Всі публікації щодо:
Коцюбинський Михайло

Уроки з української літератури 8 клас

М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі. Його непереможна сила, що рухає вчинками, поведінкою, вибором героїв. Романтичність, мужність і сила волі української жінки Соломії

Тема. М. Коцюбинський. «Дорогою ціною». Кохання Остапа й Соломії як центральний мотив у творі. Його непереможна сила, що рухає вчинками, поведінкою, вибором героїв. Романтичність, мужність і сила волі української жінки Соломії.

Мета: на основі сюжету твору розкрити тему кохання Остапа і Соломії як центрального мотиву; формувати вміння аналізувати вчинки героїв, розповідати про їхні почуття, добираючи матеріали з тексту; виховувати красу глибокого почуття кохання, мужності, сили волі як рис характеру, необхідних для боротьби зі злом.

Обладнання: ілюстрації до твору «Дорогою ціною».

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності.

1. Заслуховування учнівських повідомлень: «Тема волі та справедливості в зарубіжній романтичній літературі».

2. Читання та коментування епіграфів, які учні підібрали до твору.

3. Бесіда за питаннями.

— Яке лихо спіткало Соломію й Остапа в плавнях? Якою була поведінка героїв в скрутну хвилину життя?

— У чому виявилися мужність, стійкість, воля до життя Соломії під час блукання у плавнях? Чи про свій порятунок вона дбала? Знайдіть відповідну цитату в тексті.

— Виразно прочитайте кінець третього розділу від слів: «Проти нього стояв не пес, а вовк …». до слів: «Йому так радісно, так добре …». Які риси характеру Остапа розкриваються у цих рядках? Про що мріє поранений втікач? Що надає йому сили для порятунку?

— Стисло перекажіть зміст четвертого розділу. До яких заходів вдається Соломія, щоб визволити Остапа з в'язниці? Чому їй не пощастило?

— Який план склала Соломія, коли дізналася, що Остапа повезуть човном?

— Хто допоміг героїні реалізувати її план? Чому, на вашу думку, автор дав Івану таке прізвище — Котигорошко?

— Чим закінчилася спроба визволення Остапа? Розкажіть, як і чому загинула Соломія.

— Як склалося подальше життя Остапа? Виразно прочитайте та прокоментуйте останній монолог персонажа: «Оце ззаду пам'ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля … кругом латаний … з тим і до Бога піду … Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав… Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею …».

4. Проблемне питання.

— Як ви гадаєте, у чому краса стосунків між Остапом і Соломією? Чи можна стверджувати, що не лише прагнення до волі, але і їхнє кохання було тією непереможною силою, що рухала вчинками, поведінкою, вибором героїв. Аргументуйте своє твердження.

5. Творче завдання.

— Уявіть, що Соломія не загинула. Як склалося б життя героїв? Чи були б вони разом? Чи зберегли б своє кохання? Придумайте власну версію закінчення твору.

II. Підбиття підсумків.

III. Домашнє завдання.

Підготуйтеся до характеристики образу Соломії на тему: «Романтичність, мужність і сила волі української жінки».







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.