Українська література - розробки уроків

Еволюція Ничипора Варениченка. Типове й екстремальне в долі героя

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

Мета: подати соціальне та психологічне вмотивування поведінки Чіпки; розвивати вміння характеризувати образи, аргументовано висловлювати власну думку щодо життєвого вибору героїв твору, формулювати власне розуміння понять честь, справедливість, людська гідність, пояснювати способи їх утвердження; виховувати в учнів усвідомлення значення життєвого вибору для становлення і самореалізації людини.

Тип уроку: застосування знань, формування умінь і навичок.

Обладнання: мультимедійна презентація, текст роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Оголошення теми та мети уроку.

Сьогодні ми з вами маємо узагальнити вивчене за романом П.Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», а також дати оцінку вчинкам головного героя — Чіпки Варениченка через аналіз тих факторів, які сприяли формуванню його психіки.

Сьогодні ми з вами спробуємо виступити в ролі таких собі досліджувачів людської психіки. Тому пропоную назвати наш урок як «урок психологічне дослідження».

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Нашу розмову хочу почати словами великого Тараса Григоровича Шевченка:

Один у другого питає,

На що нас мати привела?

Чи для добра? Чи то для зла?

Нащо живем? Чого бажаєм?

І, не дознавшись, умираєм.

Справді, перед кожним з нас рано чи пізно постає питання: "Навіщо я живу на світі? Яке моє призначення? Яка я людина - добра чи зла?" запитання ці доволі складні. Не завжди людина знаходить на них відповідь. Люди ж оцінюють одне одного за вчинками: це добродій, а цей - нікчема чи навіть злочинець.

В усі часи філософи, поети прагнули розпізнати зло, дізнатись, чому воно існує. Про це йдеться у Біблії, в усній народній творчості. Але на жаль, тільки в казках добро завжди перемагає зло, у житті ж ми часто стаємо свідками утвердження зла.

Літературознавець Василь Пахаренко у книжці про Т. Шевченка «Незбагнений апостол» пише: «Зло існує для того, щоб людина ставала Людиною, переборюючи його, щоб вона могла усвідомити добро і робити добро».

Тему добра і зла нам, крім Біблії, усної народної творчості, допомагає осягнути художня література, зокрема роман Панаса Мирного ...

Бесіда за питаннями:

Давайте коротко пригадаємо історію написання роману.

Перше — розкрийте питання авторства роману

(брати Рудченки) (Панас Мирний та Іван Білик).

- (будинок батьків П.Мирного, зараз музей у Миргороді)

Пригадайте історію написання роману за підказками

нарис /— повість /— роман (Нарис «Подоріжжя від Полтави до Гадячого» - повість «Чіпка», 4-5 ред. «Пропаща сила» - роман «Хіба ревуть воли…» в 1880 р. в Женеві).

Хто такий Василь Гнидка?

хата Василя Гнидки(прототип Чіпки)

Назвіть жанр твору «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (соціально-психологічний роман — це роман, в якому суспільно значущі події передаються шляхом розкриття психології героїв, їх думок, прагнень і переживань).

В чому композиційна особливість роману?

частини роману

Давайте згадаємо, які проблеми піднімали автори в романі

проблеми роману (батьки і діти, добро і зло, земля і достаток, кріпацька неволя, «пропаща сила», становище жінки в сім`ї, любов і сімейне щастя).

IV. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності учнів.

Тепер давайте звернемось безпосередньо до теми уроку. Ми говорили, що Чіпка — головний герой роману. Хто скаже чому? (Чіпка — головний герой, бо весь сюжет та композиція твору спрямовані на розкриття тих чи інших рис його характеру).

Перший варіант назви твору Панаса Мирного («Пропаща сила») відображав справжню сутність образу головного героя. Чіпка Варениченко - пропаща сила, бо, повний щирих і благородних намірів, він непомітно для себе запутавсь у житті, загруз у суперечностях і всю свою енергію, розум та хист віддав справі нерозумного протесту.

Скажіть чому, на вашу думку, розповідь про доросле життя Чіпки переривається спогадами про його дитячі літа, юність? (щоб читач зміг усвідомити глибину і проблеми формування характеру героя всебічно).

В чому, на вашу думку, суперечливість Чіпчиного характеру? (в ньому поєднується добро і зло, які постійно «розривають» героя)

Давайте переглянемо слайди з ілюстрацією таких особистісних суперечностей

Дитинство

юність

молодість

зрілість)

Зробіть висновок щодо переглянутого. (Як бачимо, Чіпка - психологічно складна, вразлива натура. У ньому поєднуються добро і зло, з правдошукача він перетворюється на кримінального злочинця.)

