Всі публікації щодо:
Антонич Богдан-Ігор

Нестандартні уроки з української літератури

«ВЕСНИ РОЗСПІВАНОЇ КНЯЗЬ…» (За поезією Богдана-Ігоря Антонича) - Урок-зустріч з поезією

Мета уроку: ознайомити учнів із постаттю Б. -І. Антонича, його життєвим і творчим шляхом, особливостями поетичних творів; сприяти розвитко-ві мовлення дев'ятикласників, їх творчих здібностей, уміння аналізувати вірші, висловлювати власні думки та власну оцінку прочитаного; засобами поезії виховувати у школярів любов до прекрасного, прагнення до самовдосконалення та гармонійних відносин з людьми і навколишнім світом.

Обладнання. Портрет поета, стенд «Вивчаємо творчість Б. -І. Антонича», виставка творів, анкети образів, «Літературознавча довідка», «Тлумачний словничок до уроку» (на партах у кожної групи), листочки-завдання, листочки-відмітки.

Хід уроку

Учитель (на фоні ліричної мелодії). Він виріс із гілки дерева. Ходив по землі, поклавши руку на вітер. У другій руці тримав парасолю неба. А на плечі у нього було сонце. У нього була сестра … Лисиця. У нього був брат … учений Лис. У нього було багато друзів — усі звірята і рослини. Він чув шепіт трави, збирав у долоні росяний смуток кленів і шукав ключі від весни. А коли знаходив, ішов до корчми, яка була на Місяці, і напивався її досхочу. Хмелів від неї. Він був князем…

Ще гори куряться від снігу, сім стріл неначе сім пісень, і юнака вітає день окрилений найменням: Ігор.

Горять скрипки в весільній брамі, на ній стобарвний прапор дня. Іду в захопленні й нестямі, весни розспіваної князь.

«Князь».

Про цього «князя розспіваної весни» ми й говоритимемо на сьогоднішньому уроці. Нап'ємося сонця і краси з його пречудових віршів.

(Учні записують тему уроку.)

Учитель. Хто ж такий Богдан-Ігор Антонич? Ви опрацювали літературу про нього, ознайомилися з матеріалами нашої виставки і зможете легко відповісти на запитання. За правильні відповіді (клас працює у трьох групах) отримаєте зелені листочки, які прикріплюватимете до дерева, намальованого на аркушах, що на ваших партах. У кінці уроку побачимо, на чиєму дереві розпустилося більше листочків.

(Групи відповідають почергово.)

1. Де і коли народився Б. -І. Антонич?

2. Де здобув початкову освіту?

3. Де навчався пізніше?

4. Чим захоплювався в юності?

5. Коли вийшла його перша збірка і як вона називалася?

6. Коли з'явилася друга збірка поета і яку назву вона мала?

7. Які ще збірки Богдана-Ігоря Антонича побачили світ у 1933-1937 роках?

8. Поясніть лексичне значення слова «ротація». (Якщо учні не можуть дати відповідь на дане запитання — звертаються до «Літературознавчої довідки».)

9. Чому вірші Б. -І. Антонича називають модерністичними?

10. Які літературознавчі статті і книги про поета ви знаєте?

11. Хто є автором передмови до книги віршів Богдана-Ігоря Антонича «Велика гармонія» ?

12. Коли і чому помер поет?

Учитель. Вимовляємо слово «Антонич» — і в нас одразу виникають особливі асоціації. Спробуємо скласти «асоціативне гроно».

(Учні виконують завдання, а потім зачитують написане.)

Учитель. Ви прочитали багато віршів поета про красу довколишнього світу і природи. (Учням було запропоновано прочитати поезії «Перший сніг «, «Ранній вітер», «Чарки», «Світанок», «Клени», «До весни», «Зелена Євангелія», «Ліс», «Ніч», «Ранок», «Диво», «Віщий дуб», «Черемхи», «Забута земля», «Черемховий вірш», «Калина», «Зима», «Весна», «Вишні», «Вечір», «Молитва», «Князь «, «Автопортрет «.)

