Українська література - розробки уроків

Смішний чи страшний Пузир у п’єсі І.Карпенка-Карого «Хазяїн»?

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Мета уроку: з’ясувати ідейно — художній зміст та особливості образу Пузиря — мільйонера з дрібновласницькою психологією та побутом. Допомогти учням усвідомити виховне значення образу Пузиря в контексті сучасного життя; розвивати навички образного та логічного мислення; виховувати гуманізм, уміння орієнтуватись на справжні життєві цінності.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до п’єси «Хазяїн», портрети акторів, виконавців провідних ролей п’єси на сценах театрів.

Хід уроку.

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

В основі драматичного сюжету, як відомо, лежить конфлікт, що є наслідком життєвих суперечностей. І.Карпенко-Карий глибоко усвідомлював, що «стягання для стягання» - велике суспільне зло, бо нагромадження скарбів, зосередження їх у руках однієї людини суперечить і об’єктивним потребам окремого індивідуума, і прогресивним прагненням усього людства.

Чому ж конкретний носій цього зла капіталіст—мільйонер Терентій Пузир перебуває в постійному непримиренному конфлікті не просто з окремими людьми, а й з самою суттю життя?

Смішний чи страшний Пузир? Хто він, Терентій Пузир? Це ми з’ясуємо сьогодні на уроці.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота в групах (групи розподіляються заздалегідь на попередньому уроці, якщо немає постійних робочих груп, і кожна група одержує своє домашнє завдання, з яким приходить на урок).

Перша група: виписати цитати з твору для характеристики образу Пузиря (І, ІІ, ІІІ дії).

Друга група: схарактеризувати особливості мови персонажа.

Третя група: дати самохарактеристику Пузиря та характеристики його іншими персонажами.

Четверта група: підготувати інсценізацію фрагментів п’єси з участю Пузиря.

2. Після виступів представників кожної групи (перших трьох груп) учні складають план образу Пузиря.

Учитель. Не власна чесна праця, а «бариші» - наслідки експлуатації інших людей — забезпечили економічну могутність Пузиреві, з дрібного глитая зробили його капіталістом—мільйонером. Однак, досягнувши величезного багатства, Пузир відверто заявляє: «Шукаю, де б більше купить землі, бо стільки чоловік її не має, все бракує». Все це й визначило характер капіталіста-землевласника. Давайте спробуємо відповісти на питання: смішний чи страшний Пузир?

Учень. Показуючи хижацьку жорстокість, бездушність і деспотичність Пузиря, Карпенко-Карий не прагне викликати сміх. Бо й справді: що може бути смішного в жорстокості і бездушності людини? Пузир тут виступає не смішним, а страшним у своїй потворності. «Дика, страшенна сила» - говорить устами Золотницького автор. Цю …дику, страшенну силу драматург ганьбить і засуджує, використовуючи засоби прямого гострого викриття й осуду потворного явища.

Але в комедії український капіталіст—аграрій показаний не тільки страшним, а й смішним. Таким ми бачимо Пузиря в тих сценах і ситуаціях, в яких розкривається його некультурність, честолюбність, скупість. Для сатиричного розкриття цих рис характеру Пузиря драматург майстерно використовує суперечність між дрібновласницькою, глитайською психологією і його становищем капіталіста—мільйонера.

(Своє домашнє завдання демонструють учні 4 групи — інсценізація уривків п’єси. Доцільно взяти комедійні ситуації: ставлення Пузиря до видатного українського письменника І.П.Котляревського, історія з халатом, інші сцени, де висміюється честолюбство, інтелектуальна обмеженість).

Учень. Усне повідомлення на тему: «Зв'язок головного героя комедії з образами, змальованими іншими видатними письменниками: Плюшкін М.Гоголя, Дерунов та Разуваєв Салтикова-Щедріна, Дикой О.Островського, Гобсек Оноре де Бальзака.»

Учитель. Назвати риси характеру Пузиря.

Учні називають негативні риси характеру: жорстокість, черствість, жадібність, а також і позитивні: працьовитість, вміння господарювати, любов до землі, худоби, бережливість.

Висновок-коментар учителя.

Як справжній майстер слова, художник — реаліст, І.Карпенко-Карий не міг показати свого героя лише з одного боку — негативного. Так, це цинічна, жорстока, часто антигуманна людина. Але ж починав він усе із власних мозолів, власної праці, економічного мислення й досяг значних результатів.

Психологічне дослідження «Скільки в кожного з нас від Пузиря?

1. Ви фермер. Жнива. Ви відправляєте найнятих комбайнерів далеко й надовго в поле. При цьому ви:

а) даєте їм сухарики, консерви, щоб вони там пообідали;

б) відряджаєте з ними кухаря, даєте продукти, матеріали для побудови польового стану й організації гарячого харчування та відпочинку робітників (у такому випадку ваш прибуток зменшиться вдвічі);

в) вважаєте, що це турбота самих робітників. Свій вибір обґрунтуйте.

2. Ви розводите овець. Настав час стрижки. Ви:

а) обладнуєте для найманих робітників спеціальні приміщення, видаєте їм респіратори, щоб не зашкодити здоров’ю робітників (але на це йде половина прибутку);

б) говорите, що на свіжому повітрі стрижку проводити краще і нічого не даєте робітникам;

в) обіцяєте тим, хто найшвидше і найякісніше виконає роботу, дати премію (вона становить чверть від прибутку).

3. Ви збираєте молоко в населення і здаєте на молокозавод. При цьому ви:

а) їздите по найглухіших селах, де можна купити молоко за безцінь;

б) даєте скрізь однакову ціну, залежно від якості молока, адже утримувати корову — це велика праця;

в) домовляєтесь з приймальником молокозаводу, щоб він записував вищу якість продукту, ніж є насправді. Це дало б удвічі більший прибуток, а на «подяку» пішла б усього п’ята частина прибутку.

4. Ви підприємець у сільському господарстві. Завтра ярмарок, на якому можна укласти дуже вигідні угоди. Але ввечері ви раптом захворіли, у вас висока температура. Ви:

а) ковтаєте купу таблеток і їдете на ярмарок. Отримуєте значний прибуток, але хвороба дає ускладнення;

б) звертаєтесь до лікаря і лікуєтесь. Угода зривається;

в) підключаєте помічників. Членів родини, які все таки укладають угоду, але менш вигідну, ви втрачаєте половину прибутку.

5. Ваш родич запропонував вам забрати й переховати з фірми, що збанкрутувала, частину майна, щоб його не забрали за борги. Вам обіцяють за це значну винагороду. Ви:

а) категорично відмовляєтесь, бо постраждають дрібні акціонери;

б) погоджуєтесь, але з умовою, що дрібні акціонери не постраждають. А лише великі;

в) з радістю та вдячністю погоджуєтесь, бо ваші власні фінанси на даний момент «співають романси».

ІV. Обговорення результатів дослідження. Висновки.

V. Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VІ. Домашнє завдання: написати твір — мініатюру «Скільки в кожного з нас від Пузиря?»



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.