Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Твір з української літератури

Трагізм образу матері в поемі Т.Г. Шевченка Наймичка

Серед усіх людських законів є один невмирущий у своїй благородності - закон жертви. Всі ми більшою чи меншою мірою жертвуємо людям щось своє: час, знання, любов... Найвища самопожертва - в материнстві, а та дарує нам не лише свій час і безмежну любов - вона віддає все життя, всю себе, кожну мить сердечної теплоти.

Образ матері - доброї, щедрої на любов і ласку - постає перед нами із творів Тараса Шевченка. Прикладом може служити Ганна, головна героїня поеми “Наймичка“.

З особливою задушевністю розкриває поет багатий і прекрасний світ матері-селянки. Ганна, так звали героїню поеми “Наймичка“, хоче бачити свого сина щасливим, хоче пізнати радість материнства. І, вдавшись до хитрощів, гірких, як і сама доля Ганни, вона підкидає бездітним людям дитину, а сама йде до них наймичкою. Важкі переживання матері, яка змушена навіть перед сином критися, не виказуючи того, що вона його мати, становлять поетичну основу поеми. Ганна - покритка, але вона залишається жити заради свого сина. Її материнська любов така могутня, що здатна принести життя в жертву задля щастя сина. Життя Ганни - материнський подвиг. Вона відмовляється навіть бути весільною матір'ю у свого сина і лише перед смертю розкриває правду. Яким страшним вироком тим обставинам, що прирекли матір на пекельні муки, позбавивши її священних природних прав, звучать слова:

   - Прости мене. Я караюсь

   Весь вік в чужій хаті...

   Прости мене, мій синочку!

   Я... я твоя мати._

   Та й замовкла...

Скільки б не перечитувала ці рядки, стільки ж переживаю ті внутрішні почуття, що проходили через душу і серце Ганни.

Милосердям і любов'ю сповнена поема Т.Г.Шевченка “Наймичка“. Його жіночі образи - це прості скривджені селянські дівчата. Проте серед убогості та горя Кобзарева мати - це найвищий і найсвятіший витвір на землі. Поет всім серцем співчуває і захищає у своїх творах жінку-покритку, хоч народна мораль її засуджує. Він страждає разом з ними. Митець усім серцем схиляється перед образом простої неосвіченої селянської жінки - цієї безталанної мадонни українського народу.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.