Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002
Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми
Всі публікації щодо:
Вороний Микола
Тема. Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Миколи Вороного, показати майстерність поета, розкрити літописну основу сюжету поеми «Євшан-зілля»;
розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу поетичного твору;
утверджувати в душах дітей вірність своєму краю, відданість Вітчизні.
Обладнання: портрет Миколи Вороного, підручник.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Виразно прочитати напам’ять уривок з поеми «Давня казка» (2 — 3 учні).
2. Перевірити домашнє письмове завдання.
Прочитати твір-роздум на тему «Поет — друг і захисник народу».
Зразок учнівського твору
Поет — друг і захисник народу
Поему «Давня казка» Леся Українка написала у 1893 році, коли сама вже була людиною з твердими переконаннями. У творі вона роздумує про роль поета і його творів у суспільному житті. Головний герой поеми — поет.
Поет — звичайна людина, та ще й фізично хвора:
На обличчі у поета
Не цвіла урода гожа,
Хоч не був він теж поганий, —
От собі — людина божа!
Малюючи такий портрет, Леся Українка хотіла сказати, що краса людини не в зовнішніх ознаках, а в її духовних якостях. В авторських характеристиках поетеса оспівує талант свого героя:
Та була у нього пісня
І дзвінкою, і гучною,
Бо розходилась по світу
Стоголосою луною.
У молодості поет прославляв у своїх віршах красу природи, красу людських почуттів, але вже тоді придивлявся до тяжкого життя бідноти, творами намагався полегшити життя, зброєю сміху знищити зло й страждання. А коли конфлікт між трудящими і графом досягнув найвищої точки, поет створив найкращі свої пісні. Це була їдка сатира, сповнена гніву й ненависті до гнобителів, пройнята закликом до боротьби:
«… Чи блакитна кров поллється,
Як пробити пану груди?»
Тепер поет не мислить своє життя без служіння трудовому люду. Він постає як народний митець, лицар, захисник трудящих. Поет — горда, безкорислива людина. На пропозицію графа продати свій хист за золото, він відповідає:
Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!
Поет до кінця залишається вірним своїм ідеалам і переконанням, він справжній друг і захисник покривджених.
3. Довести, що антитеза сприяє чіткішому вираженню думки та яскравішому змалюванню образів.
III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником.
1) Прочитати вступну частину розділу «Українська література XX ст.» (с. 224 — 226).
2) Бесіда за питаннями підручника (с. 226).
3) Самостійна робота. Скласти хронологічну таблицю життєвого та творчого шляху Миколи Вороного.
2. Бесіда.
1) Що ви знаєте про епоху, коли народився і формувався світогляд майбутнього поета?
2) Хто і що впливало на розвиток Миколи Вороного як особистості?
3) Як сприймав поет події початку XX століття в Україні?
4) Яка головна причина трагічної смерті М. Вороного?
3. Слово вчителя.
Поема «Євшан-зілля» побудована на основі літописних джерел. Зовнішня дія — динамічна та інтригуюча. Князь Володимир Мономах під час походу взяв у полон улюбленого сина половецького хана. Оточений пошаною й увагою, хлопчик швидко забув рідний край, свої звичаї. А старого хана точить туга за сином. І споряджає він до Києва посланця, щоб той нагадав синові, якого він роду. А далі в сюжетну канву твору Микола Вороний вплітає прадавні пошуки маги слова. Прадавні, бо постають вони з літописного оповідання: посланець зустрівся з юнаком, заспівав половецьких пісень, але той залишився байдужим. Тоді посланець вийняв жменьку сухого євшан-зілля. Що ж сталося? Чи допомогло воно? Чи повернуло зілля юнакові пам’ять?
4. Словникова робота.
Пояснити значення слова євшан-зілля (с. 229).
5. Виразне читання поеми М. Вороного «Євшан-зілля».
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Прочитати написаний на дошці акростих М. Рильського. Кому він присвячений?
Вітаю Вороного нині!
Одважно линучи з-над хмар,
Рабів будив ти у долині.
Огонь злюбивши, як Ікар!
Не відаючи супокою,
Оспалих кликав громадян,
Минуло! Це ж перед тобою
У тебе вкрадений Євшан!
2. Запитання.
1) Коли була написана поема «Євшан-зілля»?
2) Що таке євшан-зілля?
3) Про кого розповідається в поемі?
4) Хто чи що допомогло сину половецького хана?
5) Як сприйняли поему літературні критики?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, с. 224 — 234.