Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу

Всі публікації щодо:
Гребінка Євген

Тема. Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників; безсоромне грабування трудового народу.

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Євгена Гребінки;

розвивати в школярів уміння розкривати образи твору, давати зв’язну характеристику персонажам; виховувати в учнів риси доброти й людяності.

Обладнання: портрет Є. Гребінки, його твори, підручник.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Запитання.

1) Що вас найбільше вразило у байці «Пан та Собака»?

2) Яким постає Рябко на початку твору?

3) Чи змінилися його погляди та ставлення до панів?

4) Кого слід розуміти в алегоричному образі Рябка?

5) Яка ідея байки, як вона виражена у творі?

6) Визначити, які події та персонажі в байці зображені в гумористичному, сатиричному чи саркастичному плані. Чому?

2. Робота з підручником.

Прочитати на с. 368 — 369 в «Коротких відомостях з теорії літератури» про засоби зображення комічного й визначити, які з них найчастіше використовуються в байці «Пан та Собака». Відповіді підтвердити посиланням на текст.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бесіда.

1) Що ви знаєте про Є. Гребінку?

2) Яку роль він відіграв у житті Тараса Шевченка?

2. Слово вчителя.

Місцевість, де народився Є. Гребінка і де пройшли його дитячі роки, напрочуд мальовнича та поетична. Народився він на хуторі Убіжище на Полтавщині 2 лютого 1812 року в сім’ї дрібного поміщика. Величезний вплив на нього мала няня-кріпачка. Казки, легенди, народні перекази, пісні, загадки няні зачаровували малого хлопця й пробудили першу любов до літератури та мистецтва. Усе життя з вдячністю згадував Є. Гребінка свою няню. Як і всі поміщицькі діти, Є. Гребінка спочатку навчався вдома. А на тринадцятому році життя віддають його до Ніжинської гімназії вищих наук. Є. Гребінка мав великий потяг до знань. Багато читав, рано почав писати вірші. Ще в гімназичні роки робить вільний переклад поеми «Полтава» О. Пушкіна українською мовою, стає активним автором рукописних альманахів, які виходили в гімназії.

У 1831 р. Є. Гребінка успішно закінчив гімназію й поступив на військову службу. Але вона його не приваблювала, і Євген Павлович подає у відставку. У 1834 р. він їде до Петербурга шукати свою долю. Тут він працює спочатку чиновником, згодом викладачем словесності в різних навчальних закладах. У столиці швидко сходиться з відомими літераторами, зближається з українським гуртком, влаштовує літературні вечори, видає першу збірку творів «Малороссийские приказки» (1834), гаряче зустрінуту громадськістю. Окрилений успіхом, Є. Гребінка весь поринає в літературну творчість. Пише ліричні вірші українською та російською мовами, друкує прозові твори в періодичних виданнях, перевидає байки (1836). Є. Гребінка сумував за Україною, за рідним Убіжищем. Щоліта поспішав на батьківщину. А влітку 1843 р. приїхав на Україну разом з Т. Шевченком.

Сирий холодний клімат півночі підірвав здоров’я молодого письменника. Він захворів на туберкульоз легенів і помер у розквіті творчих сил на 37-му році життя. Тіло перевезли на Україну і поховали в рідному селі.

3. Робота над текстом байки «Ведмежий суд».

1) Виразно прочитати байку.

2) Пояснити лексичне значення незрозумілих слів: винниця, брага, спочинку, понеже, ратиці.

4. Бесіда.

1) Кого зобразив байкар в образі Ведмедя і Вовків?

2) Хто виступає в образі Вола?

3) Хто така Лисичка, яку роль вона відіграє в судовому процесі?

4) Якими словами Є. Гребінка говорить про повну беззахисність підсудного?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 42 — 46.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.