Українська література 8 клас - Плани-конспекти - В. В. Паращич 2010

Урок № 38. В. Підпалий. «Запросини»
Світ української поезії

Всі публікації щодо:
Підпалий Володимир

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні особливості твору; розвивати навички виразного читання, аналізу ліричного твору, зіставлення з реальним життям, власними спостереженнями; виховувати почуття оптимізму, впевненості у правильності обраного шляху.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, аудіозаписи.

Теорія літератури: ліричний твір, ліричний герой, художній образ, художні засоби.

Хід уроку

I. Оголошення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

«Дорогу здолає, хто йде», «Стукайте — і вам відкриють»,— ці мудрі вислови співзвучні з думками Володимира Підпалого, які він виразив у поетичній формі у вірші «Запросини». Отже, і ми скористаємося щирими запросинами письменника, спробуємо осягнути його поетичний світ і зробитися трохи більш впевненими, радісними, душевно красивими.

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1) Виразне читання, аналіз вірша В. Підпалого «Тиха елегія».

2) Висловлення своєї думки про ідеї вірша, враження від поезії.

2. Завдання учням.

— Знайдіть «зайве».

«Любиш ріки, річки, і річечки, і джерельця, і потічки?».

«Любиш землю, степи, озера, гори, яблуні і вишні в саду?». «Народу, парти чи зможеш прислужитись, як і де?».

«На ясні зорі, на тихі води, на щедрі землі хай випадкове слово не впаде...».

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання вірша В. Підпалого «Запросини».

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

4. Евристична бесіда, виконання завдань.

— Змалюйте асоціативний кущ до вірша «Запросини».

— Які казкові елементи містить вірш?

(Трикратне повторення, зачин, чарівні предмети — золотий човен, золоті весла; повтори.)

— Назвіть рядки, які найповніше виражають головну думку вірша «Запросини».

(«Навіть якщо не дійдемо,— ходімо!».)

— Який вид віршування використав поет?

(Вільний, неримований вірш.)

— Хто з відомих вам поетів використовував подібне віршування?

(І. Калинець, В. Голобородько.)

— Розкрийте значення метафор «Золотий човен», «Три гори, три ріки, три шляхи», «Золоті весла».

(Місяць, життєві шляхи, спосіб досягнення мети, руху вперед.)

— Знайдіть персоніфікований образ, поясніть його значення.

(«Таємницею володіємо я та ніч».)

— Продовжить асоціативний ряд:

Ніч — це темрява, таємниця... (страх, небезпека, захист, спочинок).

— Знайдіть «оптимістичні» та «песимістичні» слова у поезії «Запросини».

Оптимістичні

Песимістичні

таємницею володіємо тепер нас двоє знає про весла Ходімо! Навіть якщо не дійдемо, ходімо!

у холодному небі і на місці ніч остання довга

— Зачитайте вислови з вірша, які здалися вам найкрасивішими, найпоетичнішими. Поясніть свій вибір.

— Прочитайте вірш ще раз і поділіться своїми відчуттями — чи існує якийсь внутрішній ритм? Що вказує на те, що це не ритмізована проза, а все-таки поезія?

(Є внутрішній ритм, подекуди рими, виражається почуття, відчувається висока емоційність, стислий виклад, малий обсяг, багато художніх засобів.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

Поєднайте художні засоби з їх визначенням.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Продовжіть речення.

«Найбільше мені запам’ятався момент ...»

«Я думаю про поезію Володимира Підпалого, що вона ...»

«Мені здається, що поет був (яким?)...»

VІІ. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, аналізувати вірш «Запросини», висловлювати свою думку про нього. Скласти усний твір про ситуацію, у якій би допомогла ідея поета, висловлена, розкрита у вірші.







На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.