Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 39. І. Малкович. «Свічечка букви «Ї»
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Малкович Іван

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника, допомогти усвідомити ідейно художній зміст його творів; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричних творів, висловлення своїх суджень з приводу прочитаного; виховувати пошану до рідної мови, поезії, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, дитячі книжки видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Теорія літератури: вільний вірш, ліричний герой, художній образ, художні засоби.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Поезія — неповторний і різноманітний світ, витворена письменником нова реальність. Нею можна милуватися як картиною, скульптурою; вслухатися як у музику, отримувати естетичну насолоду. Про те, що доба поетів і поезії не пройшла, свідчить творчість Івана Малковича, сучасного поета й видавця, культурного діяча.

Неповторна поезія засвідчує й неординарну особистість. У цьому ми переконаємося, познайомившись з особистістю Івана Малковича ближче.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання вірша В. Підпал ого «Запросини», аналіз твору, висловлення своїх міркувань із приводу прочитаного.

2) Заслуховування усних творів.

(Не дається якийсь навчальний предмет; не можеш подолати слабкість, лінь, необов’язковість; не здатен досягти якихось значних результатів у спорті; маєш вади характеру, шкідливі звички; поставив собі високу благородну мету і под. — керуйся принципом поета: «Навіть якщо не дійдемо,— ходімо!».)

2. Завдання учням.

— Знайдіть «точки перетину».

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

Як ви думаєте, скільки таланту, наполегливості, кмітливості треба для того, щоб із сільського хлопця уже в тридцять років стати поетом, редактором і керівником власного видавництва, відомим українським культурним діячем, котрий популяризує вітчизняні дитячі книжки? Мабуть, багато. А найбільше — наполегливої праці. «Білий камінь», «Ключ», «Вірші», «Із янголом на плечі» — це назви поетичних збірок І. Малковича. Є ще у нього й віршовані переклади та переспіви творів польської, англійської, російської літератур. Про романтичну, мрійливу натуру письменника говорить його власне зізнання: має «Три розкоші: перечитувати Улюблених..., укладати уявні антології і довго-довго вдивлятися у вікно». Тоді можна побачити свічечку букви «ї», місячний серпик букви «є» із зрізаною ниточкою, янгола на плечі, музику, що боса пішла в ніч, хлопчика-подорожника, котрого прикладають до рани.

2. Виразне читання поезії І. Малковича «Свічечка букви «Ї».

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Прослуховування аудіозаписів.

5. Обмін враженнями щодо прочитаного.

6. Спостереження над художнім текстом.

— Виберіть із ряду ті слова, які асоціюються у вас із віршем І. Малковича; поясніть свій вибір.

Ніжність, здивування, тривога, насолода, краса, патріотизм, несхожість, важкість розуміння, незвичайність, простота, складність, гумор, іронія, сатира, оригінальність.

— Яким віршовим розміром написаний твір?

(Вільний, неримований вірш.)

— Хто ще з поетів писав подібні твори?

(І. Камінець, В. Голобородько, В. Підпалий.)

— Як ви думаєте, чи впливає на сприйняття твору відсутність розділових знаків?

(В усному мовленні — ні, у письмовому вигляді — робить твір оригінальним, наближає до читача, до потоку людських думок.)

— Яка тема твору?

(Становище української мови.)

— Яка головна думка вірша?

(Молоде покоління має дбати про збереження рідної мови як основи духовності, нації.)

7. Підсумок учителя.

Поезія І. Малковича «Свічечка букви «Ї» побудована у вигляді простої, невимушеної розмови ліричного героя (автора) з дитиною. Саме від молодого покоління залежить, чи збереже воно свою мову чи буде відчувати себе представниками повноправної, гордої і незалежної нації. Замало просто говорити, яка наша мова гарна, мелодійна, красива, багата. Треба ще й захищати її, відстоювати, врешті-решт, спілкуватися нею, використовувати в усіх сферах нашого життя. У вірші відчувається занепокоєння, тривога, бо чужомовна стихія заполонила і книжкові магазини і газетні кіоски, і телеекрани, і навіть владні коридори. Ніхто не буде поважати нас, нашу мову, якщо ми самі не будемо поважати себе, свою націю, мову, культуру. Тож прислухаймося до поета, захистимо ніжну свічечку букви «ї», щоб вона не згасла.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Міні-диспут.

Тема: «Наскільки важливим є те, чи розмовляєш ти рідною мовою? Чи пов’язаний добробут людей, економіка зі становищем мови титульної нації? »

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Вірш І. Малковича викликав у мене ...»

«Якби була можливість поспілкуватися з поетом, я б запитав (запитала) його ...»

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати вірш І. Малковича «Свічечка букви «Ї»; вміти висловлювати свою думку про нього.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.