Образ селянина Данила у творі „Сам собі пан” - ІІІ варіант - 8 клас - БОРИС ГРІНЧЕНКО

Найкращі учнівські твори

Образ селянина Данила у творі „Сам собі пан” - ІІІ варіант - 8 клас - БОРИС ГРІНЧЕНКО

Борис Грінченко збагатив українську літературу великою кількістю творів, серед яких були вірші, оповідання, повісті, п'єси та байки. Також він є автором ряду статей і упорядником „Словника української мови”. З самого початку літературної діяльності Грінченко відчував велике покликання — працювати для народу. В його творах — опис життя українських селян, робітничого класу, інтелігенції.

Оповідання „Сам собі пан” описує пригоди селянина Данила, який спробував „панського права добути”. Як то воно мужику з паном поруч сидіти? Чи можливо таке?

І от їде Данило залізницею до міста, та не просто так, а в першокласному вагоні. Сидячи на м'якому дивані, показує свій квиток здивованому кондуктору. Пани обурені сусідством з мужиком, але вдіяти нічого не можуть. На всі напади панів Данило відповідає спокійно, з почуттям власної гідності. Коли пани закурили цигарки, селянин і свою дістав. На зауваження, що у вагоні мужицького тютюну вживати не можна, письменний Данило спокійно питає: „А де це написано?” Пани розлютовані, а Данило задоволений: „свого права я вже доказав”.

Робить ще одну спробу „панського права добути” селянин і на концерті. „Де пани, там і я”, — міркує Данило, сидячи в першому ряду. Його намагаються вигнати геть, та у нього є білет. Йому доводять, що тут можна бути тільки в панській одежі, а Данило розсудливо зауважує: „Хіба одежа слухає? Адже люди!” Врешті-решт поліцейські силоміць виводять його з концерту, погрожуючи биттям.

„Отак я того права добувався... та й не добувся...” — зазначає він. Та сам Данило знає, що добувався не панського права, а людського.

Данило наділений позитивними рисами: кмітливістю, дотепністю, почуттям власної гідності. Він не схиляє голови перед панами та їхніми прислужниками. „Я сам собі пан”, — каже Данило, і це викликає у нас повагу до нього.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.