Всі публікації щодо:
Королів-Старий Василь

Твір на відмінно - Написання творів з української літератури

СВІТ ФАНТАСТИКИ У ТВОРАХ В. КОРОЛІВА-СТАРОГО

СВІТ ФАНТАСТИКИ У ТВОРАХ В. КОРОЛІВА-СТАРОГО


Приклади планів творів

Варіант 1

1. Творчість В. Короліва-Старого для дітей.

2. Міфологічні істоти як утілення добрих сил.

3. Значення казок письменника в дитячому вихованні.

Варіант 2

1. Міфологічні вірування наших предків і їх утілення в казкових творах.

2. Потерчата та Хуха Моховинка — природні сили добра.

3. Людина й природа у творах В. Короліва-Старого.

4. Дбайливе ставлення до всього на землі — основна ідея творів письменника.


ЕПІГРАФ ДО ТВОРУ

Може б, хто послухав казки?

Ось послухайте, панове!

Тільки вибачте ласкаво,

Що не все в ній буде нове.

Та чого там, люди добрі,

За новинками впадати?

Може, часом не завадить

І давніше пригадати.

Леся Українка


ЦИТАТА З ТЕКСТУ

„Потерчатка були малесенькі, зовсім голі, з великими, блискучими очима й сторчоватими синенькими чубиками на голівках. Бігли вони жваво, тільки ж їхні маленькі криві ніжки не могли широко ступати, а через те вони посувалися вперед дуже повільно“.

(„Потерчата“)


Теоритичні відомості

Жанр казки дуже близький до оповідання, проте має свої специфічні риси, які відрізняють його від оповідання. За змістом і формою казки не однотипні. Вони умовно поділяються на три групи: 1) казки про тварин, у яких центральними дійовими особами ви ступають звірі або птахи: „Рукавичка“, „Лисичка й Журавель“, „Лисиця та Вовк“, „Колосок“, „Біда навчить“; 2) чарівні (фантастично-пригодницькі та героїчні), у яких провідними героями виступають могутні воїни-визволителі чи інші особи, що втілюють у собі найвищі позитивні якості людини: „Кирило Кожум’яка“, „Снігуронька“; 3) соціально-побутові та побутові.


Приклад твору

У творах багатьох письменників, які пишуть для дітей, навколишній світ ніби оживає й олюднюється, наповнюється силами добра й зла. Саме читаючи такі казки, діти навчаються дбайливо ставитися до світу, вірячи в казковість природи навколо, уважно придивлятися до неї.

„Потерчата“, „Хуха-Моховинка“ — надзвичайно талановито написані казки українського письменника Василя Короліва-Старого. їх персонажі, породжені народними казками та переказами, своєрідно представлені автором, у творах якого вони перестають бути представниками нечистої злої сили, яка, за народними уявленнями, частіше шкодить людям, а не допомагає. У казках доброго оповідача Короліва-Старого й ці сили добрі, бо вони людям допомагають.

Домовик із казки „Потерчата“ турбується про свого господаря, який забарився й може потрапити в халепу. Він справжній добрий дух дому і всієї господи, за всім наглядає й пильнує, щоб лад був у господарстві.

А от поза будинком допомагають йому болотяні Потерчата, які в казці теж добрі та турботливі. Помітивши дяка, що мандрує в темряві, вони запалюють вогники, щоб той не потрапив випадково в болото, й не їх провина, що дяк не зрозумів їх доброго наміру. У народних легендах потерчата — це душі нехрещених померлих дітей. І в легендах народних, і в казці В. Короліва-Старого потерчата не мають наміру шкодити людині, тому вони одразу ж дослухаються до Домовика, який з’явився вчасно, щоб порятувати господаря, і гасять вогні, що збивали дяка Оверка зі шляху.

Доброю є й Хуха-Моховинка, що втратила через недбайливого чоловіка свою хатинку. Хуха — міфічна, фантастична істота, яку вигадав сам автор, письменник В. Королів-Старий, утіливши в її образі багато важливих ідей: любов до батьківщини, необхідність бути уважними, чутливими до інших, ідею, що зло можна перемогти лише добром.

Казки „Потерчата“ і „Хуха-Моховинка“ сповнені доброти до світу, гуманізму в найширшому його розумінні й трохи суму через те, що у світі людей багато байдужості до чужих переживань, сліз, турбот. Особливо це відчутно в казці про Хуху, яка неодноразово потерпає від чужої жорстокості. Автор наділяє Хуху людськими рисами, вона ніби нагадує маленьку, беззахисну, але мудру й добру дитину, дуже самотню, бо поряд з нею немає таких самих, як і вона, інших Хух. Тому вона мріяла повернутися до Батьківщини, так само, як мріють про це люди, яких доля закидає на чужину.

Герої казок В. Короліва-Старого, хоча й уособлюють „нечисті сили“, є добрими й співчутливими, за добро віддячують добром. Ці казки навчають читачів жити за законами добра й справедливості, любові до світу й близьких.