Українська література - розробки уроків

Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе». Картини довколишнього світу природи в поезії «Садок вишневий коло хати»

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Мета:

Навчальна:ознайомити учнів із цікавими сторінками біографії автора; проаналізувати програмні ліричні твори; визначити художні засоби та образність, вчитись декламувати вірші.

Виховна: формувати позитивне ставлення до природи.

Розвивальна: розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку.

Тип уроку: комбінований, з використанням мультимедійної техніки.

Обладнання, наочність: дидактичний матеріал, малюнки, картини.

Перебіг уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Забезпечення емоційної готовності до уроку

На екрані виведено малюнки з квітами — з якою квіткою асоціюють себе учні.

Учениця читає вірш «Кобзар»

Перегляд фільму «Малий Шевченко»

Рубрика «Чарівна скринька» /повторення біографії Т. Шевченка/

*  Коли народився Шевченко? /9 березня 1814/

*  У якому селі народився? /Моринці/

*  У якому селі минуло дитинство поета?/Кирилівка/

*  Як звати батьків Тараса? /Григорій і Катерина/

*  Де похований Шевченко?/На Чернечій горі в м.Каневі/

*  Автором якої книги є Шевченко?/ «Кобзар» /

*  Пан, у якого Т. Шевченко служив козачком. /Енгельгардт/

*  У якого російського художника вчився Т. Шевченко? /К. Брюллов/

*  Який твір про дитинство Т. Шевченка ви знаєте? / «В бур’янах» /

*  Хто автор цього твору? /С. Васильченко/

*  Як звали подругу дитячих літ Т. Шевченка? /Оксана/

*  Імена Тарасових сестер. /Катерина, Марія, Ярина/

II. Повідомлення теми та мети уроку

Природа в поезії «За сонцем хмаронька пливе». Картини довколишнього світу природи в поезії «Садок вишневий коло хати» .

Висока майстерність володіння словом дозволяла поету створювати неповторні картини у своїх творах. Давайте з вами здійснимо уявну подорож до тогочасної України, використовуючи словесні зображення її у творах Шевченка.

III. Опрацювання навчального матеріалу

Тарас Шевченко тривалий час перебував у казематі Петропавлівської фортеці. Допити, довгі самотні дні й ночі в камері. Багато пережив, передумав поет за цей час. Якби не поезія, ми про це ніколи б не дізналися. Поетові пощастило дістати аркуш паперу і записати на ньому тринадцять віршів. Справжнім шедевром серед них є поезія «Садок вишневий коло хати».

Виразне читання вірша «Садок вишневий коло хати» учнем /напам′ять/.

/читає учень на фоні музики — вечір/

Умовно цей вірш можна поділити на 4 епізоди:

1-й епізод — вечір... закінчився робочий день, повертаються з поля плугатарі.

2-й епізод — ідуть співаючи дівчата.

3-й епізод — біля хати зібралась на вечерю сім’я.

4-й епізод — непомітно надходить ніч. Все завмирає, тільки чути голоси дівчат та невтомного соловейка.

Відео «Садок вишневий коло хати» / пластиліновий мультфільм/

Бесіда за твором. Робота з підручником /с.208/

*  Яку пору року зображено у вірші? /весну/ підтвердження відповіді знайдіть у тексті вірша.

*  Як змальовує поет природу?

*  Яку мрію поета ми бачимо у вірші Т. Шевченка? (Про щасливе, гармонійне життя)

*  Які художні засоби ви побачили у творі?

*  Чи побачили ви у творі тяжку працю українців?

*  Що допомагає їм відпочити?

*  Чому саме пісня підбадьорює селян?

*  Як ви вважаєте, чого хоче мати навчити доньку?

*  Який настрій передано у поезії? (світлий , радісний)

*  А які символи щасливої родини ви знаєте?

*  Який душевний стан людей передає письменник?

*  Що було передано поетичним словом. (Любов до родини)

*  Які пестливі слова використовує автор в поезії? (садок, дівчата, зіронька, маленьких діточок, соловейко)

Тема: зображення мальовничої української природи.

Ідея: замилування простим, природним ладом трудового життя з чергуванням праці і відпочинку.

Основна думка: Т. Шевченко звеличує красу українського народу.

Жанр: пейзажна лірика.

Символи: вишневий сад.