На зелених листочках (на дошці) написано рядки з поезій — по дві цитати з одного вірша. Але вони розміщені не за порядком. Спробуйте знайти пару — цитати з одного твору — і вказати назву вірша.

1. Моя країно зоряна, біблійна й пишна…

2. Струмки полощуть срібло тиші, в росі купається трава.

3. Виходить місяць до діброви писать елегії на пнях…

4. І букви, наче зорі, світять в розкритій книжці на столі…

5. Стіл обростає буйним листям, і разом з кріслом я вже кущ…

6. Сніг зеленіє в світлі ночі, сніг блакитніє в світлі дня.

7. Лиш дуб один крізь біле море, дельфін рослинний вдаль пливе…

8. Де вечори з Євангелії, де світанки, де небо сонцем привалило білі села…

Учитель. А тепер поговоримо про ці вірші детальніше. Спочатку — «Поетичний вернісаж» — читання поезій напам'ять.

(Учні читають вірші на фоні ліричних мелодій.)

Учитель. Наступне завдання — аналіз віршів Б. -І. Антонича. У мене на листочках — назви поезій. Витягніть по одному (кожна група) для художнього аналізу.

(Хвилину-дві учні готуються, а потім пропонують художній аналіз віршів.)

Учитель. Світ поезій Богдана-Ігоря Антонича дуже заселений. Які ж образи зустрічаємо в його віршах? (Сонце, весна, день, ніч, світанок, вечір, вітер, дуб, клен, місяць, зорі і т. д.) Я роздаю вам анкети, які ви зараз заповните. Чию анкету вам доведеться заповнювати, ми дізнаємося, коли ви візьмете один із листочків, на звороті яких написано назви образів.

(Учні працюють над анкетами, потім зачитують їх. Учитель, як домашнє завдання, пропонує написати анкету ліричного героя віршів Б. -І. Антонича.)

Учитель. Прочитавши поезію Богдана-Ігоря Антонича, ви, мабуть, подивилися на світ іншими очима, побачили більше, відчули сильніше. Вам, напевно, і самим захотілося писати вірші про весну, що за вікном, про сонце, про дощ, про вітер… Спробуйте це зробити. Складаємо сенкани. Ключове слово — будь-яке з тих, що ми називали.

(Учні складають сенкани і зачитують їх. Після цього демонструють усім свої «дерева», визначають, на котрому з них «розпустилося» найбільше листочків.)

Учитель. Завершується наш урок, і я б хотіла запитати, що з нього закарбувалося у ваших серцях. (Відповіді учнів.) Сьогодні ми причастилися сонцесяйною поезією Богдана-Ігоря Антонича, його любов'ю до всього живого. Для нас він зупинив у своєму слові мить і закарбував вічність. Уміймо побачити її і доторкнутися до неї серцем і душею.

Червоні клени й клени срібні, над кленами весна і вітер. Дочасності красо незглибна, невже ж тобою не п'яніти?

Я, сонцеві життя продавши за сто червінців божевілля, захоплений поганин завжди, поет весняного похмілля.

«Автопортрет «

Анкета образу

1. Який? Яка? Яке?

2. З чим асоціюється?

3. З чим можна порівняти?

4. Що робить? Що з ним робиться?

5. Як виконується дія?

6. Де виконується дія?

7. Коли виконується дія?

8. Чому це стається?

9. Який висновок можна зробити про

10. Чи подобається вам такий образ? Якщо так, то чим?

Література.

1. Антонин Б. -І. Велика гармонія. Модерністська поезія XX ст. : Для ст. шк. віку/ Упоряд., передм., прим. Д. В. Павличка. — К. : Веселка, 2003. — 350 с.

2. Ільницький М. М. Богдан-Ігор Антонич: Нарис життя і творчості. — К. : Рад. письменник, 1991. — 207 с.

3. Козій Д. Трояке джерело творчого натхнення Б. -І. Антонича //Слово. — Едмонтон, 1970.

4. Драч І. Духовний меч. — К., 1983.

5. Антонич Б. -І. Росте хлоп'я, мов кущ калини /Упоряд. Дмитра Павличка; Післямова Івана Малковича. — К. : Веселка, 1990.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.