10 КЛАС
Твори з української літератури
ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС КІНЦЯ XIX — ПОЧАТКУ XX СТОЛІТТЯ
ЛЕСЯ УКРАЇНКА

Патріотичні мотиви творчості Лесі Українки

Ніжна, але сильна духом, пройнята прометеївським вогнем любові до людей, Леся Українка — неперевершений поет боротьби, поет-патріот. Саме тому Лесю Українку називають дочкою Прометея, бо саме вона перейняла від Тараса Шевченка й понесла далі естафету правди, добра, людяності.

Провідне місце в ліриці Лесі Українки займає тема любові до рідного краю, який вона хотіла бачити вільним і щасливим.

У поезії „Красо Україно — Подолля” поетеса оспівує казковий край свого дитинства, висловлює глибоку любов до трудового народу, вміння побачити за красою природи людську недолю:

Красо України, Подолля!

Розкинулось мило, недбало!

Здається, що зроду недоля,

Що горе тебе не здавало!

Онде балочка весела,

В ній хороші, красні села,

Там хати садками вкриті,

Срібним маревом помиті.

Мотиви патріотизму тісно переплітаються з життям Лесі Українки, її мрією бачити свій народ БІЛЬШИМ І щасливим. Як клятва боротьбі за майбутнє звучать слова поетеси:

Тяжкий твій спадок, батьку Прометею,

Та я, дочка твоя, прийму його.

Романтичний образ борця, створений поетесою, — це образи мужніх і сильних людей, якою була й сама Леся Українка. Для ліричного героя творів поетеси характерні такі риси: полум'яна любов до батьківщини і знедоленого люду, революційна мужність і відвага, глибока чутливість і оптимізм, безмежна віра в творчі сили народу, цілеспрямованість і боротьба за світлі ідеали. Вміння не коритися долі, боротися за своє щастя ми знаходимо в поезії „Без надії сподіваюсь” („Contra spem spero”):

Так! Я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! — Геть думи сумні!

У циклі віршів „Мелодії” Леся Українка порушує багато проблем: любов до життя, віра в перемогу світла над темрявою, життя над смертю.

У вірші „Грішниця” поетеса створила образ жінки — справжньої патріотки, яка не боїться загинути в молоді роки, вона лише бажає „не пропасти даремне”.

Отже, у своїх поетичних творах Леся Українка створила ряд мужніх і сильних духом образів, якими возвеличує мужність, патріотизм. її вірші сповнені патріотизму, любові до рідного краю — це й засіб виховання позитивних якостей у нас, її нащадків.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.