ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

hashcats

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література - розробки уроків

Улас Самчук. Життєвий і творчий шлях письменника. «Марія» - перший в українській літературі твір про голодомор. Головна героїня — сильний характер і борець, символ незалежності та страдниці України

Всі публікації щодо:
Самчук Улас

Мета. Познайомити старшокласників з життєвим і творчим шляхом Уласа Самчука. Увести учнів у цікавий світ героїв роману «Марія».

Закріпити вивчене з теорії літератури: роман — хроніка, композиція твору. Розкрити проблематику роману. На основі ідейно — психологічного аналізу твору шляхом досліджень з’ясувати разом із учнями авторське розуміння добра і зла, морального права людини бути щасливою, осмислити художню цінність твору.

Виховувати відповідальність за свої вчинки, вміння підкорити всі свої риси характеру заради досягнення мети.

Обладнання: роман «Марія», виставка книг Уласа Самчука, папка матеріалів для учнів «Шпаргалочка».

Форми роботи: бесіда, робота з текстами, рефлектором, аналіз ситуації, метод «Кубування», передбачення, диспут.

Метод аналізу: дослідницький.

Епіграф уроку

Я ставив і зараз ставлю

собі досить як на письменника,

виразні завдання : хочу бути

літописцем українського простору

в добі, яку сам бачу, щиро переживаю.

Улас Самчук

О Боже правий! Не карай

За мій хмільний гріховний нрав.

Бо ж не бездушна я піщинка,

Всевишній Боже, я ж бо — жінка!

Жива, земна — із плоті й крові —

Я прагну ласки і любові.

В думках, вві сні і наяву

Твоєю волею живу,

Молюсь тобі, але не каюсь,-

Моєї в тім нема вини

Прости. Помилуй. Сохрани.

М. Тарасіч

Тип уроку: урок — дослідження.

Хід уроку

І. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

ІІ. Сприйняття й засвоєння учителем навчального матеріалу.

1. Вступне слово вчителя.

Ім’я Уласа Самчука, замовчуване в Україні впродовж десятиліть, має стати знаним і близьким для кожного з нас, бо він дуже любив Батьківщину, рідний народ, вийшов із низин і дійшов до вершин національної культури, створив такі панорамні літературні полотна, якими можемо пишатися перед світом, що залишаються в українському просторі навіки. Його відлучили від рідного народу, бо був патріотом і прозорливцем, що передбачив велике майбутнє Україні.

У своїх спогадах він писав: «Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використовувати його для доброго, для потрібного». Недаремно Степан Гінчук назвав його «українським Гомером ХХ століття».

Учитель. На попередньому уроці у класі були створені групи літературознавців та істориків, їм були дані випереджувальні завдання.

1. Одне з них: підготувати біографію Уласа Самчука та розповісти її присутнім. А ви, користуючись таблицею — рефлектором, простежите дати. Згадайте, як називали Уласа Самчука літератори, науковці.

(Діти розповідають, учитель доповнює невідомими фактами з біографії письменника).

2. Ознайомити присутніх із творчістю Уласа Самчука.

Учитель перевіряє засвоєння біографії.

Вищий рівень : запитання учителя за рефлектором.

1. Чи можете ви сказати, чому Степан Пінчук назвав Уласа Самчука «Гомером ХХ століття»?

2. Чому Григорій Штонь назвав його «автором, який говорив мовою передовсім політики»?

3. Чому Микола Приходько назвав його «всеукраїнським волинякою»?

4. Чому Олександр Гідоні назвав його «непохитним бійцем проти всіх видів деспотизму і тоталітаризму, борцем за ідеали свободи і справедливості»?

5. Чи знаєте ви, що письменник мав два прізвища? Одне з них - Улас Самчук, а друге - ? (Доминчук — 1975 р., Улас отримав паспорт у Канаді на це прізвище).

Достатній рівень : (У цей час працює з тестами «Життя і творчість Уласа Самчука». Учитель збирає тести, підводить підсумок).

Учитель. Своє літературне обдарування Улас Самчук спрямував на відтворення у слові власного бачення новітньої історії України, зокрема, ми бачимо це в романі «Марія».

Про історію створення твору «Марія» розповість представник літературознавчої групи, які готували випереджувальне завдання.

Учениця . У 1933 році Улас Самчук написав роман «Марія». Сильнішого шедевру про голодомор в Україні 1932-1933 рр. немає і досі. Автор не був очевидцем страшних подій , але пам’ятав голод у двадцятих , коли з радянської території тікали нещасні люди і просили хоч шматочок хліба. Мав нагоду Самчук спілкуватися з тими, кому пощастило вислизнути на волю 1933 р.

Роман «Марія» - твір не тільки яскравого змісту, це — самородок, епічне полотно, неповторне на мовному й стилістичному рівні.

Улас Самчук, розвиваючи гендерне питання, показує, що головна героїня роману — духовно сильна натура, їй чужі сльозоточивість та жалісність, вона може перевиховати навіть коханого, піти проти всіх існуючих законів заради високої мети.

Учитель. Кожен твір має свій напрям. Отож, попробуємо дослідити напрям твору «Марія».

(Учні називають - «роман»).

Учитель. А зараз відкриємо нашу папку «Шпаргалка» на схемі «Види романів» і попробуємо встановити, який саме роман написав Улас Самчук.

(Учні називають : роман — хроніка. Розглядають схему композиції роману, прослідковуючи за текстом).

