Українська література - розробки уроків
Володимир Винниченко. Цікава історія з життя письменника.Оповідання «Федько-халамидник». Художня розповідь про дивовижного хлопчика Федька, його життя й пригоди, стосунки з однолітками
Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир
Мета: ознайомити учнів із цікавими сторінками життя та творчості В. Винниченка, змістом його твору; розвивати навички виразного читання, коментування прочитаного й висловлення особистого ставлення до нього; виховувати кращі людські якості — чесність, справедливість, розважливість та ін.
Очікувані результати: учні знають про життєвий шлях В. Винниченка; вдумливо й виразно читають оповідання; уміють переказувати ключові епізоди; формулювати основну думку оповідання; порівнюють свою поведінку в певних ситуаціях із поведінкою літературних героїв.
Теорія літератури: оповідання
Обладнання: комп’ютер, проектор
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Афірмація «Я на уроці літератури»
Вступне слово вчителя. Із великою любов’ю про дітей, про їхні захоплення, мрії, пригоди писав відомий український письменник Володимир Кирилович Винниченко.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Ознайомлення із завданнями уроку
ІV. Перевірка домашнього завдання.
Повідомлення учнів про В.Винниченка за планом
Дитинство В. Винниченка
Перебування за кордоном.
Життя на чужині.
Творчий доробок В. Винниченка
Учитель. Про дітей і для дітей Винниченко написав книжку оповідань «Намисто». Вони — автобіографічні, бо в цих творах автор змалював побут, людей із реального оточення в своєму дитинстві. Герої його творів схожі на самого автора: добрі, людяні, лідери.
Одне з цих оповідань ми з вами розглянемо на уроках. Це — «Федько-халамидник». Цей твір також має автобіографічні деталі, характер головного героя Винниченко змальовував із себе.
V. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Теорія літератури.
- За жанром «Федько-халамидник» - це оповідання. Пригадаймо ознаки оповідання.
Доведіть на прикладах із твору, що це — оповідання.
2. Словникова робота.
3. Робота в парах «Віднови послідовність».
4. Робота з текстом твору.
Переказ фрагментів твору за ілюстраціями
5. Бесіда з вибірковим читанням.
- Зачитайте фрагмент твору, де хлопці будують хатки з піску? Чи сподобався вам хлопчик, який ображає своїх товаришував?
- Зачитайте епізод, де Федько допоміг урятуватися Толі. Чому Толя не подав своєму рятівникові палиці?
- Які риси вдачі допомогли Федькові врятуватися?
- Чому Толя все звалив на Федька? Як це його характеризує?
- Бешкетувати для Федька — забаганка чи потреба душі?
- Яким виросте Толя?
- Якби Федько не загинув, якою людиною він би став?
6. Вправа «Щоденник подвійних нотаток».
- Епізод із твору, який найбільше сподобався
- Мої міркування
VI. Підсумок уроку
- Як ці слова із Біблії стосуються теми уроку?
- Отже, одним із гріхом є поведінка Толі.
- Які найважливіші речі ви зрозуміли на сьогоднішньому уроці?
- Озвучити виконані завдання уроку
VIІ. Домашнє завдання.
Скласти сенкан на тему «Володимир Винниченко».
Відповісти на запитання підручника(с. 77).
Виписати цитати до характеристики образів твору.
VIII. Оцінювання.