Любов до рідної землі в поезії В. Симоненка - 11 клас - ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Найкращі учнівські твори

Любов до рідної землі в поезії В. Симоненка - 11 клас - ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО - ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

   Можна все на світі вибирати, сину

   Вибрати неможна тільки Батьківщину

Ці рядки по-різному читали в різні часи. У роки „залізної завіси” вони були мов вирок. У наш час відкритих кордонів комусь вони здаються застарілими.

А правда проста: Батьківщину дійсно не вибирають. Де б ти не жив, мова, рід, могили предків лишаються в тобі. Батьківщина обумовлює долю, вона завжди з людиною — і тягарем помилок, і величчю історії, і спогадами про милі серцю місця дитинства й старих друзів. Як сказав Симоненко у вершинному своєму творі „Лебеді материнства”:

   ...за тобою завше будуть мандрувати

   Очі материнські і білява хата...

Симоненко любив Батьківщину—і вона заговорила його голосом: стомлені, виснажені села, відірвані від своєї праці селяни, зраджені патріоти. Усі поети бачать красу природи України — Симоненко побачив це по-своєму:


   ...скільки в тебе очей,

   стільки рук і мозолів,

   скільки крапель в Дніпрі і у небі зірок.

Оті мозолясті руки українського народу не дають звернути поетові зі шляху, який, може, приведе до Голгофи. Страх не закриє йому рота, він бачить, що „не всі чорти живуть на небі — ходить їх до біса на землі”. З усією молодою силою таланту і жаги правди Симоненко йде у бій:

   Україно, ти моя молитва,

   Ти моя розпука вікова...

   Гримотить над світом люта битва

   За твоє життя, твої права.

Чиста поезія Симоненка віддана Україні, її народові. Він не шкодує, що горів для нього, боїться тільки, що

   ...мабуть,

   не дуже яскраво горів.

Дійсність не подарувала поетові такої запальної щирості. Зрада друзів, переслідування — усе це вкоротило йому віку. Та не поступився він ні гідністю, ні честю. Нерясна нива, на якій він працював, не дочекалася врожаю. Симоненко знав, що зректися своєї землі на той час значило здобути офіційне визнання, отримати вагомі матеріальні здобутки. Він не зробив цього, бо

   ...тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок —

   вели його на батьківську ниву.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.