Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Твір з української літератури

Художній дивосвіт - поруч. (Література рідного краю)

Наша література щедра на таланти. Таким яскравим талантом є Володимир Сосюра. Кожна епоха народжує своїх великих співців. Володимира Миколайовича Сосюру народ справедливо називав дзвінкоголосим співцем України, Донецького краю. Він часто оспівував рідний край в образі калини - символу зеленої краси, молодості, повнокровного життя. Поет залишив у спадок свої невмирущі твори, які буде згадувати, читати ще не одне покоління українців.

Любив свій край В.Сосюра, землю, на якій пройшло босоноге дитинство:

   І все, куди не йду, холодні трави сняться,

   де дерева шумлять і плачуть за Дінцем,

   де вулиці п'янить солодкий дух акацій,

   востаннє за вікном заплакане лице...

З таким тужливим трепетом писав про Донбас Володимир Сосюра ще у 1922 році. І ми уявляємо: рідний край над Дінцем п'янить духом акації, знелюднені війною селища “останнім заплаканим лицем“ у вікні проводжають юнака в грізну путь.

...Червоноармієць Сосюра бився проти німецьких окупантів, гайдамаків, петлюрівців, денікінців, махновців, білопольських інтервентів. Бився багнетом, пером поета і журналіста.

А потім було повернення до мирного, хоча й складного, життя, було навчання в Харкові і напруга творчих буднів, була “Червона зима“.

Митець завжди прагнув йти в ногу з часом. Та іноді час був безжальним до поета. В.Сосюра - поет від Бога, живлений ідеями вітчизняної і світової культури, вже самим фактом свого існування “порушував стрій“.

У 30-ті роки він був відторгнутий від літературного процесу і відсунутий в тінь малозначущих поетів. Він пройшов через усі випробування і залишився Людиною:

   Я закоханий в синь океану,

   в дикий дух, що пливе од ріллі,

   а ще дужче - у зорі рум'яні,

   рідні зорі моєї землі.

“Вперед, душа моя крилата, на нові хвилі життьові!“ - писав поет у 1938 році. Володимир Сосюра входив у пору художньої зрілості, врівноваженості. Естетичне кредо поета, живлене ідеєю духовного горіння, набуває прямого вираження у вірші “Любіть і боріться за щастя безкрає...“,“Горіть і боріться! Без сонця у серці й природі лиш тьма навкруги“.

Особливо розцвів поетичний талант Володимира Сосюри в грізні роки Вітчизняної війни. “Центральним віршем свого серця“ він вважає поезію “Коли додому я прийду...“:

   Дніпро, і Лавра, і мости,

   веселий гомін, дзвін трамваю.

   По бруку рідному іти -

   Я щастя вищого не знаю.

Повний щастя перемоги і радості повернення на Україну, Володимир Сосюра в 1944 році написав вірш “Любіть Україну“. Автор прагнув осмислити, збагнути справжню суть таких понять, як любов до Батьківщини, патріотизм. І йому вдалося передати ті найпотаємніші почуття, які живуть у серцях багатьох людей, але про які не кожен може сказати. У цьому творі поєдналися пристрасть поета-патріота і ніжність поета-лірика, що дала йому змогу виразити найзаповітніші думки, почуття й переконання людської душі.

Образ України для поета - це краса її природи і її солов'їна мова, мелодійна, милозвучна, співуча. Живою, реальною, зримою постає Україна у вірші, що закінчується зверненням до молоді:

   Любіть у труді, у коханні, в бою,

   як пісню, що лине зорею.

   Всім серцем любіть Україну свою -

   і вічні ми будемо з нею.

Сосюру називають одним з найтонших ліриків української літератури ХХ століття, він намагався у своїй поезії осягнути складність та неоднозначність епохи, сучасником якої був, завжди залишавсь людиною, закоханою у красу, довершеність. Бо у кожному його творі і сьогодні ми відчуваємо не лише замилування краєвидами рідної землі, не просто захоплені вигуки з приводу її світанків та вечорових зір, а ніби чуємо гаряче серцебиття того, хто власною працею утверджує красу рідного Донбасу, красу і велич рідної землі. І особливо це відчуваємо ми - його земляки.

Я горда з того, що маю право називатися землячкою такого великого поета, відданого сина своєї України.