Наведіть приклади з тексту, факти, які б свідчили про те, що Чіпка — морально слабка особистість. (не вміє сприймати втрати (смерть баби с. 39, забрали землю — пияцтво; вплив товариства с. 167)

Не даремно народна мудрість свідчить: «Життя прожити — не поле перейти». У кожного в житті бувають злети і падіння, достойне подолання яких і називається Життям!

Пропоную розглянути графік життя головного героя у вигляді ламаної лінії.

— графік піднесення/падіння

Зробіть висновок. (Чіпці не щастило із самого народження, він наслідував негативні гени, але в його житті були люди, які бажали йому добра, проте він не може реально оцінювати дійсність, адже земля їм з мамою теж дісталася не зовсім справедливо; із земства вигнали, але це не привід зненавидіти весь світ, адже життя складається з таких злетів і падінь і суспільстві треба жити за людськими законами).

Аби трохи відволіктись від психологічного аналізу головного героя, давайте пригадаємо зміст роману. Розгляньте ілюстрації та назвіть епізод з роману.

Продовжуючи психологічний аналіз Чіпки, пропоную вдатися до такого прийому - порівняймо його з іншим героєм, його товаришем — Грицьком.

Що між хлопцями спільного? Що відмінного?

Додому вам було задано скласти сенкани до цих двох героїв.

(Учні зачитують заздалегідь складені сенкани).

Чіпка         Грицько

Імпульсивний, правдолюбивий   Корисливий, байдужий

Шукає, прагне, розчаровується   Розраховує, придивляється, вимірковує

Перетворення людини на вбивцю   Навіть дружить за розрахунком

Злочинець       Хазяїн

Отже, порівнюючи Чіпку з іншими героями, можемо сказати, що бідували у той час чимало людей, але не всі ж ставали вбивцями.

Аналізуючи на попередніх уроках мотиви та вчинки головного героя, клас розділився на дві групи: ті, що виправдовують і ті, що засуджують Чіпку.

Пропоную перш ніж продовжити наше психологічне дослідження, прослухати монолог Чіпки Варениченка (Зачитує учень):

МОНОЛОГ: Я — Чіпка Варениченко. Як ви кажете, байстрюк, виродок, п’яниця, злодій та, врешті, вбивця-каторжник. Так, це все я! Але хтось із вас замислився над тим, що я — така ж людина, як і ви?! Я все своє пропаще життя — ще з малого дитинства — шукав правди! А де ж та правда? Нема! Мене ображали, гнітили, топтали, принижували, а я терпів, я намагався бути як усі ви, але не можу я бути у ярмі, як віл. Я був хазяїном на своїй землі — забрали землю, я хотів служити громаді — вигнали, врешті, я хотів бути батьком — але й тут Бог не дав мені дитини! Пропало… все пропало… І добро, і душа пропала… бо нема правди між людьми…

Надаю слово Виправдовувачам:

- Могла мати вплив спадковість хлопця?

- Як люди ставились до Чіпки ще до його народження?

- Назвіть позитивні риси його характеру.

- Через слабкість характеру, піддавався впливу оточуючих.

Слово Звинувачувачам:

- У Чіпки не було жодної безвихідної ситуації

- Не можна відповідати злом на зло

- Грабуючи та вбиваючи вже не переживав жодних емоцій — можливо, він психічно хворий?

- Звинувачуймо лише себе, а шукаймо винуватців.

ІV. Підсумок уроку.

Висновок учителя: Дійсно, суспільство, в якому жив Чіпка, знищувало його.

Але, обираючи шлях боротьби проти несправедливості, він не розумів, що боротись за правду треба тільки правдою, а неправда породжує ще більше зло.

Ситуації в житті бувають різні, але навряд чи з будь-якої скрутної ситуації єдиним виходом може бути помста, а ще страшніше — вбивство. Не можна виправдовувати злочин важким дитинством, нелюбов'ю до себе людей. Отже, не всякими шляхами можна дійти праведного діяння. Думай і думай, як, борячись проти зла, не скоїти ще більшого й непоправимого лиха.

Крім того, найбільша цінність на землі — це людина, і позбавляти її життя руками іншої людини — це злочин. Ось такий урок життя дає роман. Урок, який триває й нині. Тому роман П.Мирного ніколи не втратить своєї актуальності.

V. Домашнє завдання. Скласти твір на тему: «Чіпка — правдошукач чи злочинець?»



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.