Учитель. Невеликий за обсягом твір Уласа Самчука «Марія» є романом за всіма його класичними канонами : це досить широке епічне полотно, в якому життя головної героїні подане від народження до смерті. Є головна сюжетна лінія (лінія Марії) і дві другорядні (Корнія та Гната), кілька дрібних, до кінця не вивершених (Лавріна, Максима, Надії та Артема), порушено ряд проблем. Одна з проблем розкрита в посвяті : «Матерям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933».

Так, це проблема голодомору. Перш, ніж її розглянути у романі, я надам слово історикам — дослідникам, які вивчили причини голодомору на Україні.

(Короткий виступ учня).

Учитель. Роман «Марія» дає нам змогу побачити і пережити події тієї, для нас вже далекої епохи, зробити власний висновок. Цей твір не просто розкриває перед нами життя однієї людини, сім’ї, села, показує традиції цілої країни, але й застерігає : не можна бути аполітичним. Вивчаючи гендерну політику у Європі, Улас Самчук уперше в українській літературі змальовує жінку, яка за силою духу рівна Марусі Богуславці чи Роксолані, але доля дала їй звичайне, не блискуче, зате багатомірне і натужно прожите життя.

Методом «Кубування» (проблеми роману на кубі) ми розглянемо проблеми роману і через них проаналізуємо образ Марії, її силу духу.

Проблеми твору на кубі.

1. Добро і зло на сторінках роману : філософські категорії і їх реальне втілення.

2. Змалювання в долі Марії типової української жінки — трудівниці і традиції самої України. Індивідуальність Марії.

3. Гнат і Корній : пошуки щастя і можливості його досягнення тільки на засадах народної моралі.

4. Нова мораль більшовиків : Максим — реалізатор більшовицьких ідеалів.

5. Відображення гіркої і жахливої правди про Голодомор.

6. Віра письменника в незнищенність українського народу.

7. Мартин Заруба — новий тип заможного селянина.

8. Проблема духовності українців (любов до землі, до праці, неписані закони роду і народної моралі, віра в Бога, національне розуміння щастя, гріха та неминучості покарання за нього, потреба спокути).

Розгляньмо проблему : змалювання в долі Марії типового життєвого шляху української жінки — трудівниці і традиції самої України. Індивідуальність Марії.

(Форма — бесіда).

1. Марія прожила 71 рік 11 місяців. Як ви думаєте, чому письменник так суворо дотримується опису цих днів життя героїні?

2. Розкажіть про буття осиротілої в 6 років Марії, спочатку пастушки, потім наймички. Знайдіть, як автор це описує у творі.

3. Які принципи народної моралі виховує в сироти Марії ще змалку сільське оточення?

4. Як у багатьох романах , так і в цьому, присутній любовний трикутник. Розгляньмо його.

Марія

Гнат Корній

(Учитель демонструє схему — трикутник).

5. Чому Марія пішла заміж за Гната, хоча кохала Корнія?

6. Чому Марія почала дівувати.?

7. Оцінка автором Корнієвої сім’ї. Знайдіть у тексті.

8. Як жилося Марії з Корнієм?

9. Чому вона терпіла знущання , а не повернулася до Гната? (спокута гріха, відчувала вину перед Гнатом).

Учитель. Діти, використовуючи метод «Аналіз ситуацій», ваш життєвий досвід, задумайтесь, як би ви вчинили на місці Марії, Гната, Корнія?

(Виступи дітей).

10. Що типове, а що індивідуальне виявляється в характері Марії? (вперше в ті часи виступає за розлучення, боротьбу за своє щастя, сильний характер).

11. Рід Марії гине. Чи трагічний весь настрій твору?

(На думку С. Гунчука, «саме Улас Самчук втілив у своїй творчості трагічну долю українського народу ХХ століття»).

Оптимістична трагедія (сонце сходить, Марія помирає, тобто вимушена смерть. Автор застерігає від загибелі Україну).

12. Як ви вважаєте, чому образ Божої Матері на обкладинці книжки?

(Образ Марії піднесено до біблійної героїні, до рівня символу України).

Учитель. Кожна земна жінка носить у собі життя. Вона є чиста, свята. Перед вами картина Рафаеля «Мадонна». Гляньте, які чисті, святі в неї очі. Як вона оберігає дитя! Мадонна вічна, як саме життя.

Дозвольте застосувати метод «Передбачення» і запитати:

-Як ви вважаєте, якби нащадки Маріїного роду вижили, якими вони були б у житті?

(Виступи дітей).

Учитель. Сьогодні ми розглянули життя і творчість Уласа Самчука, його роман «Марія». Скажіть, будь ласка, чи відповідають епіграфи темі уроку?

ІІІ. Підсумок уроку.

Учитель. Як ви вважаєте, які проблеми у романі «Марія» є актуальними і сьогодні?

(Відповіді дітей).

1. Проблема батьків і дітей.

2. Любові та сімейного щастя.

3. Духовності та віри в Бога.

4. Національної свідомості та гідності.

5. Добра і зла.

Учитель. Щоб людина залишалася людиною, їй потрібні любов і віра. Вони дають силу. Настрій роману — оптимістичний. Кожен із нас сьогодні повинен знайти своє місце в житті, визначивши, хто він : син чи дочка України, представник великого народу чи бидло, українець чи малорос. Задумайтеся над цим уже сьогодні.

ІV. Домашнє завдання.

Високий рівень : підготувати розповідь «Роман «Марія»: уроки минулого для прийдешнього».

Достатній рівень : дослідити мову, художні особливості роману.

Середній рівень : скласти хронологічну таблицю життя і творчості Уласа Самчука.



ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit