Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Українська література. Конспекти уроків. 8 клас. І семестр - А. М. Гричина 2016 рік

ВОЛОДИМИР СОСЮРА. ІНТИМНІ, ПЕЙЗАЖНІ МОТИВИ ТВОРІВ «ВАСИЛЬКИ». «ОСІНЬ». АНАЛІЗ ПОЕЗІЙ, ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ

Мета: опрацювати ідейно-художній зміст творів поета «Васильки». «Осінь»; розвивати пам'ять, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння виразно і вдумливо читати твори висловлювати власні думки, робити висновки; виховувати почуття пошани до творчості В. Сосюри, повагу до щирого почуття — кохання та любові до рідної природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет В. Сосюри, бібліотечка творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вступне слово вчителя

Володимир Михайлович Сосюра — талановитий поет-лірик, співець боротьби і кохання, неперевершений майстер чарівного слова. Він співець червоних, суворих осінніх вітрів: важких років, замріяний живописець світанків, журавлиних перельотів і голубих далей. Поет був ніжний, мов пісня солов’їна і тривожний, наче грози революції.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка вивченого напам'ять вірша «любіть Україну».

2. Бесіда за питаннями

✵ Дайте визначення вірша як літературному жанру.

✵ Як твори письменників пов’язані з їхнім життям?

✵ Які поезії про відтворення краси природи вам відомі?

✵ Назвіть рослини-символи. З якою метою письменники використовують їх у своїй творчості?

✵ Чому людина і природа становлять єдине ціле?

✵ Дослідіть, як природа впливає на внутрішній світ людини.

✵ Які квіти ви полюбляєте? Чим вони привабливі?

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Теорія літератури (учні пояснюють, яка лірика називається пейзажною, інтимною, громадянською)

До інтимної лірики належать ті поезії, у яких виявляються найрізноманітніші почуття, пов’язані з особистими переживаннями людини, зокрема кохання

До громадянської лірики належать вірші, у яких митець порушує важливі суспільні питання.

До пейзажної лірики належать вірші, у яких йдеться про художні переживання природи, олюдненої та одухотвореної.

2. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В. Сосюри «Васильки». (1938)

2.1. Вступне слово вчителя.

Улюблений колір письменника — блакитний. Голуба ріка поезії Сосюри напуватиме ще не одне покоління шанувальників його таланту.

Лірична героїня любовної лірики Сосюри за всієї її варіантності завше зберігає зовнішню і внутрішню красу. Це неодмінно — красуня з блакитними очима.

Вірш «Васильки». написаний поетом під впливом однойменної народної пісні. Це невеличка поетична мініатюра — роздум про вічну красу життя. Вірш має всього дванадцать рядків, але наповнені вони багатством асоціацій, виразністю образів і глибиною поетичного бачення.

2.2. Виразне й осмислене читання поезії.

2.3. Тема: Оспівування щирого почуття, щасливої миті в душі закоханих.

2.4. Ідея: возвеличення кохання — смисл життя кожної людини.

2.5. Основна думка: «… і синіє щастя у душі моїй».

2.6. Жанр: інтимна лірика.

2.7. Римування: перехресне.

2.8. Віршовий розмір: шестистопний хорей з широким використанням пірихію (парних ненаголошених складів). Цей розмір відповідає народнопісенному.

2.9. Зміст вірша

Сині васильки автор порівнює з кольором очей коханої. Цю барву художники-живописці вважають холодною. А під пером поета вона наповнюється теплом: «І синіє щастя у душі моїй».

Природа у вірші одухотворена, вона радіє і сумує разом з ліричним героєм, у душі якого панує оптимістичний настрій навіть тоді, коли він усвідомлює конечність людського життя. На зміну одному поколінню приходить інше, а вічними й нетлінними зостаються краса кохання, теплота людських сердець, єднання людини з природою:

Так само буде поле, як тепер, синіти і хмарки летіти в невідомий час, і «другий, далекий, сповнений привіту, з рідними очима порівняє нас».

