Плани-конспекти уроків - Українська література 8 клас - 2002

Повторення, узагальнення й систематизація знань з української літератури

Тема. Повторення, узагальнення й систематизація знань з української літератури.

Мета: повторити вивчений за рік матеріал з української літератури;

розвивати в учнів навики узагальнювати і систематизувати вивчений матеріал;

прищеплювати учням любов до української літератури.

Обладнання: підручник, збірки поезій українських авторів.

ХІД УРОКУ

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда.

1) Яке значення має українська література в житті нації?

2) Який твір з тих, що вивчали у восьмому класі, справив найбільше враження?

3) Яка поезія найбільше запам’яталась? Прочитайте її напам’ять?

4) Як виникли ліричні пісні? Які з народних пісень найбільше сподобались?

5) Якою мовою писалися твори в Київській Русі? Які знаєте літописи?

6) Назвіть письменників дошевченківської пори та їхні твори.

2. Завдання.

1) Написати прізвище автора й назву твору, у якому розповідається:

а) про недбайливого і безпорадного Хому;

б) бідного Рябка, який хотів догодити панові;

в) ледачого Цуцика, який вислужується перед панами;

г) несправедливих суддів, які винесли жорстокий вирок волу;

ґ) дотепного чумака, який з почуттям власної гідності відповів купцям.

2) Розгадати кросворд.

По горизонталі.

3. Поезія Т. Г. Шевченка, у якій він закликає «… вставайте, кайдани порвіте».

6. Цеховий майстер живописних малярних справ, у якого навчався Т. Шевченко, будучи ще кріпаком.

7. Річка, біля якої похований Т. Г. Шевченко.

8. Художник, земляк Т. Шевченка, який брав участь у викупі поета з кріпацтва.

9. Місце заслання Т. Шевченка.

10. Село, у якому провів дитячі роки Тарас Шевченко.

По вертикалі.

1. Російський художник, який у 1838 році написав портрет В. А. Жуковського.

2. Останнє місце заслання Т. Шевченка.

4. Місто, де Т. Шевченко вчився в Академії мистецтв.

5. Місце заслання Т. Шевченка, де він написав свій вірш «Сонце заходить».

3) Відповісти, кому з героїв комедії Івана Карпенка-Карого належать слова:

а) «Слова Богу, справився з ділами: совершив купчу, і земельки прибавилось»;

б) «Страшно тільки без грошей, а з грішми, сказано ж, і чорт не брат»;

в) «Нащо вам усе знать? Товар нравиться — візьміть, не нравиться — не беріть»;

г) «Неділя свята, а ти ні світ ні зоря вже й жереш! Не пропадеш, як до обіда попостиш хоч раз у тиждень»;

ґ) «Що ж, тобі більше коней жаль, ніж жінки»;

д) «Обікрали, ограбили. Краще смерть, ніж така потеря».

4) Продовжити читати поезію напам’ять:

а) «У кожного в руках тяжкий залізний молот,

І голос сильний нам згори, як грім, гримить»;

б) «Розливався людський стогін Всюди хвилею сумною»;

в) «Камінець дорогий він одразу впізнав.

І додому приніс, і гарненько, як знав…»;

г) «Щоб жить — ні в кого права не питаюсь,

Щоб жить — я всі кайдани розірву…»;

ґ) «Дніпро із їхніх шум-борів

Тече до нас. А в матерів…».

5) Скласти план усного повідомлення на тему «Творчість письменників-емігрантів».

6) Пояснити, чому про життя і творчість Василя Стуса говорять як про подвиг.

3. Виразне читання напам'ять улюблених поезій українських авторів.

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, с. 364 — 381, повторити відомості з теорії літератури.