Роздуми після прочитання поеми Т. Шевченка „Гайдамаки” - твір з української літератури

Шкільний твір
ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Роздуми після прочитання поеми Т. Шевченка „Гайдамаки” - твір з української літератури

Тарас Шевченко створив прекрасний твір, присвячений історичній тематиці, а саме — темі гайдамацького повстання 1768 року. Так давно були ці події, але і зараз навколо них точаться дискусії науковців та звичайних громадян, які цікавляться історією України. Відомо, що гайдамаки діяли жорстоко. Чи мали вони на це право? їх називають і визволителями, і розбійниками... Спробую і я розібратися в такому далекому від нас і складному явищі, як гайдамаччина.

Я думаю, гаку неоднозначну реакцію події гайдамацького повстання викликають через те, що в основі його лежить непросте філософське питання: що людина має право зробити заради ідеї? Де межа дозволеного? Пишучи цей твір, я не ставлю собі на меті відповісти на це питання, бо протягом усієї історії людства воно хвилює людей, проте досі не має відповіді.

Гайдамацьке повстання виникло на Правобережжі як реакція на невпинне жорстоке пригноблення українців польською шляхтою. Це пригноблення відбувалося, як кажуть, „по всіх фронтах”: це був тиск культурний, національний, а що найгірше — релігійний. Людей змушували зрікатися своєї віри і Батьківщини. Але так не могло тривати довіку, тож гнів і обурення, що накопичувалися в серцях людей, зрештою вирвалися на волю. Проте повстання придушили, залучивши російські війська. Гайдамаки жорстоко вирізали польське населення, але ж і поляки вирізали цілі українські села, не жаліючи жінок і дітей... Напевно, це саме той випадок, коли біблійний принцип непротивлення злу не може бути застосований...

Головними дійовими особами поеми Тараса Шевченка є Гонта і Залізняк. Мені сподобалося, що ці образи поет змалював яскраво, глибоко психологічно, ми бачимо всі їхні почуття і сумніви, переймаємось тими самими питаннями, які постають перед ними. Народ любить і слухається своїх ватажків. Виходить, та ідея, якій служили Залізняк і Гонта, була не їхньою особистою примхою, а виявленням волі всього народу.

Кульмінаційним є страшний епізод, у якому Гонта вбиває своїх синів. Виникає питання ціни ідеї. Що можна покласти на вівтар своїх переконань? Чи правильно вчинив Гонта? Не нам, напевно, його судити. Зауважу тільки, що Гонта не холоднокровний вбивця: він обливається гарячими слізьми відчаю, вчиняючи це вбивство. Мені здалося, що, вбиваючи синів, Гонта вбиває насамперед самого себе, але він усвідомлює, що саме він робить. Чи ж покласти своє життя за долю своєї країни, нехай і в такий спосіб, — погано?..

Так давно була написана поема „Гайдамаки”, ще більше часу минуло з самих подій гайдамацького повстання, проте вони і досі хвилюють нас. Можливо, тому, що на якомусь містичному рівні пам'яті роду ми самі відчуваємо зв'язок із тими подіями, а також тому, що Тарас Шевченко поставив одвічні філософські питання в своїй поемі, відповіді на які людству ще шукати в майбутньому...Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.