Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Учнівські твори з української літератури

„І на оновленій землі...” (за поезіями Т. Шевченка)

Сьогодні слава Тараса Шевченка росте з дня в день, а вдячність земляків стає безприкладною. Жоден народ не згадує своїх великих синів так сердечно, як українці Шевченка.

У своїх творах Кобзар, ніби в чистому дзеркалі, розкрив образ страшної дійсності й славного минулого українського народу, щоб ми на цей образ дивилися і розуміли своє становище у світі і в житті, щоб тужили за минулим добром, боролись з сучасним лихом та здобували краще майбутнє. Основою того кращого майбутнього, вважав поет, є воля і державна незалежність.

Шевченко в ясних і простих словах подав нам високоморальні вказівки, він є політичним ідеологом, народним проповідником аж до нинішньої хвилини.

Майбутнє суспільство уявлялось поетові як „нова хата” („Світе ясний...”), „сім’я вільна, нова” („Заповіт”), де діятиме „новий і правдивий закон” („Юродивий”), влада народу, де переможуть людяність і добро:

І на оновленій землі Врага не буде, супостата, А буде син, і буде мати, . І будуть люде на землі.

Мріялось Шевченкові, що у вільному суспільстві люди працюватимуть не на панів, а на себе.

У вірші „Сон” знеможеній кріпачці, що задрімала на поміщицькому лані, сниться:

...син Іван,

...На вольній, бачиться, бо й сам Уже не панський, а на волі; Та на своїм веселім полі...

У вірші „Ісаія. Глава 35” знаходимо найповніший вираз нового суспільства демократичного ладу. Пророцтва Ісаії є джерелом шевченкового наслідування. Вірш починається метафоричною картиною — звертанням поета до землі, яка поки що дощами „не политая”, квітучими „злаками не повитая”. Відчувається сильне бажання Шевченка бачити землю оновленою; поет уже наперед радісно вітає землю з тим, що вона розпуститься й зацвіте. Тому вигук „Радуйся!” повторюється.

Революція для поета — Божий суд, Господнє диво, тому автор звертається до всіх темних і незрячих — довготерпеливих, у яких, нарешті

...спочинуть невольничі Утомлені руки, І коліна одпочинуть, Кайданами куті.

і „святая на землю правда прилетить”.

Найбільше „чудо” нового ладу, за Шевченком, — воля, добро, справедливість.

Прорветься слово, як вода, І дебрь — пустиня неполита, Зцілющою водою вмита, Прокинеться і потечуть Веселі ріки!? Скільки віри!?

Своїм життям, своєю наскрізною українською вдачею Шевченко є прикладом невтомного борця за волю, апостол правди, миру та братання. Він зробив наше слово, що грає, і мечем, що рубає, універсальним інструментом наших думок і почуттів, а визволивши українця з рабських оков, блазня - весельчака і наймита-попихача, поставив на сторожі національну та державну незалежність.

Без нього... Хто знає, що було б з нами...На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.