Шкільний твір
ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Спільні мотиви „Заповіту” Шевченка і творів Горація та О. Пушкіна - твір з української літератури

Тарас Шевченко хоч і створив свій „Заповіт” під впливом хвороби, цей твір став бойовою програмою. Він починається звертанням до народу. Автор висловлює палку любов до трудящих, до рідної землі, віру в те, що пригноблені повстануть, порвуть кайдани і побудують нове суспільство.

„Заповіт” має спільні мотиви з такими творами, як ода римського поета Горація „До Мельпомени” і вірш О. Пушкіна „Я пам'ятник собі воздвиг нерукотворний...”. У цих творах підсумовується пройдений поетом шлях, висловлюється бажання бути згаданим нащадками, до яких певною мірою і звернені поезії , подібного характеру.

Горацій висловлює впевненість, що він смерті не скориться, що його пам'ять не зітре біг часу, а краща частина його пам'ятника „поміж потомками буде в славі цвісти”. О. Пушкін стверджує, що „весь він не помре”, а народна стежка до його пам'ятника не заросте тому, що він пробуджував добрі почуття і в жорстокий час прославляв свободу, закликав бути прихильними до бідних:

И долго буду тем любезен я народу, Что чувства добриє я лирой пробуждал, Что в мой жестокий век восславил я свободу И милость к падшим призывал.

Прийняти шану від поколінь майбутнього мріє і Шевченко. Із поезією Пушкіна „Заповіт” ріднить те, що обидва поети хочуть прийняти шану від вільного народу.

Твори цих авторів пов'язані з національною символікою. Горацій заявляє, що його пам'ятник „вищий від пірамід царських”, пам'ятник Пушкіна „в гордливості незборний” піднісся вище „Олександрійського стовпа”. У Шевченка образу пам'ятника немає, але є символи величності України: могили в степу, могутній Дніпро, лани широкополі, кручі.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.