Всі публікації щодо:
Тичина Павло

Найкращі учнівські твори

Мотиви ранньої лірики П. Тичини - ПАВЛО ТИЧИНА

Говорячи про особливість поетичної творчості Тичини, Максим Рильський відзначав, що найкраща характеристика її у виразі — „музична ріка”, що „Тичина і пісня — брат і сестра”, що коли багатьох поетів називаємо за трафаретом „співцями”, то для Павла Григоровича слово „співець” — найприродніший епітет. Підтвердити цю думку можна хоча б прикладами з ранніх віршів поета, які ввійшли до першої його збірки „Сонячні кларнети”.

„Усе в нього (Тичини) співає і звучить,— писав про цю збірку відомий критик О. І. Білецький, — земля- орган, співає стежка на городі, і весь город — суцільний зелений гімн, ріка тремтить, як музика; прихід красуні весни ліси зустрічають голосними самодзвонними арфами; верба над дорогою вбирає дзвінкі струни дощу; душа самого поета немов та самотня верба, що перебирає „струни вічності”, вона — душа — дзвенить, мов струни степу, хмар і вітру, в ній — „і бурі, і грози, й рокотання, ридання бандур”.

Основне, чим приваблюють поезії збірки, — це юна, весняна свіжість, легкокрила радість у поєднанні з молодим завзяттям і бадьорістю. І лише іноді в цей світлорайдужний мажорний тон вливаються журливі нотки.

Рукою людини, яка прагнула глибоко пізнати життя, написано вірш „Розкажи, розкажи мені, поле...”. Ліричний герой і природа злилися воєдино у пориві найніжніших почуттів. Клапоть виснаженого поля, гнані вітром у сердитому піднебессі хмари, бідний і знесилений працею плугатар на полі. Не йому, трудящому, розкриває природа свої обійми. Не йому належать простори багатої землі, зрошеної потом мі-льйонів таких, як він. Те, що бачив поет, позначилося на його творах, рядки яких повнились часом тугою і смутком. Та поет твердо вірив у краще життя свого народу і в свої сили. У вірші „Молодий я, молодий...” він писав:

   Молодий я, молодий,

   Повний сили та одваги.

   Гей, життя, виходь на бій, —

   Пожартуєм для розваги!

У вірші „Гаї шумлять” переважають життєрадісні, оптимістичні мотиви. Вчитуючись у поезію, чуєш звуки замріяних гаїв, голублячий шепіт трав, ніжний

голос закоханого героя. Інтонація вірша м’яка, милозвучна, відповідає настроєві ліричного героя.

  Гаї шумлять —

  Я слухаю.

  Хмарки біжать —

  Милуюся.

  Милуюся — дивуюся,

  Чого душі моїй

  так весело.

Але іноді глибоко інтимні поетові переживання брали гору, і тоді його огортали почуття суму й туги, які вилилися на папері рядками вірша „Коли в твої очі дивлюся”:

 Ах, очі, ті очі!.. Кохана,

 Чом серце твоє не таке?

В очах коханої дівчини ліричний герой хотів би побачити й відчути красу прозорого неба, ціле море чудових ясних зірок, „що десь там горять, усміхаються”. Проте йому тільки здається, що він бачить усе це. Нема радості й щастя в коханні, що навіює спогади про осінню зів’ялу днину. Цю думку поет розкриває образними деталями — точними, предметними: „Туман поглядає. Суха бадилина хитається... Спить груддя важке”.

Інший настрій поет виливає у вірші „Ой не крийся, природо...” Поет веде розмову з природою в осінню пору, шукаючи в ній своїх принад і краси. Хоч природа і „в тузі за літом”, хоч „сичі розридалися в лузі”, та приємною є осінь, коси якої вкрила прозолоть. З ніжністю звертається до неї поет:

Певно, і серце твоє взолотила печаль,

Що така ти ласкава.

У народній поезії змалювання картин осені супроводжується, як правило, показом очікування прийдешньої весни з ласкавим вітром, буянням трав, пружною зеленню дерев. Останній образний штрих вірша — „Ходить осінь у лузі”. І читач залишає собі почуття піднесеності, доброго настрою, уявляючи і довго зберігаючи в пам’яті образ ласкавої, журливої, золотопісенної осені.

У ранній поезії П.Тичина не порушує важливих питань соціальної дійсності, а відбиває лише переживання і настрої, навіяні природою, коханням, новими революційними змінами. Бадьорість, життєрадісність, окриленість, свіжість — найпривабливіші мотиви ранньої лірики Павла Тичини.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.