Всі публікації щодо:
Фольклор

Найкращі учнівські твори

Осуд моральних пороків у народних байках („Миш, жаба і каня”, „Не випусти рака з рота”, „Хвалькувата муха”) - ІІ варіант

Байки — короткі прозові твори, що розповідають про одну якусь подію, вони невеликі за обсягом. У байках головними героями майже завжди є тварини. Засновником цього жанру став Езоп.

Байки цікаві тим, що в них автор викриває людські вади та погані звички.

У байці „Миш, жаба і каня” зображено мишу, що зробила собі ямку і зносила туди зерно, а жаба зайняла її домівку. Вони почали сваритись і не помітили, що їх хоче з'їсти каня.

У кінці байки дається мораль: „Як ся двоє сваряться і процесують, так третій потішиться їх маєтком”. У цій байці залишилась у виграші каня, а жаба-нахаба і миша сварлива були нею покарані.

Зовсім інша ситуація постає перед нами у байці „Хвалькувата муха”. У ній зображено волів, що поверталися з поля ввечері, після цілого дня праці, а муха сіла одному на ріг і сказала, що дуже втомилася після важкої праці:„... цілий день орала з волами, аби люди мали хліба досить!”

Дуже смішно чути такі слова від неї, бо муха навіть не була на полі, а собі чужу працю привласнила. На жаль, зараз має місце саме така ситуація, коли одні люди живуть за рахунок інших, не докладаючи жодних зусиль, аби жити добре.

„Не випусти рака з рота” — так попереджають тих, кого легко обдурюють шахраї. А тим, що вже були обдурені, кажуть: „Упустив рака з рота”. І дійсно, у байці ворона піддалася на улесливу мову рака і випустила його з рота. А сталося це все через пихатість ворони. А хитрий рак урятував своє життя завдяки кмітливості та винахідливості.

Я вважаю, що байки вчать нас бачити свої вади та виправляти їх.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.