Всі публікації щодо:
Куліш Микола

Шкільний твір - Есе з української літератури

Українське село 20-х років у п’єсах Миколи Куліша

Микола Куліш — одна з найтрагічніших постатей української драматургії доби «розстріляного Відродження». До кожного з наших корифеїв ми можемо прийти на могилу поклонитися, а Микола Куліш, востаннє обізвавшись з політичного ізолятора на Соловках 15 червня 1937 року, зник безвісті.

Та не зникла драматична спадщина письменника. Зараз Микола Гурович Куліш повернувся до нас своїми творами, в яких висвітлюються одвічні проблеми людського життя. Частина спадщини драматурга присвячена долі українського села 20-х років. Це драми: «97», «Комуна в степах», «Прощай, село». Які проблеми хвилювали автора? Голод після громадянської війни, пошуки шляхів нового життя на селі, усвідомлення цінності людської особистості.

Трагедія «97» — це малюнки побутового життя селян під час нестерпного голоду. Автор у п’єсі показав нам боротьбу незаможників проти глитаїв Гирі та Годованого. Дев’яносто сім незаможників слобідки Рибальчанської піднялись на боротьбу з голодом. Чи могли вони порятувати людей в умовах страшного лихоліття? Представник незаможників Мусій Копистка — втілення порядності, розуму, розсудливості. У найскрутніші хвилини він допомагає людям. Приймає у свою сім’ю Василька Стоножку, у якого від голоду померли батьки. Стає на захист Ларивона і Орини, які стали дітовбивцями і людоїдами. Копистка розуміє, що хворих людей треба лікувати, а не знищувати, бо дії Орини і Ларивона не підлягають вже людським законам. Самого Мусія рятує від смертного вироку людського суду тільки той факт, що Сергій Смик привіз підводу хліба, обміняного на церковні коштовності.

Картини життя селян після встановлення радянської влади вражають злиденністю, приреченістю, спустошеністю. Увесь твір пронизує трагічне світобачення і світосприймання.

У злободенній «Комуні в степах» драматург відтворив боротьбу частини селянства за нове життя. Цим твором автор жив, пломенів і розчарувався.

У п’єсі «Прощай, село» усвідомлюються цінності людської особистості і драматизм боротьби за соціальне визволення.

У центрі кожної п’єси Куліша — внутрішня драма людини, кинутої у вир випробувань. Село у драматурга постає без прикрас, без спрощення, у складній ситуації дійсності. Тим і вагомий доробок Миколи Куліша. Автор ставить у своїх творах питання, а розв’язувати їх доводиться читачам. Хто ми є? Для чого живемо? Чому ми жертви? Хто вершить над нами суд?..