У вірші немає суму, що таке недовговічне людське буття. Оптимістична і філософська в своїй основі поезія вічно молодого співця допомагає людям жити й любити.

2.10. Художні особливості твору.

Повтори: передають радісне збудження, захоплення («Васильки у полі, васильки у полі, і у тебе, мила, васильки з-під вій…»..

Метафори: «гаї синіють». «щастя синіє у душі…». «осіяють роки». «синіє поле». «хмарки летять».

Порівняння: «Васильки у полі… — васильки з-під вій». «одсіяють роки, мов хмарки на небі».

Епітет: «рідні очі».

2.11. Аналіз поезії. Бесіда.

✵ Про що свідчить початок вірша?

✵ Чому поет порівнює очі коханої з васильками?

✵ Що, на ваш погляд, уособлюють васильки?

✵ Як краса коханої і природи пов’язані між собою? Для чого В. Сосюра порівнює ці образи?

✵ У чому поет убачає щастя? Від чого воно залежить?

✵ Умотивуйте, що васильки — символ щастя, кохання, посилаючись на факти з вірша.

✵ Чому кохані можуть перетворитися на квіти?

✵ Що відбуватиметься з героями впродовж життя?

✵ Як внутрішні почуття героя гармоніюють з красою василькового поля?

✵ Чи буває кохання перешкодою до щастя? Наведіть переконливі приклади з художніх творів, кінофільмів, власного життя.

✵ Що символізує плинність часу?

✵ З якою метою написано поезію? Над чим вона змушує замислитися читача?

2.12. Виконання творчих завдань.

Доберіть до слів «щастя». і «любов». синоніми.

«Мікрофон». Від кого (чого) залежить щастя людини?

2.13. Робота в малих групах. На кожній пелюстці волошки у стислій письмовій формі висловити думку: «Кохання — це…».

2.14. Обговорення прислів’їв про щастя.

✵ Всякий свого щастя коваль.

✵ Хто горя не бачив, той і щастя не знає.

✵ Від щастя не вмирають.

✵ Не родись у платтячку, а родись у щастячку.

✵ Не родись красна, а родись щасна.

✵ Хто доброго чоловіка минає, той щастя не має.

✵ Тільки нещасливі щастя шукають.

✵ Щастя скоро покидає, а надія — ніколи.

3. Опрацювання ідейно-художнього змісту поезії В. Сосюри «осінь».

3.1. Виразне читання поезії вчителем напам’ять.

3.2. Коментар учителя.

Осені присвячує, мабуть, найбільше віршів. В. Сосюра. Осінь у природі… Осінь життя… Поет сприймає сумну красу осені як час збирання плодів. Його цикли осінніх мелодій здебільшого пройняті глибоким оптимізмом, вірою у вічну молодість. Про причину, яка зумовлює оптимістичне звучання віршів на кожному новому етапі життя і творчості, він щиро зізнається перед читачем:

Мов два мене: один ще юний, юний,

а другий, що й казать, уже старий,

Та їх серця одні єднають струни,

І тому я незмінно молодий.

Поетична книжка В. Сосюри «Осінні мелодії». — це пісня щирого й відданого серця, що бринить на найтоншій струні. Осінні настрої найглибше відбились саме у віршах цієї збірки:

Од дум ніяк я не засну, —

вони біжать, нема їм краю.

Блажен, хто осінь на весну в

натхненній пісні обертає.

Поезія Сосюри щира, дивовижно тонка і ніжна. Він пише про осінній сад, про багряну печаль жоржин, про осінні дерева, на яких так мало листя, про вітер, що тихо пролітає садами, розносячи запізнілі жалі. Автор любить осінь в її печалі, і ніхто не вб’є його любов:

Люблю світань твоїх холодні роси,

стрічки зорі, садів твоїх блакить.

Ти — як любов моя золотокоса,

Що біля мене з квітами стоїть.

Багато віршів зі збірки «Осінні мелодії». покладено на музику, і вони стали відомими піснями.

