Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Володимир Малик. Короткі відомості про письменника. «Побоїще в Січі». Боротьба українського народу проти турецько-татарських завойовників

Всі публікації щодо:
Малик Володимир

Тема. Володимир Малик. Короткі відомості про письменника. «Побоїще в Січі». Боротьба українського народу проти турецько-татарських завойовників.

Мета: ознайомити учнів з творчістю Володимира Малика, поглибити знання про боротьбу українського народу проти турецько-татарських завойовників;

розвивати в учнів навики коментованого читання;

виховувати в школярів повагу до історичного минулого нашого народу.

Обладнання: портрет В. Малика, репродукція картин І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» та С. Васильківського «Козаки в степу», грамзапис козацьких пісень, підручник.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.

У думах та історичних піснях знайшли відображення як героїчні, так і трагічні сторінки життя козацької України. У них тяжкі бідування й злигодні українського народу, принесені турецько-татарською навалою, страшні руйнування нападниками міст і жорстоке розорення сіл, знищення й масове полонення українців. Розповідають вони й про сумну долю невільників, їхні поневіряння й страждання в турецько-татарській неволі. Водночас у думах і піснях розгортаються картини героїчної боротьби козацтва проти ворогів.

2. Розгляд репродукцій картин І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» та С. Васильківського «Козаки в степу».

Запитання.

1) Визначіть, якій темі ці картини присвячені.

2) Що є тематичним центром картин?

3) Зробіть словесний опис козаків.

4) Що зображено на передньому плані?

5) Що зображено на другому плані?

6) У чому проявляється смисловий зв’язок між першим і другим планами?

7) Який загальний фон картин?

8) Чим вони приваблюють?

9) Які думки виникають під час їх розгляду?

3. Завдання.

1) Назвати українські пісні, присвячені уславленню українського козацтва.

2) Послухати у грамзаписі пісню «Гей не дивуйте, добрії люди» або «Ой на горі та й женці жнуть».

4. Слово вчителя.

Про боротьбу українського народу з турецько-татарськими полчищами, героїзм, мужність і відвагу запорожців писали й такі письменники, як Іван Ле, Ліна Костенко, Павло Загребельний, Юрій Мушкетик, Пантелеймон Куліш. У програму з української літератури для 8 класу у цьому році введено уривок «Побоїще в Січі» з роману «Фірман Султана» Володимира Малика, з яким ми сьогодні й познайомимося.

5. Робота з підручником.

1) Прочитати про В. Малика та історію написання роману «Фірман Султана» (с. 306 — 308).

2) Виразне читання уривка з роману «Фірман Султана», «Побоїще в Січі».

6. Бесіда.

1) Як турецько-татарське військо проникло на територію Січі?

2) Хто виявив ворога?

3) Як проходив бій?

4) Як поводився під час бою Сафар-бей?

5) Як він врятувався?

6) Чому Арсен відмовився вбити Чорнобая?

7) Що ви знаєте про Івана Сірка? Прочитайте уривок з твору, у якому говориться про Сірка. Яким він постає?

8) Хто такі Тхір та Чорнобай? До чого засудили Чорнобая? Що ви думаєте про суворий вирок?

9) Знайдіть у тексті слова, які розповідають:

а) про поведінку козаків Лубенського куреня, коли було виявлено в Січі яничар;

б) поєдинок Арсена з Гамідом;

в) козацьку самовідданість Товкача.

10) Охарактеризуйте Арсена Звенигору.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання.

Що нового ви дізналися про боротьбу Запорозької Січі з турецько-татарськими завойовниками?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 306 — 323.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.