Українська література - розробки уроків
Іван Франко «Захар Беркут». Героїчна боротьба русичів-українців — дорога в майбутнє сучасників
Всі публікації щодо:
Франко Іван
Мета: допомогти учням зрозуміти глибину сюжету твору, його провідні мотиви;дослідити, як у творі зображується героїчна боротьба проти монголо-татарських нападників; сприяти розвитку навичок аналізу твору,уміння висловлювати власну думку, інсценувати образи твору; викликати інтерес до історичного минулого нашого народу, виховувати почуття патріотизму, гордості за наших предків, бажання продовжити боротьбу за незалежність і відродження України.
Обладнання: ілюстрації до твору, аудіозапис художнього читання повісті, фільм «Захар Беркут», презентація « Проблема вибору людини у вирішальній ситуації», пісня «Не спи, моя рідна земля!», портрет І.Я.Франка
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок
Хід уроку
І. Повідомлення теми, мети уроку.
- Сьогодні ми маємо три підтеми, які супроводжуватимуть нас протягом уроку:
1. Героїзм і самопожертва наших предків.
2. Проблема вибору людини у вирішальній ситуації.
3. Оглядаючись у минуле, ми дивимося в майбутнє
Розглядати кожну підтему окремо не будемо, бо вони - взаємопов’язані
Народ мій є!
Народ мій зажди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
ВасильСимоненко
II. Мотивація навчальної діяльності
- Навіщо нам цей урок, така тема?
III. Цілевизначення й планування
- Діти, завдання на урок поставте для себе самі.
IV. Актуалізація опорних знань.
Народознавча вікторина
1. Яку легенду використав чи вигадав І. Франко про утворення тухольської долини?
(Легенду про Морана, богиню смерті, І царя велетів.)
2. Якими були вірування тухольців?
(Язичницькими.)
3. Кому найбільше молився Захар Беркут?
(Сонцю і Сторожу)
4. Чи був Захар чаклуном? Якщо ні, то чим він причаровував до себе інших людей?
(Чаклуном не був, а причаровував мудрістю, досвідом і лицарством своєї душі.)
5. Які віщі сни наснилися Захарові?
(Про небезпеку й про Сторожа.)
6. Які знаки висіли над ворітьми біля кожного тухольськогодворища?
(Знаки духів ~~ опікунів дому: сови, сороки, ворони, яструба, орла.)
7. Яка влада була найвищою у давнину в руських громадах?
(Громадське віче.)
V. Формування вмінь та навичок.
І.Франко (огляд узагальнюючої таблиці).
Історія написання твору (розповідь учня).
Словникова робота
Строї — одяг, ратище — древко, спис,
скиміло - щеміло, тама - гребля, загата,
насаду - основу, вивіз - видовбане в скелі місце виходу,
трафити — потрапити, кучма — скуйовджене волосся, висока бараняча шапка, обалення — повалення, хоругва — прапор.
У творі застарілі слова використовують для відтворення історичних подій минулої епохи. Справді, без архаїзмів та історизмів втрачалося б відчуття давності подій, тодішньої реальності.
1. Художні засоби твору
Учениця.
— Художніх засобів у творі багато, але я хочу назвати такі:
епітети: вода зачудована, спокійна, кришталева;
метафора: вода стала з гнівом…,
протиставлення: спокійна на вид, але з гнівом у її кришталевій глибині;
інверсія: заклекотіла вода.
2. Відгадай, які епізоди з твору зображені на ілюстраціях?
3. Образ Захара Беркута. Повідомлення учня.
«Захар Беркут — се був сивий, як голуб, 90-літній старець, найстарший віком уцілій тухольській громаді. Батько вісьмох синів, із яких три сиділи вже разом із ним між старцями. Високий ростом, поважний поставою, строгий лицем, багатий досвідом життя й знанням людей та обставин, Захар Беркут був правдивим образом тих давніх патріархів, батьків і провідників цілого народу, про яких говорять нам тисячолітні пісні та перекази. Невважаючи на глибоку старість, Захар Беркут був іще сильний і кремезний».
Ім'я Захар має давньоєврейське походження від імені Зехарья.
Значення цього імені дослівно перекладається як «Яхве (Бог) згадав» або «той, кого згадав Бог». Одним із значень є словосполучення «пам'ять Господня». Згідно фоносемантики, воно асоціюється з мужністю і силою.
Латинська назва птиці беркут, що в перекладі означає Золотий орел. Орел - символ, який є атрибутом сонячних богів у багатьох культурах, полуденне сонце, духовне начало, висота, вознесіння, звільнення від уз.
4. Аудіозапис «Останній монолог Захара Беркута»
-Які слова Захар Беркут говорив тухольцям? Чим вони є актуальними для сучасників?
5. А зараз головні герої твору звернуться до вас, читачів.
Інсценізація: Захар Беркут, Тугар Вовк, Максим, Мирослава.
6. Бесіда за питаннями:
- Коли розпочався бій з монголами?
- Тухольські сили були малі. Який план дій передав їм Максим?
- Як боролися тухольці? Чому навчила їх Мирослава?
- В чому героїзм Мирослави, Максима, Захара Беркута? В чому сила тухольців?
- Чи легко було тухольцям залишати свої домівки?
- Назвати приклади жорстокості Тугара Вовка.
- Як Тугар Вовк порятував життя Максиму?
- Чому в повісті Тугар Вовк загинув?
7. Фільм «Захар Беркут» (демонстрація наприкінці)
- Як закінчується повість, а як фільм?
8. Поділ на групи.. Міні-диспут «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації»
Аргументуйте проблему вибору людини у вирішальній ситуації з точки зору: Захара Беркута,Максима,Тугара Вовка
Захара Беркута
Смерть Максима Безпека громади
Максима
Чесна смерть Зрада заради життя
Тугара Вовка
Безмежна влада за рахунок зради Любов дочки, повага громади
9. Презентація «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації»
10. Поділ на пари, групи, диференційовані завдання: Скласти сенкан на образ Захара Беркута, Тугара Вовка, асоціативний кущ до образу Мирослави, спільне та відмінне в Максима та Мирослави, інтерактивна вправа «Хай герої займуть своє місце»
11 .Зачитування підготовлених вдома творчих робіт «Захар Беркут і сучасна Україна»
«Чи не ми се жиємо в тій щасливій добі відродження, про яку, вмираючи, говорив Захар Беркут, а бодай у досвітках тої щасливої доби», - писав І. Франко. Саме так, нам, громадянам незалежної України, випало на долю жити в цій щасливій порі. І хоч економічний стан нашої України зараз ще не досягнув належного світового рівня, але головне те, що Україна вільна, незалежна, визнана іншими державами й народами.
А подбати про те, щоб вона процвітала, - то вже наше завдання. І ми повинні все зробити для того, щоб життя в нашій країні розквітло, щоб жила наша прекрасна мова, відроджувалася наша самобутня культура не указами, а серцем і бажанням людей. І я вірю в те, що наша Україна незабаром стане могутньою, процвітаючою державою, подолавши економічну кризу, буде визнаною у світі як одна з найбільш великих і економічно розвинених країн. Зараз ми бачимо, які прекрасні сходи дає в наші дні те насіння, що його разом з іншими сіяв і Великий Каменяр. Доба відродження України, нації, держави нарешті при-йшла!
12. Заключне слово вчителя.
За кращу долю українського народу боровся усе своє життя Іван Франко. Він безмежно любив свій край, пишався мужніми предками, які зупинили монголо-татарську навалу і зуміли відстояти свою землю. Усе це яскраво зображено cаме у повісті «Захар Беркут» Іван Франко звертається до таких важливих у всі часи і у всіх народів проблем: до пошуків ідеалу людини, вождя та прообразу справедливого суспільства.
І сьогодні, як ніколи, цей твір І.Франка є актуальним, бо настав той момент, коли, як казав у творі Захар Беркут, слід звертатись до уроків минулого, щоб сьогодні менше пролилося крові і сліз.
Останні слова Захара Беркута: «Щаслив, кому судилося жити в ті дні! Се будуть гарні дні, дні весняні, дні відродження народного!» Тож, можливо, ми з вами і є тими щасливцями, кому судилося жити в ці прекрасні дні. Ви - майбутнє України. І яким воно буде, залежить саме від вас. Я думаю, що пісня, яка зараз прозвучить, не залишить нікого байдужим. Вдумайтеся в її зміст.
Звучить пісня гурту «Мандри» «Не спи, моя рідна земля».
VI. Підсумок уроку
- Діти, чи виконали ми завдання, які поставили перед собою спочатку?
1. Інтерактивна технологія «Мікрофон»
- Чим надихнула вас героїчна боротьба наших предків?
- Якби я був…
- Які виникали труднощі на уроці?
- Який був настрій?
VII. Оцінювання навчальних результатів учнів.
VIII. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Сила народу в єдності» або «Проблема вибору людини у вирішальній ситуації.