Українська література - розробки уроків

Дитинство наших сучасників

Всі публікації щодо:
Близнець Віктор

Всі публікації щодо:
Жиленко Ірина

Всі публікації щодо:
Костенко Ліна

Всі публікації щодо:
Нестайко Всеволод

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

Ліна Костенко. «Кольорові миші», «Затишно дітям в пазусі казок».

Коротка розповідь про письменницю. Реальне й уявне, фантастичне й земне в поезії Ліни Костенко. Головний моральний мотив вірша «Кольорові миші» - зіткнення неповторності й стандарту. Умовна, фантастична ситуація. Образ дівчинки Анни, причина її виокремленості серед загалу. Кольорові миші - алегоричний образ індивідуальної неповторності людини. Роздуми учнів, що виникли під час прочитання поезії.

Ірина Жиленко. «Жар-птиця», «Підкова», «Гном у буфеті».

Бесіда про дитинство як вічне джерело сили, натхнення, мрій та фантазії. Поетеса про дружбу, добро, красу довкола нас і в душі людини. Роздуми про щастя і шляхи до нього, про те, що ж порятує сучасний світ. Розгляд художніх засобів, якими твориться образ у цих поезіях.

Всеволод Нестайко. «Тореадори з Васюківки» (фрагменти).

Коротка розповідь про письменника, аналіз змісту фрагмента з повісті. Поведінка героїв, їхні вчинки, моральний вибір у різних життєвих ситуаціях. Мрія і дійсність у повісті, її пригодницьке начало. Комічне, смішне, захоплююче в ній. Улюблений герой (аргументована мотивація вибору). Риси його характеру. Найцікавіші сторінки твору.

Теорія літератури. Поняття про повість.

Борис Комар. «Диваки» (фрагменти).

Коротко про письменника, пригоди юних друзів Сашка та Миколи. Роздуми про вчинок Сашка, його риси характеру. Простежити за текстом, як вони виявляються. Вчитися аналізувати поведінку персонажів, використовуючи цитати з тексту твору. Роздуми учнів про життя людини у складному сучасному світі.

Віктор Близнець. «Женя і Синько» (фрагменти).

Коротко про письменника, соціально-побутова повість «Женя і Синько» - розповідь про буденне, реальне життя юних героїв. Вплив суспільства на життя людини (простежити події, описані в творі).

Порівняти риси характеру та поведінки різних персонажів твору, портрет, пейзаж, описи побутового оточення. Аналіз поведінки дійових осіб. Моральні висновки з повісті.

Теорія літератури. Поняття про інтер'єр.

Андрій Малишко. «Бусел», «Яблука», «Любові вчитись не можна», «Гроза пройшла», «Вечори, як сиві котики» (на вибір).

Ліричність, мелодійність, емоційність поезії А.Малишка. визначення головної думки в кожній із поезій, розгляд художніх засобів. Краса рідної природи, довколишнього світу - натхнення для душі, народження в ній найкращих почуттів. Роздуми учнів (можливо, поетичні) про яблуко, грозу, вечір і себе.

Ярослав Стельмах. «Химера лісового озера, або Митьиозавр з Юрківки» (фрагмент).

Коротко про письменника, таємничі, незвичайні, веселі події повісті Я.Стельмаха. допитливість, винахідливість, кмітливість Сергія та Митька. Найбільш напружений епізод у повісті (проаналізувати його). Поведінка героїв у кульмінаційній ситуації. Роздуми учнів про уяву, фантазію, романтичну залюбленість у життя сучасної людини і про своє ставлення до навколишнього світу з використанням матеріалу прочитаного.

Теорія літератури. Поняття про пригодницький твір.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.