Поет творив багато й натхненно, і його голос нагадував собою криницю, якої не вичерпнути ні влітку, ні восени.

Поезія Володимира Михайловича є відгуком щирим і простим на почуття людини, на ніжність і пристрасність і людського серця.

Чарівне багатство лірики Володимира Сосюри яскраво промовляє про те, що їх автор увійшов у поезію як натхненний співець життя, він поруч із нами, він житиме вічно.

3.3. Запис у зошити.

3.4. Основною думкою поезії є:поетичне зображення краси природи, зокрема «жовтокосої». осені.

Надзвичайно мелодійні, красиві поетичні рядки, у яких відтворено картину природи в кольорах і звуках, у відчуттях. Мабуть, лише у В. Сосюри тиша «синя». а пелюстки — «печальні». Осінь жовтокоса гордовито залишає свою печатку на всьому — золотить дерева, в’ялить квіти й трави, роздягає берізку.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Проведення тестового опитування

1. Колір, який переважає у творах «Васильки». та «Осінь»…

А червоний; Б білий;

В синій; Г зелений.

2. Визначте римування поезії:

А паралельне; Б кільцеве;

В перехресне; Г верлібр.

3. Жанр лірики «Васильки». та «Осінь».

А інтимна; Б пейзажна;

В філософська; Г громадянська.

4. Васильки росли:

А біля лісу; Б на клумбі вдома;

В неподалік від річки; Г у полі.

5. Квітки ліричний герой порівнює з кольором:

А очей коханої; Б неба;

В річки; Г раннього туману.

6. На видноколі можна було побачити:

А село; Б луки;

В гаї; Г кохану ліричного героя.

7. «Одсіяють роки, мов…». — продовжте рядок поезії:

А мить; Б хмарки на небі;

В вечірня зоря; Г вранішній сонячний промінь.

8. Кохання з роками може перетворитися на:

А тополі край дороги; Б джерельце біля лісу;

В солов’їв — митців співу; Г квітки.

9. У невідомий час летять:

А незабутні роки; Б щасливі хвилини;

В хмарки; Г журавлі.

10. Ліричний герой поезії «Васильки». звертається й описує красу:

А весняного поля; Б гаїв;

В милої; Г хмар сонячного ранку.

11. Другий, невідомий час буде сповнений:

А радістю; Б привітом;

В бадьористю; Г золотом.

12. У тексті поезії васильки порівнюються з:

А очима коханої;

Б внутрішнім почуттям ліричного героя;

В красою і привабливістю поля;

Г намистом молодої.

2. Робота на картках

Картка № 1

1. Як, на вашу думку, поезія «Васильки». пов’язана з особистим життям В. Сосюри? Свої міркування аргументуйте.

2. Зважаючи на зміст поезії, чи можемо ми бути впевненими, що любов — це вічне? Відповідь умотивуйте.

3. Поле синітиме від:

А туману; Б диму від вогнища;

В васильків; Г барвінків.

Картка № 2

1. Стисло опишіть, якими ви уявляєте героїв поезії «Васильки». Що сприяло створенню цих портретів?

2. Прокоментуйте, що мав на увазі В. Сосюра, висловлюючись: «… і синіє щастя у душі моїй».

3. У душі ліричний герой відчуває:

А тривогу; Б смуток;

В розчарування; Г щасливу мить.

Картка № 3

1. Дослідіть, від чого ліричний герой уважає себе щасливим. Чи можна вважати щастя тривалим у житті кожної людини? Наведіть переконливі аргументи.

2. Що, на ваш погляд, у творі уособлюють васильки? Чи є ці квіти символічними? Відповідь умотивуйте.

3. Поезія «Васильки». В. Сосюри написана:

А 1938 р. ; Б 1928 р. ;

В 1918 р. ; Г 1939 р.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

VII. ОГОЛОШЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати, аналізувати вірші В. Сосюри, намалювати кольорові ілюстрації до них.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.