2) «Ой ночують чумаченьки

В чистім степу при долині,

Розпустили сірі воли пасти

При зеленій муравині».

(«Ой у степу криниченька», суспільно-побутова чумацька пісня.)

3) «По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край дороги гне тополю

До самого долу».

(Т. Шевченко. «Тополя»)

4) «І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом».

(Т. Шевченко. «Заповіт»)

5) «Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало,

Неначе в Бога...»

(Т. Шевченко. «Мені тринадцятий минало»)

6) «— Ти куди ж розігналась?

Чи, бува, не до самого моря?

Чайки держаться гурту,

а ти відпливаєш одна».

(Л. Костенко. «Чайка на крижині»)

7) «Вони, ті крила,

не з пуху-пір’я,

а з правди,

чесності і довір’я».

(Л. Костенко. «Крила»)

8) «За тобою завше будуть мандрувати

Очі материнські і білява хата».

(В. Симоненко. «Лебеді материнства»)

9) «Кораблі! Шикуйтесь до походу!

Мрійництво! Жаго моя! Живи!

В океані рідного народу

Відкривай духовні острови!»

(В. Симоненко. «Гей, нові Колумби й Магеллани»)

10) «Та де б не ходив я в далекій дорозі,

В чужім чи у ріднім краю

Я згадую вогник у тихій тривозі

І рідну хатину свою».

(А. Малишко. «Вогник»)

11) «А небо вплетене і плете

Зелене волосся дощу.

Але усім тепло,

Усі знають — дощ перестане».

(В. Голобородько. «З дитинства: Дощ».)

12) «Додому час. До міста всіх кохань,

Де тополеві вранішні тумани,

Де стрий тулуб вершника Богдана

На золотому тлі софійських бань».

(Л. Кисельов. «Додому».)

3. Завдання від Марійки Допитливої.

— З’єднайте художні засоби з їхнім визначенням.

4. Творчий конкурс.

Завдання: скласти жартівливу інструкцію

а) завзятому читальнику;

б) тому, хто не любить читати.

(За варіантами, групами, за бажанням.)

Наприклад (до пункту а):

1. Не читай на річці під водою, бо намокнуть сторінки.

2. Коли тобі пропонують вибрати роботу — полоти город або прибирати в хаті (у квартирі), вибирай перше — на свіжому повітрі краще читається і з кущів менш помітно і под.

Наприклад (до пункту б):

1.Читання книжки не такий жах, як тобі здається.

2. Одна хороша прочитана книжка дорівнює порції вітамінів для розуму і под.

5. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Завдання: продовжити речення:

«Уроки української літератури у 7-му класі запам’яталися мені тим...»

(Можна провести на таку тему анкетування.)

6. Гра «Дружнє коло».

Учні по колу висловлюють побажання один одному.

7. Напутнє слово вчителя.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.