Образ народу в комедії „Хазяїн” - І варіант - 10 клас - ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ

Найкращі учнівські твори

Образ народу в комедії „Хазяїн” - І варіант - 10 клас - ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ

І. Карпенко-Карий був добре ознайомлений з життям сільських багатіїв, з методами збагачення, завдяки яким спритні селяни своїм майном та прибутками зрівнялись з поміщиками-дворянами. П'єса є злою сатирою на любов до стяжання заради стяжання. Головна діюча особа — Пузир — колишній „мужик”, що тепер розбагатів такими методами. Є в п'єсі жертви Пузиревого „хазяйнування”. У ній весь час згадується про незадоволення, протести селян і робітників. Окремі сцени розкривають наростання класової боротьби, зростання народного гніву проти панів, показують загострення соціальних конфліктів. Але організованої боротьби робітників проти експлуататорів ми ще не бачимо. Так, у другій дії ми бачимо юрбу робітників. Вони незадоволені тим, як їх годують, і прийшли до хазяїна скаржитись і шукати управи на Ліхтаренка. Вони кажуть: „Ми не собаки — і собак краще годують! Може, хазяїн і не знає”. Вони ще не розуміють, що годують їх погано за наказом хазяїна, що він і є основним джерелом їх нещастя.

Вони не розуміють, шо боротися треба насамперед з ним. Коли до робітників виходять хазяйка, жінка Пузиря Марія Іванівна, та їх дочка Соня, робітники

не вимагають, вони принижено просять: „Згляньтесь, пані і панно! Хіба це хліб”. Жінка Пузиря робить вигляд, що не знає нічого, а Соня обурюється, каже, що сама буде ходити на кухню і перевіряти їжу. Їй стає соромно за батька, який тримає наймитів у жахливих умовах. Але вона лише говорить, їй бракує рішучості й наполегливості. Проте її обурення виявилось достатньо, щоб пригасити гнів робітників. Вони одразу почали принижено дякувати і пішли собі геть. Їм нічим не допомогли, тільки на словах пообіцяли. А вони ще легковірні, ще не накопичилось достатньо гніву проти гнобителів.

У кінці четвертої дії селяни підняли бунт, навіть розбили голову Ліхтаренкові і похвалялися підпалити двір і тік. Але ж це знову-таки бунт стихійний, не підготовлений і безрезультатний. В п'єсі показано, що народний гнів зростає, хоча про організовану боротьбу мова ще не йде.

Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали доступні за ліцензією Creative Commons — «Attribution-NonCommercial»

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.