Заклик до єднання слов'янських народів у поемі „Єретик” - ІІ варіант - ТАРАС ШЕВЧЕНКО - 9 клас

Найкращі учнівські твори

Заклик до єднання слов'янських народів у поемі „Єретик” - ІІ варіант - ТАРАС ШЕВЧЕНКО - 9 клас

Справжній патріот ніколи не буде принижувати іншої нації, а поважатиме інші народи так само, як і свій. Таким справжнім патріотом є Т. Г. Шевченко. У своїй творчості він не тільки звертався до історії українського народу, а й осмислював події з життя інших народів: кавказького — у „Кавказі”, чеського — у „Єретикові”, російського — у „Сні”.

Ідея слов'янської єдності з'явилася ще у „Гайдамаках”, де оповідач страждає через те, що слов'янські народи, зокрема український і польський, замість того щоб „жити та брататься”, розливають ріки братньої крові. Ця ідея постає дещо в іншому плані в „Єретикові”. Чеський і український народи хоч і не воюють між собою, але і не усвідомлюють своїх слов'янських спільних коренів.

Розбрат та роз'єднання в слов'янській сім'ї зумовлені зовнішніми, історичними обставинами, які Т. Шевченком представлені у розгорнутій метафоричній картині:

   Запалили у сусіда

   Нову добру хату

   Злі сусіди; нагрілися,

   Й полягали спати.

Значення цих образів розкривається у наступній строфі: велика нова хата — це сім'я слов'ян, а злі сусіди — це німота, тобто німці. Наслідком такого роз'єднання стали „усобищ лютая змія” і поділ німцями „пожарищ і сирот”.

Але ідея братерству, мов та іскра, що залишилася від підпаленої хати, тліла, та не згасла. І на цьому попелі постав справжній „світоч правди, волі”. Так характеризує Шевченко Шафарика, який розвивав ідею об'єднання слов'янських народів. Ця ідея прийшлася Шевченкові до вподоби: він мріяв про те, щоб навколо панувала воля, якої були позбавлені українці і чехи. І хоч українці в межах Російської імперії і були об'єднані з росіянами, але при цьому зазнавали національних і соціальних утисків. А головний принцип, за яким мали б об'єднатися слов'яни, — це рівність, де кожний народ сприймався б не як молодший чи старший брат, а просто як брат.

Ідеї Шафарика оживили слов'янські народи, як Бог оживив кладовище з мерцями на очах пророка Ієзекіїля:

   І — о диво! — трупи встали

   І очі розкрили,

   І брат з братом обнялися

   І проговорили

   Слово тихої любові

   Навіки і віки!

   І потекли в одно море

   Слов'янськії ріки!

Такою була мрія Шевченка, і до цього закликав він усі слов'янські народи. Цей заклик є актуальним і зараз. Навіть існуючи окремо, слов'янські нації повинні складати певну наддержавну співдружність, бо спільні були їх корені, спільними або схожими були їх долі.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.