Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Павло Тичина. «Я утверждаюсь» - один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори

Всі публікації щодо:
Тичина Павло

Тема. Павло Тичина. «Я утверждаюсь» — один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори.

Мета: роз’яснити учням значення поезій П. Тичини, на писаних в роки війни, їх агітаційну силу та художню досконалість;

розвивати в учнів навики визначення ідейного змісту та художніх засобів поезії;

виховувати в школярів пошану до історичного минулого України.

Обладнання: підручник.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.

22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна. Старі і малі, жінки і чоловіки стали на захист своєї Вітчизни. Великий вклад у перемогу над ворогом внесли і письменники. У своїх творах вони прославляли мужність, нечуваний героїзм, вірність Батьківщині, висловлювали віру в перемогу.

У роки війни ще з більшою силою зазвучало поетичне слово Павла Тичини. Твори, написані поетом у роки Великої Вітчизняної війни, об’єднані у книзі поезій «Перемагать і жить». Ця назва визначила ідейне спрямування книги в цілому й найголовніших ü віршів. Одним з найкращих творів збірки «Перемагать і жить» є вірш «Я утверждаюсь», написаний у 1943 році.

2. Робота над текстом вірша «Я утверждаюсь».

1) Виразне читання поезії.

2) Скласти план вірша.

Орієнтовний план

1. Спогади про боротьбу нашого народу проти загарбників у минулому.

2. Заклик до повного винищення фашистських орд.

3. Змалювання картин життя після перемоги у Великій Вітчизняній війні.

4. Приречення німецько-фашистських загарбників на загибель.

3) Прочитати рядки, які розкривають ідею твору.

4) Слово вчителя з елементами бесіди.

Ідея твору в значній мірі розкривається вже першою строфою вірша, яка повторюється в ньому тричі:

Я єсть народ, якого Правди сила

ніким звойована ще не була.

Яка біда мене, яка чума косила! —

а сила знову розцвіла.

Цими рядками поет підкреслює думку, що ні лихоліття, ні найжорстокіші випробування не могли зламати наш народ у минулому. Звідси П. Тичина робить висновок, що й у цій війні ми вийдемо переможцями, бо сила наша в правді. Слова «Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу» доповнюють і підсилюють цю думку.

— Від чийого імені говорить поет?

Ліричний герой вірша — народ. Це підкреслюється вживанням у тричі повторюваній строфі виразу «Я єсть народ…». Отже, уся розповідь ведеться від першої особи. Це прийом, мета якого — надати віршу форми ораторського виступу, промови. Саме така форма забезпечила поезії «Я утверждаюсь» гнучкість і винятково глибоку емоційність мови.

Слова поезії звучать, мов клятва, перегукуючись зі словами Олександра Невського: «Хто з мечем до нас прийде, від меча і загине». У поезії «Я утверждаюсь» виявилися далекоглядність П. Тичини, уміння бачити перспективу й малювати картини майбутнього. Хвилювання поета, пристрасність знайшли свій вияв у тому художньо багатому й оригінальному, що зробило твір «Я утверждаюсь» справжньою окрасою української поезії періоду Великої Вітчизняної війни.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда за питаннями підручника (с. 248 — 249).

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 247 — 249, поезію «Я утверждаюсь» вивчити напам’ять; індивідуальне завдання: підготувати характеристику Володька Довбенка — героя роману У. Самчука «Волинь».На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.