Образ селянина Данила у творі „Сам собі пан” - І варіант - 8 клас - БОРИС ГРІНЧЕНКО

Найкращі учнівські твори

Образ селянина Данила у творі „Сам собі пан” - І варіант - 8 клас - БОРИС ГРІНЧЕНКО

Б. Грінченко завжди переслідувався урядом за демократичні погляди. Реалізацію своїх народолюбних ідей він пов'язував з просвітницькою діяльністю в селянських колах. Письменник поширював серед простих людей думки про їх рівність з панами.

Ця проблема і розглядається автором у творі „Сам собі пан”. Головний герой оповідання — селянин Данило, який робить спробу „панського права добути”. Він бажає довідатися, „чи можна якось так, щоб мужик в одній хаті з паном сидів”. Заради цього Данило купує залізничний квиток до першого класу та їде в місто. Селянина не лякає сутичка з кондуктором, який намагається відіслати його у вагон третього класу, не можуть вплинути на нього і погрози панів. Дотепно і з гумором відповідає Данило на їх злі зауваження, доводячи рівність прав усіх пасажирів: „Ви, пане, не кричіть і не тупотіть, бо й мої такі самі гроші, як і ваші...” Але селянину не вдається „добути людського права” в тогочасному суспільстві. Його кмітливість не допомагає у залі „дворянського собранія”, з якого Данила виводить продажний поліцейський, підлабузник-„лакейчук” та „хватальний”. Жодного логічного пояснення, чому мужику не можна слухати концерт поруч з панами, посіпаки „сильних світу” не дають. Їх єдина відповідь: „Нідзя, тут только господам можна, панам”. Вони мають лише один аргумент — силу. Та селянин і тут виявляється вищим, ніж егоїстичні пани та їхні прислужники. „Не страшно мені тих поліцейських самих, та страшно тієї ганьби та зневаги”, — зауважує він з почуттям власної гідності. Данило втікає від солдата. Герой не змінює свого ставлення до „сильних світу” і інших посіпак, почуває презирство до них. Із своєї сутички з панами він виносить тверду впевненість — кожна людина повинна мати людські права.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.