Фізкультхвилинка. Відео «Соловей»

Прослухайте, як співає соловейко, з чим асоцієються у вас його спів. /Весна, вечір, рідна хата, як у вірші Т.Шевченка/

*  Кого автор зображує в поезії? /родину/

Коментар до картини «Селянська родина»

На картині зображена стара, під солом’яною стріхою хата. Тут у затишку наприкінці робочого дня зібралась селянська родина — молоді батьки та їх синочок. Малюк, що цілий день бавився з дідусем, ненароком розбив глиняний горщик, що висів на тину і був неабиякою цінністю родини. Першим порухом батька було покарати хлопчика за вчинену шкоду. Але мати заступилася за сина, благаючи батька простити. І той полагіднішав, заспокоївся, взяв люльку і, наче вибачаючись перед дружиною, прагне пригорнути сина. За цією драмою стежить дворовий пес. Трохи далі у променях призахідного сонця гріється сивий дідусь, якому байдуже до того, що діється. Художник гостро, насторожено, драматично вдивляється в життя людей. Т.Г.Шевченко у цьому полотні передав свій біль за скривджений, підневільний народ. Цей біль від душевної рани змушує малювати. Це не лише доля героїв картини, а це й його доля.)

Цей вірш Т. Шевченка надзвичайно простий, без особливих художніх засобів, він просто чарує своєю поетичністю. Вражає те, що написаний він за похмурими тюремними ґратами. Якою ж сильною була туга поета за рідною Україною, яка багата уява, щоб створити такий шедевр! Вірш став «візитною карткою» України — квітучої, мирної, співучої та доброї.

*  Чому саме цей вірш став «візитною карткою» України?

Чи є ще щось краще, ніж квітучий сад, мирна хліборобська праця, дружна родина, спів соловейка? Про це мріяв усе життя й сам Шевченко, хоч його мріям не судилося здійснитися.

Повідомлення учнів:

Вишня — символ світового дерева, дерева життя; символ сонця; святе Боже дерево; символ дівчини, матері, рідної домівки, рідного краю; любові; злагоди; символ України. Вишні, вишневий сад символізують дім, родину, кохання. Образ вишні Т. Шевченко підніс до вершин національного символу. «Садок вишневий коло хати» — ідеальний гімн рідній оселі, рідному краєві, Україні. Вишня символізувала Дерево життя.

ХАТА - це сімейний храм. Хата - символ рідної землі, Батьківщини, свого роду. А з ними приходять тепло і затишок, захист і допомога. Бо в рідній оселі живе твоє предковічне добро, твоя перша й остання надія.

А яка ж хата була у Шевченка? /підручник, ст. 206/

Слово вчителя. Прекрасна пейзажна картина розгортається перед нами і у вірші Т. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе...» Побудований цей твір на казкових, легендарних мотивах, за якими сонце йде спати за море, а вкривають його, як мати дитину, хмарки. Але життя складне. Є в ньому зло, неприємності.

Читання вірша Т. Г. Шевченка «За сонцем хмаронька пливе» /учитель/

Рубрика «Теорія літератури»

Символ («знак») — умовне позначення якого-небудь предмета, поняття або явища; художній образ, що умовно відтворюєусталену думку, ідею, почуття. В українських віршах наявні традиційні уснопоетичні народні символи: сонце, місяць, зіроньки, човен, терен,верба,весна та ін.

Символ сонця — уособлення тепла, світла й радості.

Туман — темряви, небезпеки.

Відео «За сонцем хмаронька пливе»

Бесіда за твором

* Яку ви уявили картину, коли читали цей вірш?

* Який образ дарує нам світло й радість?

* 3 чим протиставляється сонце у вірші «За сонцем хмаронька пливе» ? Чому?

* Які явища природи описані у вірші Т. Шевченка?

Тема: змалювання вечірньої пори та очікування нового дня.

Ідея: туга за рідним краєм, його чарівною природою.

Основна думка: батьківщина — рідна домівка.

Жанр: пейзажна лірика.

Рубрика «Знайди художні скарби» у віршах «Садок вишневий коло хати» , «За сонцем хмаронька пливе».

Художні засоби

«Садок вишневий коло хати»

«За сонцем хмаронька пливе»

1. Метафора

Хрущі гудуть, зіронька встає, соловейко не дає

серце одпочине, туман оповиє душу, хмаронька пливе, поли розстилає, сонце спатоньки зове, серце заговорить, розстилає туман

2. Епітети

Садок вишневий, вечірня зіронька, маленькі діточки

синє море, хмаронька рожева, туман сивий, тьма німа, червоні поли, рожева пелена, мала година

3. Порівняння


мов мати дитину, неначе ворог, мов матері діти

4.Пестливі слова

Зіронька, діточки


Рубрика «Шевченкові вірші про природу»

Тарас Шевченко ще змалку любив оспівувати природу, був закоханий у неї, зачарований безмежним простором землі, тому й не дивно, що у нього знаходимо такі прекрасні рядки.

