ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Sleepagotchi

#TotalHash
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна

Українська література - розробки уроків

Володимир Винниченко «Федько-халамидник». Федько як особистість

Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Мета: створити умови для роботи учнів щодо аналізу твору Володимира Винниченка «Федько-халамидник», допомогти розібратися в складнощах характерів і вчинків героїв; розвивати навички виразного читання, переказу, логічне та образне мислення, висловлювати своє ставлення до зображуваного; сприяти усвідомленню найважливіших цінностей моралі та етики, що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро, чесність, порядність.

Коли ти маєш вчинити щось погане, сім раз подумай-і не вчини, а добро роби не думаючи.

М.Рильський

Найогидніші очі -порожні,

Найгрізніше мовчить гроза,

Найнікчемніші душі вельможні,

Найпідліша- брехлива сльоза

Василь Симоненко

Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок

Цілі:

Учні знатимуть:

- зміст прочитаного оповідання,

- основні риси характеру дійових осіб.

Учні вмітимуть:

- характеризувати життєві позиції героїв оповідання,. визначати основні риси дійових осіб твору,

- висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогію з сучасним життям.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, музика

Методи, форми, прийоми роботи: слово вчителя, робота зі змістом тексту, бесіда, складання порівняльної таблиці, тести, робота в групах, асоціативний диктант, метод «2-4-всі разом», лист до героя, прийом «незакінчене речення», словникова робота.

Обладнання: портрет письменника, текст оповідання, дидактичний матеріал, презентація

Хід уроку

І. Мотиваційний етап уроку.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку, візуалізація (звучить мелодія Л. В. Бетховена «Місячна соната»)..

2. Вступне слово вчителя: Чому саме «Місячна соната» Л. В. Бетховена прозвучала на початку уроку?

Оповідання «Федько-халамидник» завершилося несподівано. Таким зображенням фіналу Винниченко подібний до композитора. Мабуть, не випадково частина творів, як засвідчують записи «Щоденника» В. Винниченка, писалися під музику. Найчастіше дружина письменника грала Л. В. Бетховена. Ця мінорна мелодія допомогла письменникові написати серйозний, емоційно глибокий, трагічний твір-оповідання «Федько-халамидник».

Ми, слухаючи цю сонату, починаємо замислюватися над багатьма речами у своєму житті та житті суспільства.

3. Тема, епіграф, цитата.

4. Переказ фрагментів твору за ілюстраціями.

5. Евристична бесіда:

- Діти, чи замислюєтеся ви над ТИМ, які ви?

- Чи вважаєте себе особистістю?

- Ви неповторні?

- Що відрізняє вас від інших? Чим ви неповторні?

- Який у вас внутрішній світ?

- А герой твору, який ми вивчаємо, також неповторний?

ІІ.Цілевизначення та планування.

Учні визначають цілі уроку.

-Ми маємо зрозуміти, який є Федько, і довести, що він багатий на добро.

-Скласти порівняльну характеристику образів Федька і Толі.

-Вчитися висловлювати власні думки, не боятися робити свої висновки.

1. Слово вчителя.

Читаючи це оповідання, ще раз переконуєшся у народній мудрості: «Життя дане на добрі справи». Я вважаю, що Федько, хоч і розбишака, проте добра людина.

-А як думаєте ви?

-Я пропоную це прислів'я взяти за ім'я нашого уроку. Тож пишемо у зошитах: число, класна робота, тему уроку та його ім'я.

(Презентація)

-Подумайте,, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Метод «Незакінчене речення»)

(Презентація)

III.Опрацювання нового матеріалу.

1. Словникова робота.

- Ми прочитали оповідання. Скажіть, чи всі слова зрозумілі у назві твору. Що означає слово «халамидник»?

Халамидник — бешкетник

Незабрукована — вулиця, не вимощена камінням

Розсотувати — розмочувати, розкручувати

Набакир — набік

Проскура — церковний хлібець

Ринва — труба або жолоб для стікання води

Пацати — ляскати по воді

Випещені — доглянуті

Шворка — тонкий мотузок

2 .Бесіда

- Чому автор назвав твір не просто Федько, а Федько-халамидник?

- Невже він такий поганий, ми ж хочемо з'ясувати доброту хлопчика?

3. Головні і другорядні герої. Будова твору. Аналізують учні.

4 .Прочитаємо в особах кінцівку оповідання («Батько й мати…»)

- Як же ми, сучасні діти, розуміємо цю ситуацію? Яку ви обираєте позицію?

- Доброта, милосердя, чесність, скромність, сміливість -це ті моральні якості, які визначають цінність людини. Хто ж в оповіданні є носієм цих моральних якостей, зараз ми з вами і визначимо.

- Спочатку пригадайте, як називаються люди, зображені в художніх творах? -На які групи поділяються персонажі у творі? -Кого найчастіше називають героєм?

- На кого ви хотіли б бути схожими: на Федька чи на Толю, Чому?

- Чи можна скласти словосполучення «боязкий герой»? То кого в оповіданні зможемо називати героєм?

- Ну, а Толя-це другорядний персонаж, так як і інші дійові особи, з якими товаришують хлопчики.

5. План протиставної характеристики образів.

Слово вчителя.