Світає…

Край неба палає,

Соловейко в темнім гаї

Сонце зустрічає.

Тихесенько вітер віє,

Степи, лани мріють

Меж ярами над ставами

Верби зеленіють.

Учні:

1. Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива.

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

2. Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають...

3. Зоре моя вечірняя,

Зійди над горою,

Поговорим тихесенько

В неволі з тобою.

Розкажи, як за горою

Сонечко сідає,

Як у Дніпра веселочка

Воду позичає.

4. Тече вода з-під явора

Яром на долину.

Пишається над водою

Червона калина.

Пишається калинонька,

Явор молодіє,

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

Пісня «Зацвіла в долині червона калина» /виконують учні/

IV. Узагальнення уроку, закріплення вивченого матеріалу

Рубрика «Продовжте поетичні рядки» .

1.Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька ... (встає).

2.Затихло все, тільки дівчата

Та соловейко ... (не затих).

3.Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами ... (йдуть).

4.За сонцем хмаронька пливе,

Червоні поли розстилає

І сонце спатоньки ... (зове).

Тестове опитування

1. Що робить сім’я коло хати?

А Вечеряють; Б грають;

В співають; Г сплять.

2. Який художній засіб використовує поет у рядку «Хрущі над вишнями гудуть»?

А Метафору; Б епітет;

В порівняння; Г персоніфікацію.

3.Кого поклала мати коло хати?

А Дочку;  Б їжу;

В маленьких діточок; Г чоловіка.

4. Чому протиставляється сонце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Хмарці;  Б морю;

В полю;  Г туману.

5. Який художній засіб використовує автор у рядку «А туман, неначе ворог, закриває море»?

А Метафору; Б порівняння;

В епітет;  Г персоніфікацію.

6. Хто подає вечерю у вірші «Садок вишневий коло хати»?

А Мати;  Б батько;

В дочка;  Г брат.

7. З ким заговорить серце у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Хмаркою; Бморем;

В туманом; Г з Богом.

8. Який епітет використовує до хмарки автор у вірші «За сонцем хмаронька пливе»?

А Синя;  Б рожева;

В зелена;  Г сива.

9. Що роблять дівчата, коли йдуть з роботи у вірші «Садок вишневий коло хати» ?

А Танцюють;  Б сміються;

В співають; Г розмовляють.

10. Який художній засіб використовує поет у ряках «І тьмою німою оповиє тобі душу» ?

А Метафору;  Б епітет;

В порівняння; Г персоніфікацію.

11.На скільки епізодів можна поділити вірш «Садок вишневий коло хати»?

А 2;   Б1;

В 4;   Г3.

12.Який художній засіб використовує поет у рядку «А мати хоче научати, Так соловейко не дає»?

А Метафору;  Б порівняння;

В епітет;   Г персоніфікація.

V. Підбиття підсумків уроку

«Квітка вражень». Біля нашої хати зацвіла вишня, я пропоную вам на великих квітках написати свої враження від уроку. А ось і соловейко прилетів до нашого дерева.

1. Мені сподобалося ________________________

2. Я задоволена ____________________________

3. Мені хочеться ___________________________

VI. Домашнє завдання.

Вивчити вірш «За сонцем хмаронька пливе», створити ілюстрації до творів Т.Шевченка.

Додаток 1.

Цей вірш я написала для своєї доньки Дарини на відкритий урок.

«Кобзар»

Літо, літечко прийшло,

Забуяло, зацвіло.

Я піду у гай далеко

Заховаюся від спеки.

Заплету віночок в полі,

І «Кобзар» візьму в долоні.

Новеньку книжечку «Кобзар»,

Що дідусь подарував.

Поглянь, з'явилася зоря,

Я все читаю «Кобзаря» .

Коли був малим Тарас,

Він ягнята в полі пас.

Сестер, братів він мав багато,

Рано втратив маму й тата.

Страждав в неволі і писав,

В саду фігури малював.

На долю тяжкую твою

Багато випало жалю,

Біди і горя, то ж і я

Страждаю, як читаю «Кобзаря»