Щоб довести правильність наших висновків перевіримо, як ви виконали випереджувальне завдання-план-характеристика образів Федька та Толі.

(Робота в групах-1-група образ Толі, 2-група образ Федька)

6. Робота в групах. Характеристика Федька та Толі.

7. Рольова гра «Ти літературний герой».

8. «Лист до героя». Учням пропонується написати листа герою твору. (5 хвилин).Читання листів.

9. Творча робота

- Діти, вдома ви писали твори, зачитайте їх.

Федько був сином бідних робітників, Толя — син хазяїна того будинку, де жила Федькова родина. У Федькові ніби біс вселився. Він був непосидючим, любив бешкетувати, лазити по дахах будинків або сидіти на воротах. «Спокій був його ворогом». Толя ж був дитиною ніжною, смирною, соромливою. На вулицю виходив завжди чистеньким, посміхаючись своїми невинними синіми очима.

На Федька часто скаржилися його однолітки, і батько, прийшовши з роботи, часто його бив. «Вибивши «сибіряку», батько виймає з кишені дві або три копійки й дає йому» за те, що завжди говорить правду. Толина мати мало не непритомніла, бачачи, що її син водиться з Федьком. Толя завжди починав плакати і говорити, що в усьому винен Федько.

Федько врятував Толю, допомігши йому з крижини вибратися на берег. А потім, бачачи переляканого Толю, може, вперше збрехав, взявши на себе вину. Толя ж тулився до матері, яка милувала його і жаліла. Він сказав, що Федько штовхнув його на кригу. Через Толю покарали безвинного Федька, через Толю Федько застудився і помер. А Толя ще у бідної Федькової матері виманив чижика.

Мені подобається Федько своєю правдивістю, відвертістю, готовністю стати на допомогу у скрутну хвилину. Шкода, що він помер. А байдужий до чужого горя, безсердечний і брехливий Толя живе.

10. Асоціативний диктант.

- Діти, на дошці ви бачите ім'я Федька (написано зеленим кольором) та ім'я Толі (написано червоним кольором). Напишіть, будь ласка, слова у два стовпчики. В перший, що асоціюються з Федьком, а в другий-із Толею. (Перевірка асоціативного диктанту)

11. Слово вчителя. Погляньте на риси характеру, які ви присвоїли Федькові і Толі. Чи схожий у них внутрішній світ?

- Як називаються слова протилежні за значенням?

- А чи помітили ви, якими кольорами написані імена хлопчиків? Як ви думаєте, що символізують у нашому випадку ці кольори?

12. Метод «2-4-всі разом»

Діти працюють у парі, доводять свою думку, потім об'єднуються у четвірки, але всі повинні дати лише одну відповідь- «так» чи «ні». Врешті всі роблять певний висновок.

- Скласти сенкан — 1 Федько, 2 Толя (завдання іншим учням)

«2-4-всі разом»

1. Ч и важко розпізнати людину, дізнатися, що в ній справжнє, а що удаване?

Так  Ні

Аргументи Аргументи

2. Чи можна було б уникнути трагедії у творі?

13. Подумайте й проаналізуйте

1) Біблія. Заповідь 9. Не свідчи неправдиво на ближнього свого.

2)

Помилялись не тільки люди,

Помилялись навіть святі.

Згадайте: Ісус від Іуди

Мав останній цілунок в житті.

Ми не святі, не боги, а значить,

Не варто втішати себе дарма.

Але, як твій промах лиш ворог бачить, -

Друзів у тебе нема.

В. Симоненко

14. Прислів’я. Про кого з персонажів оповідання прислів’я?

1. У тихому болоті чорти водяться.

2. Святе та боже — на чорта схоже.

3. Аби душа чиста, а постоли нічого.

4. У лиху годину узнаєш вірну людину.

5. Тихий-тихий, а у вухо влізе.

6. Сила та розум — краса людини.

ІV.Закріплення вивченого.

1. Метод «Проблемні питання»

- Якою людиною міг би стати Федько?

- Чи зрозуміли ми епіграф уроку?

- Наскільки твір Володимира Винниченка «Федько-халамидник» цікавий і корисний для сучасних дітей?

V. Підсумок.

Ось ми і зрозуміли, що Федько-особистість. Він сміливий, чесний, правдивий, ладен взяти на себе вину, аби захистити слабших, і хоч має він безліч вад і недоліків, є у нього чому вчитися не лише дітям, а й дорослим.

Оповідання «Федько-халамидник» є зараз дуже актуальне. У нашому жорстокому світі як ніколи потрібною і своєчасною є розмова про добро і зло у житті і серцях людей. Ми повинні вміти розрізняти їх, хоч як би зло не маскувалося.

Бажаю, щоб ваше життя було гідним і повноцінним, як у Федька, і щоб добро ви робили, не очікуючи нагород і подяк.

1. Рефлексія почуттів.

«Урок допоміг мені...», «оповідання змусило мене задуматись над тим, що...»

2. Само- і взаємооцінювання.

Закінчити речення:

«Я сьогодні молодець, бо...»

«Найкраще на уроці працювали, тому що...»

«їм допомагали...»

-Урок закінчується, а життя дане на добрі справи триває.

VI.Домашнє завдання.

Створити власну кінцівку оповідання «Федько-халамидник».



ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit